O autorze
Jestem żonaty, mam dwie córki i dwie step-córki. Od prawie 30 lat mieszkam w Warszawie, ale w razie sportowego meczu między drużyną warszawską a zielonogórską zawsze będę za tą ostatnią. Aha, mam jeszcze dwa psy (równie sympatyczne, co niemądre) i trzy koty. Urodziłem się w Zielonej Górze (w dacie urodzenia "trzy szóstki"). Skończyłem dziennikarstwo i prawie prawo. Rok studiowałem w Ameryce. Pracowałem w Wiadomościach TVP, przez kilka lat byłem korespondentem w USA. Prawie 7 lat pracowałem w Faktach TVN, 3 lata w Polsacie. Od 2004 do 2007 roku prowadziłem program "Co z tą Polską". Od 2008 roku w TVP "Tomasz Lis na żywo". Napisałem 10 książek i zrobiłem wywiady z paroma znanymi ludźmi- Billem Clintonem, Georgem Bushem Sr., Georgem Bushem Jr., z Tony Blairem, Gordonem Brownem, Yitzhakiem Rabinem, Szimonem Presem, Hillary Clinton, Collinem Powellem, Condoleezzą Rice, Michaiłem Gorbaczowem, Dmitrij Miedwiediewem i Dalajlamą.
Mam fioła na punkcie biegania, przebiegłem już 10 maratonów.

Dlaczego wygrał PiS?

Najwięksi przegrani tych wyborów to Platforma Obywatelska, SLD i PKW. Najwięksi wygrani - PSL, a przede wszystkim PiS. Pytanie dlaczego Prawo i Sprawiedliwość wygrało?


Nie potwierdziły się przedwyborcze sondaże, dające prowadzenie PO. Ale jak słusznie mówią socjologowie, w sondażach tych pytano: jak głosowałbyś w wyborach parlamentarnych? A wczoraj mieliśmy jednak nie parlamentarne wybory, ale samorządowe.

Z czego wynika, że gdybyśmy wczoraj mieli wyniki wyborów parlamentarnych, wynik byłby raczej taki, jak w owych sondażach. Tyle że teraz premię za zwycięstwo weźmie PiS, spodziewam się więc, że w następnych sondażach parlamentarnych górą będzie właśnie PiS.


Trudno w tej chwili powiedzieć, jak zwycięstwo PiS-u w całej Polsce i w ośmiu województwach, przełoży się na podział władzy w sejmikach wojewódzkich. Może być tak, i tak zapewne będzie, że w większości województw, w których wygrało PiS, większość w sejmikach stworzą jednak inne ugrupowania.

Nie sądzę jednak, by dla Jarosława Kaczyńskiego było to wielkie zmartwienie. Kaczyński chciał pokazać, że jego partia, z nim na czele, może wygrywać. I w pełni mu się to udało.

Platforma przegrała ze względu na niską frekwencję w dużych miastach. Ponieważ jednak nie chcę, by brzmiało to, jak prezes Kaczyński w słynnej frazie z roku 2007 – „wygralibyśmy, gdyby nie sześć największych miast” - od razu dodam, że winę za tę niższą frekwencję wśród własnego elektoratu ponosi sama Platforma.


Nie zgadzam się z tym, że we wczorajszych wyborach nie wystąpił ani efekt Kopacz, ani efekt Hofmana. Wystąpiły oba. Bez nich zwycięstwo PiS-u byłoby jeszcze bardziej okazałe.

PiS dostanie teraz wiatr w żagle. Przywództwo Ewy Kopacz będzie przez wielu kwestionowane, ale raczej po kątach. Nic bowiem wielkiego w PO nie zdarzy się przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi.

A powinno się zdarzyć, choć może niekoniecznie w sensie personalnym (tu jednak też - pozostawienie pana Arłukowicza na stanowisku ministra zdrowia było błędem, oczekuję, że wkrótce nastąpi tu zmiana). PO musi powalczyć o młodych wyborców i o wielkomiejski elektorat. Jeśli tego nie będzie czynić twardo i metodycznie, za rok może oddać władzę.

Mówi się wiele o porażce partii Korwin-Mikkego. Uważam, że jak na wątłe jej struktury, wypadła całkiem nieźle. To wciąż jest partia o potencjale 8-10 procent w skali kraju. koalicja PiS-KNP wciąż wydaje mi się więc absolutnie możliwa.

W dużych miastach prezydenci wypadli zdecydowanie gorzej niż się spodziewano. Okazuje się, że ludzie mają dość udzielnych księstw i dożywotnich prezydentów.

Wielka wygrana PSL-u. Przez rok nikt ie będzie kwestionował przywództwa Janusza Piechocińskiego. Wielka porażka SLD. Jeśli Leszek Miller dotoczy się do dziesięciu procent w wyborach parlamentarnych, może mieć szansę na koalicję rządową i stanowisko wicepremiera. Jeśli nie, szansę będzie miał wyłącznie na polityczną emeryturę.

A, zapomniałem, jeszcze nieszczęsne PKW. Szkoda gadać. Kolejna kompromitacja. Tyle dobrego, że przynajmniej nikt nie mówi o sfałszowaniu wyborów...

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Małgorzata Tusk zadała szyku we Francji. Tak wyglądała obok małżonek Trumpa i Macrona
0 0Ciężarna Joanna Krupa całkowicie naga na okładce "Wprost". Stanęła w obronie LGBT
JACEK LIBERSKI 0 0"Robią z Polaków idiotów". Dlaczego Ziobro musiał wiedzieć o aferze hejterskiej
Unum 0 0Nie wszystkie ubezpieczenia chronią przez całe życie. Jak wybrać polisę, która nie wygasa
0 0Smutni 30- i 40-letni. Wyniki światowych badań dają do myślenia
WYWIAD 0 0Aktor, któremu na bank się udało. Lech Dyblik o tym, jak odbić się od dna i... ganiać Malkovicha
NEWSWEEK 0 0Polskę czeka kryzys senioralny? Władze ignorują poważną zmianę demograficzną
0 0Kuchciński odnalazł się po aferze samolotowej. Dostał "zadanie specjalne"
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta