O autorze
Jestem żonaty, mam dwie córki i dwie step-córki. Od prawie 30 lat mieszkam w Warszawie, ale w razie sportowego meczu między drużyną warszawską a zielonogórską zawsze będę za tą ostatnią. Aha, mam jeszcze dwa psy (równie sympatyczne, co niemądre) i trzy koty. Urodziłem się w Zielonej Górze (w dacie urodzenia "trzy szóstki"). Skończyłem dziennikarstwo i prawie prawo. Rok studiowałem w Ameryce. Pracowałem w Wiadomościach TVP, przez kilka lat byłem korespondentem w USA. Prawie 7 lat pracowałem w Faktach TVN, 3 lata w Polsacie. Od 2004 do 2007 roku prowadziłem program "Co z tą Polską". Od 2008 roku w TVP "Tomasz Lis na żywo". Napisałem 10 książek i zrobiłem wywiady z paroma znanymi ludźmi- Billem Clintonem, Georgem Bushem Sr., Georgem Bushem Jr., z Tony Blairem, Gordonem Brownem, Yitzhakiem Rabinem, Szimonem Presem, Hillary Clinton, Collinem Powellem, Condoleezzą Rice, Michaiłem Gorbaczowem, Dmitrij Miedwiediewem i Dalajlamą.
Mam fioła na punkcie biegania, przebiegłem już 10 maratonów.

Podwyżki dla władzy

Zaszokowała mnie informacja o pomyśle PIS, by zafundować ogromne podwyżki władzy. Nie dlatego, że postulat podwyżek jest nonsensowny. Raczej dlatego, że poważnie brałem to co przez 8 lat mówili o nich członkowie i zwolennicy PIS-u.


W radiu TOK FM wielokrotnie wypowiadałem się w ostatnich latach za podwyżkami dla ważnych osób w państwie. Pensje prezydenta, premiera, ministrów i wiceministrów uznawałem bowiem za skandalicznie niskie. Jakoś jednak moje słowa nie zyskiwały poparcia. Słyszałem, że podwyżki wskazywałyby na arogancję władzy, słyszałem, że praca dla państwa
to służba, więc pieniądze się nie należą. Obrywałem i z lewa i z prawa, prawda, głównie z prawa.

Przez osiem lat politycy PIS-u dostawali małpiego rozumu, gdy gdziekolwiek, w jakimkolwiek urzędzie, urzędnicy dostawali premie. Wielki jazgot za każdym razem rozbrzmiewał w brukowcach i na prawicowych portalach. Populiści wszelkiej maści byli przeciw podwyżkom i premiom, dla zasady.

Kilka tygodni przed wyborami prawica odpaliła w mediach "taśmy Bieńkowskiej". Kluczowa była w nagraniach jej wypowiedź, że tylko durnie pracowaliby za sześć tysięcy złotych. Zrobiono z tej wypowiedzi koronny dowód pogardy Platformy dla zwykłych ludzi. Oczywiście przemilczano cały kontekst. A kontekst był taki, że Bieńkowska mówiła o wysokich urzędnikach państwowych i dowodziła, że niemal nie ma sposobu, by na super odpowiedzialne wiceministerialne stanowiska znaleźć najlepszych fachowców, którzy za pracę, w warunkach presji mediów i ewentualnych kontroli, chcieliby zarabiać sześć tysięcy.


Bieńkowska miała rację, stwierdziła fakt. Ale przecież była kampania wyborcza. PIS-owcy w nieskończoność powtarzali więc jej słowa, by udowodnić ludziom jak odrażający są ludzie rządzący Polską.

Minął rok. Właśnie PIS chce przyznać urzędnikom wielkie podwyżki. Pytam się więc co się zmieniło, że ich argumenty sprzed roku straciły moc? No co się zmieniło? Jak to co? Teraz PIS podwyżki przyzna sobie. Rozumiem, że Platforma, która na osiem lat urzędnicze pensje zamroziła, pogardzała zwykłymi ludźmi, a PIS, dając podwyżki, demonstruje szacunek dla zwykłych ludzi.

Jest jeszcze jeden "drobiazg". Jestem za tym, by dobrze opłacać fachowców. Czy ktoś chce mi jednak powiedzieć, że łamiący konstytucję prezydent Duda, zasługuje na podwyżkę? Czy ktoś chce powiedzieć, że na podwyżki za kompetencje i świetną robotę zasługują państwo Szydło i Macierewicz, Waszczykowski i Szyszko, Gliński i Kempa, Zalewska i Błaszczak? W ciągu ośmiu miesięcy dawali dowody skrajnej niekompetencji, w niektórych przypadkach także nieodpowiedzialności, a nawet głupoty. Za to podwyżki? Wolne żarty.

Co powinna zrobić opozycja? Szczerze? Powinna głosować przeciw podwyżkom. Niech PIS-owska maszynka do głosowania jeszcze raz pokaże jak jest sprawna. Skoro chcą podwyżek, to przecież z woli suwerena, a suweren ma zawsze rację. Trybunał Konstytucyjny tych podwyżek też nie zablokuje. Zadowolona z siebie władza chce zarabiać więcej. To niech zarabia. Ale decyzję o zgarnięciu kasy niech podejmuje sama, ponosząc wszelkie skutki swej decyzji. Pardon, decyzji suwerena.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

LEKKO

POPKULTURA 0 0Wielka niespodzianka w ostatnim sezonie "Wikingów". Pojawi się w nim mocny, polski akcent
DAD:HERO 0 0Znamy świąteczne premiery Netflixa. Da się przeżyć święta bez „Kevina samego w domu” – oto 5 opcji
POLECAMY 0 0Takiej inwestycji Zakopane nie widziało. Ksiądz buduje "galerię handlową" przy kościele i Krupówkach
0 0Jeszcze niedawno chorzy na raka płuca żyli kilka miesięcy, dziś mogą przeżyć nawet kilka lat
dad:HERO 0 0Pierwsze 5 lat jest najważniejsze dla relacji ojca z synem. Przekonałem się o tym na własnej skórze
0 0"Zachwycisz się". Igor Herbut nagrał poruszającą piosenkę dla synka. Zdradził też jego imię
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Prestiżowa nagroda dla Sekielskiego. Ale widać, że odniósł też inny sukces