O autorze
Jestem żonaty, mam dwie córki i dwie step-córki. Od prawie 30 lat mieszkam w Warszawie, ale w razie sportowego meczu między drużyną warszawską a zielonogórską zawsze będę za tą ostatnią. Aha, mam jeszcze dwa psy (równie sympatyczne, co niemądre) i trzy koty. Urodziłem się w Zielonej Górze (w dacie urodzenia "trzy szóstki"). Skończyłem dziennikarstwo i prawie prawo. Rok studiowałem w Ameryce. Pracowałem w Wiadomościach TVP, przez kilka lat byłem korespondentem w USA. Prawie 7 lat pracowałem w Faktach TVN, 3 lata w Polsacie. Od 2004 do 2007 roku prowadziłem program "Co z tą Polską". Od 2008 roku w TVP "Tomasz Lis na żywo". Napisałem 10 książek i zrobiłem wywiady z paroma znanymi ludźmi- Billem Clintonem, Georgem Bushem Sr., Georgem Bushem Jr., z Tony Blairem, Gordonem Brownem, Yitzhakiem Rabinem, Szimonem Presem, Hillary Clinton, Collinem Powellem, Condoleezzą Rice, Michaiłem Gorbaczowem, Dmitrij Miedwiediewem i Dalajlamą.
Mam fioła na punkcie biegania, przebiegłem już 10 maratonów.

Kompromis w sprawie gwałtu

PiS zaproponowało właśnie kompromis, tzn. komproPiS w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. W ostatnich miesiącach dość dobrze poznaliśmy sposób w jaki PiS sprawuje władzę. Gdy więc mówi o kompromisie, od razu słychać syreny alarmowe. Bo to oczywiście nie propozycja kompromisu, ale podstęp i marna propagandowa sztuczka.


Nie przez przypadek walory proponowanego "kompromisu" zaprezentował w sejmie wielki prawniczy autorytet i znany miłośnik kompromisów, prokurator z czasów stanu wojennego, poseł Piotrowicz. Zaprezentował z właściwą sobie gracją. Opozycja jest totalna i przeszkadza, PiS chce porozumienia, Trybunał Konstytucyjny narusza prawo, ale PiS, w swej dobroci, trybunałowi i opozycji idzie na rękę proponując kompromis.

Nie jestem oczywiście konstytucjonalistą, ale miałem na prawie na UW prawo konstytucyjne. Uczyli nas wtedy o tzw. koncepcji jednolitości władzy. Polegać ona miała, a jednocześnie polegała też na tym wyższość socjalistycznego modelu nad modelem burżuazyjnym, że zamiast
"sztucznego" podziału władz, mieliśmy jednolitość władzy, ponieważ wszystkie trzy władze zespolone były myślą o wspaniałym socjalistycznym raju, któremu służyły. W istocie chodziło oczywiście o interes PZPR, któremu te władze miały służyć.

Podobnie jest dziś. Trójpodział ma być fikcją albo fasadą. Istotą jest interes PiS. A w związku z tym trybunał należy sparaliżować, sądy podporządkować, tak, by jednowładztwo pana Kaczyńskiemu, któremu dziś, jak pierwszemu sekretarzowi PZPR, podporządkowani są i premier i prezydent (w PRL szef Rady Państwa), było niczym nieograniczone.


I pamiętając o tym należy przyjrzeć się propozycji tzw.kompromisu. PiS rezygnuje w niej z gwałtu zbiorowego na prawie i Trybunale Konstytucyjnym i proponuje gwałt "zwykły". Owszem, być może, z jakiegoś punktu widzenia, gwałt niezbiorowy jest lepszy niż zbiorowy, wszelako gwałtem pozostaje. Proponowana ustawa jest odrobinkę lepsza od tragicznej tzw. ustawy naprawczej, ale tylko odrobinkę.

Ów "kompromis" oczywiście nie sięga tak daleko, by PiS zobowiązało się do respektowania prawa, by prezydent przestał łamać konstytucję i przyjął przysięgę od trzech zgodnie z prawem wybranych sędziów trybunału oraz by rząd opublikował wyrok TK w sprawie nieszczęsnej ustawy naprawczej. Cóż, kompromisu polegającego na respektowaniu prawa PiS nie proponuje.

A w związku z tym propozycję tzw. kompromisu należy przyjąć jako niemal czystą fikcję. Niemal czystą, bo ta propozycja ma jednak wymiar konkretny, a przede wszystkim ma konkretne cele. Jakież to cele?

Jak zawsze w przypadku PiS-u, niezbyt wyrafinowane. Po pierwsze, pokazać, że chcą kompromisu, choć oczywiście go nie chcą. Po drugie dać oręż PiS-owskiej propagandzie, by dalej mogła opowiadać dyrdymały o złej i niekonstruktywnej opozycji. Po trzecie, by choć trochę zdemobilizować wszystkich, którzy chcą wziąć udział w demonstracji
w sobotę 7-go maja.

Z tych celów PiS osiągnie jeden - "Wiadomości" i media PiS-owskie dale będą jeździć po opozycji. Skutek to jednak drugorzędny. Czyniłyby to i tak. Żadna demobilizacja wybierających się na demonstrację i marsz nie nastąpi. Ośmielam się twierdzić, że wręcz przeciwnie. Kolejny pokaz absolutnego cynizmu tej władzy dodatkowo ludzi zmobilizuje.

Ta władza jest w stanie działać i mówić wyłącznie z pozycji siły. Tylko siłę ta władza uznaje. A w związku z tym powinna 7 maja na ulicach Warszawa zobaczyć prawdziwą siłę i jedność. Władza i jej propagandyści będą, tradycyjnie, szydzić i kpić. Ale będą się bać. Pół roku po "dobrej zmianie" mobilizacja po stronie przeciwników nawet nie tej władzy, ale jej metod, wyłącznie rośnie. A wyrazem tego będzie zapewne największa demonstracja polityczna w Polsce od 1989 roku, a tak naprawdę od roku 1984-go i pogrzebu księdza Popiełuszki.

Kompromis tak, ale nigdy w sprawie przestrzegania prawa. Prawo i Sprawiedliwość musi to usłyszeć dobitnie. I usłyszy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
0 0Mamy najgorszych szefów w Europie. To, co fundują rodzicom, woła o pomstę do nieba
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Te nieszczęsne mapy są w każdym odcinku. "Iwan Groźny z Treblinki" to i tak świetny serial
0 0Fani Lao Che zasmuceni. Zespół zawiesza działalność
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Czekamy na zarzuty". Księgowy, emerytka, gospodyni – to oni tworzą Lotne Brygady Opozycji
0 0Dwóch podejrzanych o terroryzm w rękach ABW. Wzorem dla nich był Breivik
Actina Pact 0 0Dzisiaj tworzą zaplecze polskiego e-sportu. Wcześniej Actina celowała w nieco inny target
POLECAMY 0 0"Watchmen" to telewizyjne wydarzenie na miarę "Czarnobyla". Ale serial HBO wkurzył Amerykę
0 0"Skończyła się władza totalna". Senacka większość anty-PiS potwierdzona
0 0Koszmarny sen PiS w Senacie trwa. Wicemarszałkiem wybrano Michała Kamińskiego
0 0Wiemy, ile Polacy zamierzają wydać na tegoroczne Święta. To mało czy dużo?
0 07-latek zostawił na zajezdni ważny list. Zainteresował się tym wiceprezydent Poznania
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"
0 0Jak zaplanować urlop w święta? W prosty sposób można dostać kilkanaście dni wolnego