O autorze
Szczepan Jabłoński
Menedżer marketingu, CEO w agencji GMP Advertising. Jest też jej założycielem.
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Studia MBA w Institute Francais de Gestion ukończył z wyróżnieniem. W 2013 roku ukończył program AMP IESE Barcelona.
Doświadczenie w reklamie zdobywał pracując w McCann Erickson (m.in. dla TP S.A., Bols i Nestle) oraz Centrum Promocji Młodzieżowej (funkcja Business Development Managera).
Jego dokonania zawodowe zostały docenione przez redakcję magazynu Media&Marketing Polska, zaliczając go do grona 300 osób, które miały największy wpływ na rozwój reklamy w Polsce.

Larry Page i Sergiey Brin - uczciwość Wielkiego Brata

Google czuwa nad nami. Czy to dobrze?
Google czuwa nad nami. Czy to dobrze? www.starmakers.pl
Obecnie każdy rozpoczyna korzystanie z Internetu od wyszukiwarki. Przeciętnie wykonujemy 16 wyszukań dziennie, dotyczących spraw, które nas interesują. W Europie 95% operacji jest wykonywanych poprzez Google, w USA - 65%. De facto oznacza to, że PageRank kontroluje naszą wiedzę na każdy temat, dopuszczając strony Internetowe, które uznaje za wartościowe z punktu widzenia naszych poszukiwań. To z jednej strony ogromna odpowiedzialność, z drugiej - olbrzymia pokusa manipulacji.


Na pierwszej stronie po wyszukaniu pojawia się 10 wyników plus wyniki reklamowe. Większość z Internautów w ogóle nie przechodzi do drugiej strony, dlatego bardzo ważne jest, żeby witryna pozycjonowała się jak najwyżej w wyszukiwarce, precyzyjniej - w Google. Od lat istnieją firmy, których głównym zajęciem jest rozszyfrowywanie algorytmu PageRank, aby strony ich klientów pojawiały się jak najwyżej. Problem polega na tym, że właściwie do początku 2012 roku ze zmiennym szczęściem firmy te wygrywały z algorytmem, zwykle dość nieuczciwymi praktykami. Istniały do tego takie techniki, jak farmy linków (im więcej stron ma odnośniki do naszej strony, tym ona jest wyżej pozycjonowana), tzw. precle (ang. presell) czyli artykuły nie mające wartości merytorycznej ale zwierające określone słowa i zdania w treści, które pomagały dzięki odnośnikom uwiarygodnić witrynę. Powstała do tego cała branża SEO, która osiągała bardzo wysokie dochody - nikogo nie interesowała zawartość merytoryczna, byle tylko konsument trafił na stronę producenta.

Google toczy cały czas walkę z tymi firmami. Skupia się ona przede wszystkim na takim programowaniu algorytmu, żeby był w stanie automatycznie odróżnić bezsensowną i nic nie wartą treść od wartościowej i pożytecznej dla użytkowników. Tak naprawde Wielki Brat dba o nas w tej kwestii - robi wszystko, żebyśmy mogli znaleźć w sieci odpowiedzi na nasze pytania. Podstawową poradą dotycząca pozycjonowania strony, jaka daje Google jest: "…upewnij się, że Twoja witryna jest wartościowa. Dostarcz unikalną i wartościową informację, która da użytkownikowi powód, żeby odwiedzić Twoją witrynę jako pierwszą.". Na szczęście zaczyna wygrywać od momentu wprowadzenia modyfikacji "Panda", po której PageRank jest w stanie odróżnić treści wartościowe. Farmy linków i precle są dzięki temu wycinane przez wyszukiwarkę, poczas gdy promuje ona informacje, którymi ludzie chcą się dzielić i uznają za wartościowe. Dzięki temu wygrywa użytkownik i uczciwe firmy, które rzeczywiście wnoszą wartość w nasze życie, rozwiązując ważne problemy.

Kolejnym doskonałym pomysłem była aktualizacja Caffeine, która miała miejsce w listopadzie 2011 roku. Poza sprawdzaniem wartości treści, Wielki Brat zaczął również sprawdzać "świeżość" podawanych informacji. Przez to, że ilość wiadomości w Internecie rośnie niezwykle szybko, zdecydowano, że warto promować przede wszystkim tych, którzy na bieżąco aktualizują informacje w sieci. Wyszukiwarka powinna dostarczać najnowsze i najświeższe rozwiązania przede wszystkim, bo tego od niej oczekujemy. Co więcej, wartość treści zaczęła być szacowana na podstawie dzielenia się nią przez użytkowników, poprzez media społecznościowe, blogi, artykuły. W styczniu 2012 roku Google przyznał się do wykorzystywania sieci społeczenościowych do poprawy pozycjonowania, włączając w ten sposób użytkowników w proces wyszukiwania i oceny materiałów.


Tak naprawde co to oznacza dla nas, jako użytkowników Internetu? Tak naprawdę podniesienie wartości informacji, jakie znajdujemy w wyszukiwarce. Otrzymujemy dostęp do ciekawych, świeżych i wartościowych informacji, pomijając techniczne zabiegi pozycjonowania. Nikt nie ma wątpliwości, że jest to bardzo wartościowe. W tym kontekście pojawia się jednak pytanie - czy śledzenie nas przez automaty, a więc ograniczenie prywatności jest uzasadnione? Na pewno dzieje się to dla naszego dobra, ale stwarza bardzo dużą pokusę do manipulacji, szczególnie odkąd każdy logujący się do którejkolwiek usługi Google jest śledzony. Dlatego wydaje się, że nie warto zadawać pytania dotyczącego czynności technicznych - ważne jest jak te informacje będą wykorzystywane. A to się okaże dopiero w dłuższej perspektywie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...