O autorze
Reporterzy natemat o tym, co ważnego dzieje się za granicą.

Stany Zjednoczone zamykają ambasady na Bliskim Wschodzie. "Mamy informacje, które spowodowały ten wyprzedzający ruch"

W niedzielę 22 amerykańskie ambasady i konsulaty w krajach Bliskiego Wschodu pozostanie zamkniętych. To odpowiedź na zagrożenie zamachami terrorystycznymi, o którym ostrzegają służby specjalne. Władze mówią o "posunięciu uprzedzającym".


W niedzielę zamknięto ambasady i konsulaty Stanów Zjednoczonych w 22 krajach Bliskiego Wschodu, m. in. w Izraelu – podaje CNN. Amerykańskie władze mówią, że to "posunięcie uprzedzające", bo dotarły do korespondencji między liderami Al-Kaidy i współpracujących z nią organizacji. Dlatego w niedzielę, która w krajach o dominacji islamu jest dniem pracującym, zamknięte pozostanę placówki w Egipcie, Jemenie, Iraku, Kuwejcie czy Arabii Saudyjskiej.

Służby bezpieczeństwa wydały również ostrzeżenie dla podróżujących. Informują w nim o podwyższonym zagrożeniu terrorystycznym, ale nie podają żadnych konkretnych wskazówek czy zakazów. Nie znamy też żadnych szczegółów na temat wykrytego zagrożenia – jego typu, dokładnego miejsca ani typu środków transporty, w których może dojść  do ataku.

O sytuacji na bieżąco informowany jest Barack Obama, a odpowiedzialne za bezpieczeństwo kraju osoby koordynują działania służb. W sobotę amerykańskiego czasu doszło do spotkania Komitetu Doradców, który ma ocenić sytuację i zdecydować jakie mają być kolejne kroki. O powadze sytuacji świadczy udział Johna Keryy'ego, sekretarza stanu, oraz Chucka Hegla, szefa Departamentu Obrony.


Kamil Sikora za CNN
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka