O autorze
„Świat się kręci” to pierwszy program typu infotainment w Polsce, w którym prowadzący i goście dyskutują o najważniejszych, czy też najciekawszych wydarzeniach z kraju oraz ze świata. Format ten wprowadził do polskiej telewizji Rinke Rooyens, właściciel firmy Rochstar, grupy medialnej zajmującej się m.in. produkcją filmów i programów telewizyjnych, a także organizowaniem akcji promocyjnych oraz wydarzeń specjalnych. Prowadzącymi „Świat się kręci” są osobowości telewizyjne, dziennikarze z wieloletnim doświadczeniem: Agata Młynarska i Artur Orzech. W każdym odcinku widzowie mogą liczyć na spotkania z nietuzinkowymi ludźmi, muzykę na żywo, przegląd mediów, a także interesujące rozmowy o polityce, kulturze, problemach społecznych. Program emitowany jest od poniedziałku do piątku o godz. 18.30 w TVP1.

Styczeń miesiącem trzeźwości

logo Świat się kręci
Najnowsze badania wskazują, że już miesiąc abstynencji alkoholowej diametralnie zmienia organizm. Co raz więcej osób decyduje się na odstawienie alkoholu właśnie na początku nowego roku. O tym, co dzieje się po czterech tygodniach bez alkoholu w organizmie człowieka dyskutowali goście programu Świat się Kręci – Radek Brzózka oraz aktorka, Teresa Lipowska.Cztery tygodnie bez alkoholu – tylko tyle wystarczy, żeby poprawiła się jakość snu. Dziennikarz naukowy programu „Świat się kręci” zauważył, że w Wielkiej Brytanii miesiącem trzeźwości, nazywany „suchym miesiącem” jest styczeń. W Polsce również istnieje taka tradycja – wielu ludzi decyduje się na odstawienie alkoholu w sierpniu.

Badania w Wielkiej Brytanii zostały przeprowadzone na grupie tysiąca osób i 60% powstrzymała się od alkoholu przez całe cztery tygodnie. Dziennikarze prestiżowego pisma New Scientist postanowili przeprowadzić podobny eksperyment na sobie sprawdzając dokładnie jak reaguje ich organizm na brak alkoholu. „Okazało się, że po miesiącu schudli około 1,5kg” – powiedział Brzózka. „Otłuszczenie wątroby spadło od 12 do 15%, a spadek glukozy we krwi o wartość prawie 16%, zauważono również znaczny spadek cholesterolu oraz poprawę zdolności koncentracji i pracy mózgu.”

Jednym z najważniejszych pozytywnych rezultatów eksperymentu był oczywiście… brak kaca. Okazuje się, że nasz organizm nie jest przystosowany do radzenia sobie ze skutkami nadmiernego spożycia. To ze względu na znaczny spadek witaminy B12 odczuwamy tak mocno konsekwencje picia alkoholu.

„Jeśli nie uda się z innymi postanowieniami noworocznymi, może warto spróbować wziąć przykład z Anglików i podjąć wyzwanie suchego stycznia” – zakończyła program prowadząca, Agata Młynarska.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze
0 0Powiedzieli "sprawdzam". Oto, co się stało ze 100 obietnicami partii Kaczyńskiego
0 0Przestajemy wierzyć, że może być inaczej. Polacy wiedzą, kto wygra wybory
WYBORY2019 0 0Pozwolił powiesić plakaty kandydata PiS i teraz żałuje. "Popełniłem błąd i właśnie za niego płacę"
0 0Parodiował niepełnosprawnych? Pszoniak: Trzeba się puknąć w głowę!