O autorze
Generał broni Wojska Polskiego, prof. dr hab. nauk wojskowych, poseł na Sejm X kadencji, teoretyk wojskowości, wykładowca akademicki. Od roku 1962 sprawował różne stanowiska techniczne oraz dowódcze w siłach zbrojnych. W latach 1980-1985 pełnił funkcję Komendanta – Rektora Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze. Od roku 1988 przez dwa lata sprawował stanowisko Zastępcy Szefa Sztabu Generalnego WP, a w 1990 r. został Rektorem Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. W latach 2000-2010 pracownik naukowy AON. Obecnie jest wykładowcą na Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie. Wielokrotnie odznaczony, m.in.: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2000), Krzyżem Oficerskim (1988), Krzyżem Kawalerskim (1981) czy też Złotym Krzyżem Zasługi (1975).

To już nie fantastyka naukowa. Technologia jutra staje się rzeczywistością

Broń, która od dziesięcioleci była jedynie fikcją literacką tworzoną na potrzeby opowiadań science-fiction, dziś wkracza do realnego świata. Prym w konstruowaniu broni przyszłości wiodą oczywiście Amerykanie.
Broń, która od dziesięcioleci była jedynie fikcją literacką tworzoną na potrzeby opowiadań science-fiction, dziś wkracza do realnego świata. Prym w konstruowaniu broni przyszłości wiodą oczywiście Amerykanie. Fot. Shutterstock.com
O jej istnieniu żołnierz dowiaduje się zazwyczaj na polu bitwy, gdy jest już za późno na jakąkolwiek reakcję. Owiana tajemnicą, skrzętnie chowana w podziemnych, tajnych laboratoriach, mrozi krew w żyłach i napawa lękiem. Kluczowym pytaniem jest czy postęp technologiczny, który ma być naszym wybawieniem, może stać się w przyszłości globalnym przekleństwem dla ludzkości?Konflikt zbrojny we współczesnych realiach to ostateczność. Skuteczniejsza od prowadzenia działań wojennych jest filozofia odstraszania potencjalnych wrogów. Wyścig zbrojeń wykorzystujący najnowsze technologie i sztuczną inteligencję trwa w najlepsze. Do lamusa powoli odchodzi broń konwencjonalna oraz tradycyjne urządzenia szpiegowskie, a w przyszłości i człowiek może okazać się zbędnym elementem. Oto kilka spektakularnych przykładów testowanego na świecie uzbrojenia, które może odmienić dotychczasowe oblicze wojny. To już nie fantastyka naukowa, lecz najprawdopodobniej rzeczywistość jutra.


Z prędkością światła

System HELLADS (ang. High Energy Liquid Laser Area Defense System) jest dopiero w fazie rozwoju, lecz już teraz zastosowane w nim rozwiązania budzą respekt. System wykorzystuje silne lasery bojowe o mocy 150 kW, które mają służyć do zestrzeliwania rakiet i pocisków artyleryjskich. Wiązka laserowa wykorzystywana w HELLADS porusza się z prędkością światła. Po zamocowaniu jej na dronach może posłużyć do zestrzeliwania samolotów wroga. System może być również z powodzeniem montowany na okręcie, helikopterze czy samolocie załogowym. O HELLADS opinia międzynarodowa po raz pierwszy usłyszała w 2012 roku. System prawdopodobnie był testowany latem tego roku w White Sands w Nowym Meksyku.


Rózgi Boga

Już sama nazwa budzi niepokój. Rods from God, czyli Rózgi Boga, to technologia ocierająca się o science fiction. Wystrzeliwane z satelity wolframowe pręty mogą uderzyć w cel w ciągu 15 minut bez żadnego ostrzeżenia. Z informacji, jakie wyciekły do mediów wynika, że wystrzelone pręty mogą osiągnąć prędkość meteorytu, czyli nawet 39 000 km/h.


Szpieg idealny

HI-MEMS (ang. Hybrid Insect Micro-Electro-Mechanical Systems) to połączenie entomologii i cybernetyki w celu stworzenia owada-cyborga. Projekt jest opracowywany przez amerykańską agencję DARPA. Owadom wszczepia się specjalne implanty w czasie, gdy przechodzą metamorfozę. System zostaje aktywowany w momencie, gdy insekt nabywa zdolność latania. Mięśnie owada pozostają pod zdalną kontrolą operatora. W ten sposób można wpłynąć na trasę lotu insekta. System HI-MEMS ma być (o ile już nie jest) wykorzystywany do inwigilacji i rozpoznawania zagrożeń. Dzięki owadom-cyborgom wykonanie zdjęć szpiegowskich czy podsłuchanie rozmowy stanie się o wiele prostsze. Nie będzie już potrzebna żadna modna restauracja ani zwerbowani kelnerzy, aby wybuchła kolejna „afera taśmowa”.

Peleryna niewidka

Naukowcy z firmy HyperStealth Biotechnology, wspierani finansowo przez wojsko, od jakiegoś już czasu pracują nad peleryną, dzięki której żołnierz byłby niewidzialny dla wroga na polu walki. I udało im się. Quantum Stealth to kamuflaż kwantowy zbudowany z materiału wykorzystującego zakrzywienie światła wokół użytkownika, który zapewnia mu niewidoczność. Dodatkowo materiał usuwa wszelkie sygnatury termiczne powodując, że wszystko, co znajduje się pod nim, jest ukryte przed termowizorami. Projekt jest nadal ściśle tajny, a firma ze względów bezpieczeństwa nie ujawnia szczegółów wykorzystanej technologii w obawie przed konkurencją.

Uniwersalny żołnierz
Firma Lockheed Martin Corporation opracowała egzoszkielet nazwany skrótem HULC (Human Universal Load Carrier). Pozwala on na zwiększenie mobilności żołnierzy piechoty na polu bitwy. Szkielet zewnętrzny umożliwia przeniesienie bez większego trudu ekwipunku o wadze nawet 100 kg na odległość 20 km oraz pozwala biec bez przerwy 3 doby z prędkością do 17 km/h. Żołnierz wyposażony w egzoszkielet zużywa o wiele mniej energii na poruszanie się, wolniej się męczy i jest o wiele dłużej gotowy do prowadzenia działań militarnych.

Z elektromagnetyczną siłą

Amerykańska marynarka wojenna testuje działa elektromagnetyczne, które wystrzeliwują pociski rozpędzane nawet do prędkości Mach 8 (ok. 2700 m/s). Dzięki osiągnięciu tak dużej prędkości i ogromnej energii kinetycznej (ok. 2 MJ dla pocisku o masie 2 kg poruszającego się z prędkością Ma = 4) pociski do niszczenia celów nie potrzebują montażu głowic bojowych. Zasięg, według teoretycznych obliczeń, ma wynosić 555 km.

To tylko niektóre przykłady najciekawszych projektów wojskowych, które są obecnie testowane i zapewne w przyszłości będą wykorzystywane przez największe światowe potęgi militarne.

Źródło:

www.onet.pl
www.defensetech.org
www.wiadomosci.wp.pl
www.wsj.com
www.dailymail.co.uk
www.rt.com

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
0 0Julia Wieniawa pokazała się bez makijażu. Fani nie dowierzają: "Kogo chcesz okłamać?"
0 0Komendant policji stracił stanowisko. Powód? Rozsyłał memy wyśmiewające PiS
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
KRUK 0 0Walka z długiem. Tak postępuj, gdy do twoich drzwi puka firma windykacyjna
0 0Proste rozwiązanie problemów z elektroniką. Działa również w przypadku tego urządzenia
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy