O autorze
Bloger (dożywotnio), przedsiębiorca, autor książek. Przez 6 lat autor Apple Blog, teraz właściciel i współwłaściciel kilku firm działających w internecie, kategoriach mobilnych oraz „internet of things”. W przeszłości także host audycji radiowych, programów i podcastów video, niemal wszystkich skupionych wokół internetu lub Apple. Obecnie najaktywniej zaangażowany w PressPad, swoją nową książkę „Apple OS X Poradniki dla początkujących” oraz społeczność skupioną wokół druku 3D Materialination.

Słowniczek nowych pojęć dla Państwowej Komisji Wyborczej

Zebrałem w jednym miejscu kilka pojęć, które członkowie PKW i wielu naszych polityków będzie szukać w ciągu dzisiejszego dnia. Paweł Nowak, do usług.


Internet – miejsce w którym nie da się ukryć żadnej informacji, a próby zrobienia tego powodują dokładnie odwrotny skutek. Często mylony z siecią komputerową pozwalającą na wysyłanie i odbieranie maili.
Ciekawostka: rzecz która raz znajdzie się w internecie, zostaje tam na zawsze.Polski Skype – związek frazeologiczny odnoszący się do jakości i wielkości projektów informatycznych pochodzących z Polski, najczęściej używany jako wyraz niespełnionej ambicji używającego lub typowo polskie narzekactwo.
Szczególnie w listopadzie 2014 używany jako prztyczek do Państwowej Komisji Wyborczej i ich pomysłów zbudowania systemu informatycznego wspierającego wybory w czasie mniejszym niż potrzebny na napisanie gry na telefon.
GitHub – strona internetowa pozwalająca na przechowywanie kolejnych wersji tworzonego oprogramowania, kolaborację między tworzącymi go programistami, czy przeglądanie kodu źródłowego polskiego systemu do przesyłania wyników wyborów.

Ciekawostka: GitHub może być wykorzystywany także przez nie-programistów, np. do udostępniania dokumentów prawniczych lub śledzenia pracy ustawodawcówHacker News – znany w internetowym środowisku portal wyświetlający linki do interesujących stron internetowych i pozwalający użytkownikom decydować o ich kolejności przez głosowanie za lub przeciw.

Przykład użycia w zdaniu: „W serwisie Hacker News ktoś umieścił link do kodu źródłowego systemu przesyłania głosów PKW i rozgorzała dyskusja”.
Niepoprawne użycie: „Grupa hackerów nazywająca się Hacker News zhakowała Państwową Komisję Wyborczą”.Open Source – sposób pracy i osiągania celu poprzez zaangażowanie wielu członków społeczności na raz. Charakteryzuje się otwartością wymiany informacji i ogólną jawnością, czym stanowi największe przeciwieństwo do komercyjnego i zamkniętego sposobu osiągania tego samego celu.
Interesujący paradoks: osoby pracujące nad projektami open source najczęściej pracują za darmo, jednocześnie będąc światowej klasy specjalistami w swojej dziedzinie.


Najczęściej wykorzystywany do tworzenia oprogramowania gdzie setki, a czasem tysiące programistów z całego świata współtworzą jeden produkt. Przykłady: system operacyjny, najlepsza encyklopedia na świecie, projekt pasiek.

Popularny błąd: „jeśli kod naszej aplikacji będzie otwarty, ktoś go pozna i nas skompromituje”.
Poprawny tok myślenia: „jeśli kod naszej aplikacji będzie otwarty, ktoś go pozna, a zauważone błędy zgłosi nam lub naprawi i prześle na GitHub za darmo poprawkę do naszego kodu”.Społeczność – grupa ludzi posiadających wspólne cele i pracująca razem nad ich osiągnięciem. Rozmiar społeczności różni się w zależności od celu: od kilku osób tworzących system monitorowania wilgotności kwiatków doniczkowych po wiele milionów ludzi budujących wspólnie i dbających o Polskę (patrz także: naród).

----

I zupełnie na serio: jestem bardzo ciekaw czy po jazdach z Kalkulatorem gdzieś wśród polskich aktywistów open source zrodzi się pomysł napisania tego systemu poprawnie.

W najdalszych snach nie wyobrażam sobie użycia go jako oficjalne narzędzie, myślę jednak ze a) był by to znakomity przykład działania otwartej społeczności i b) być może – hipotetyzując tylko – ktoś w PKW/Rządzie powie „pokażmy całemu światu jak bardzo wierzymy w ten kraj, poprawmy swój błąd i wypromujmy polskie IT lepiej niż jakakolwiek inna akcja za $$$”.

Jeśli taki projekt powstanie, macie mój miecz.

(aktualizacja) w komentarzach na fejsie Krzysiek Tańcula podrzucił link do 10-minutowej prezentacji na TED idealnie pasującej do tego wpisu. Wrzucam filmik od 6:25 gdzie jest znakomity przykład na dziś.(aktualizacja 2): szybka analiza Marka Machałowskiego kodu narzędzia PKW. Na pierwszy rzuc oka Marek punktuje PKW. Ale przeczytajcie wpis powyżej jeszcze raz – Marek jest świetnym przykładem na aktywnego członka społeczności. Jeśli to narzędzie będzie pisane przez otwartą społeczność, komnetarze a może i praca Marka będzie bezcenna.

W komentarzach na facebooku daję 20% kwoty na nagrodę dla open sourcowego projektu tego narzędzia. Nagroda to 100x mniej niż zapłaciła PKW za to narzędzie (525 tys. zł).