O autorze
Były redaktor naczelny naTemat. Wcześniej dziennikarz Radia Eska, BBC Polska, reporter w TVN24 i Wydarzeniach Polsatu. Pisał dla Wprost, publikuje w tygodniku Newsweek. Założyciel serwisu kampanianazywo.pl i poliprawda.pl

Wywiad z ojcem Rydzykiem. Karnowscy zmarnowali okazję

Nie przypominam sobie, kiedy ostatnio Tadeusz Rydzyk dał wywiad mainstreamowym mediom. Czy kiedykolwiek dał. Teraz rozmawiał z Jackiem i Michałem Karnowskimi z Uważam Rze (choć autorzy uważają swój tytuł za podziemny i opozycyjny, a nie mainstreamowy). Bracia okazję niestety kompletnie zmarnowali. Od Rydzyka dowiadujemy się, jaki jest biedny i uciemiężony. To już wiemy z jego rozmów dokończonych (a zwykle nawet dość rozwlekłych) w Radiu Maryja.


Tydzień, czy dwa tygodnie temu czytałem w Uważam Rze rozmowę z senatorem Bireckim o SKOK-ach. Autorka zadawała pytania w stylu: Dlaczego SKOK-i są tak niesprawiedliwie atakowane, albo: Proszę powiedzieć, jak świetne rzeczy robicie dla Polski. Reklamy SKOK obok nie było, ale nad rozmową unosił się duch "wicie rozumicie". Podobnie jest z rozmową z ojcem Rydzykiem. Tylko, że tutaj chodzi o interes ideologiczny.


Zdaję sobie sprawę, jak w wywiadzie prasowym działa autoryzacja. Zdarza się, że moje rozmowy padają ofiarą tego przepisu. Rozmówca nie ma jednak prawa autoryzować pytań dziennikarzy. Czasem po pytaniach, a nie odpowiedziach można się zorientować, jak rozmowa się układała.


Michał i Jacek Karnowscy zadają tymczasem ojcu Rydzykowi pytania następujące: Odniósł ojciec wielkie zwycięstwo. Czy się go spodziewał? Gdy ojciec nie uważa walki o multipleks za zwycięstwo, dziennikarze dopytują: A więc mimo wszystko to zwycięstwo? Karnowscy pytają dyrektora Radia Maryja także o to, czy ostatnio zbiedniał. W tak zwanych trudnych wątkach zapewniają, że nigdy nie słyszeli nawet cienia antysemityzmu na antenie Radia Maryja.


Ja też nie słyszałem, ale za to czytałem. I to wielokrotnie. Na przykład o wypowiedziach profesora Wolniewicza. Było w tej sprawie stanowisko Rady Etyki Mediów. Nie twierdzę, że Radio Maryja jest antysemickie. Ale na powiedziałbym, że nie było tam nigdy "nawet cienia" antysemityzmu. Że bywa przyznał kiedyś nawet Tadeusz Cymański.

Rydzyk przekonuje, że nie jest "przeciwko żadnemu narodowi", tylko po prostu "patrzy co te narody robią". Zgrabnie powiedziane. Ojciec dyrektor zgrabnie opowiada też o swoim życiowym ubóstwie. Mówi, że kawa którą pije z dziennikarzami podczas wywiadu, została ofiarowana w darze. Przekonuje, że z darów pochodzi jego łóżko zakonne. Dość to rozkoszne, gdy mówimy o bardzo przedsiębiorczym zakonniku - biznesmenie.

Dziennikarze nie pytają o prawdziwy stosunek ojca Rydzyka do Lecha i Marii Kaczyńskich. Nie pytają o interesy, wody termalne, załatwianie sobie spraw w rządzie PiS. O przepraszam, pomyliłem się. Pytają, ale w taki sposób, że mogłem nie zauważyć. Karnowscy zauważają, że o Rydzyku mówi się "złośliwie ojciec - biznesmen". A Rydzyk na to: Głupstwa. Ja się tym zresztą w ogóle nie zajmuję. Za finanse odpowiedzialni są inni. Jasne!

Brakuje pytań o stosunek Episkopatu do Radia Maryja, o żądania Radosława Sikorskiego, by Watykan zajął się dyrektorem rozgłośni.

Kilka miesięcy temu ojciec dyrektor powiedział publicznie, że jego zdaniem to co dzieje się w Polsce: "Przypomina najciemniejsze czasy, nawet nie komunistyczne, ale najciemniejsze czasy bolszewickie” Chciałbym wiedzieć, co miał na myśli. Mam natomiast pytanie Karnowskich o to, czy Tadeusz Rydzyk czuje się zagrożony, bo "polskie życie publiczne bywa naznaczone zbrodnią". Generalnie odpowiadający godny pytających.

Zaraz po wywiadzie z ojcem Rydzykiem jest w Uważam Rze tekst Piotra Semki o duchownym. Tekst warto przeczytać. Wywiad nie.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Nasz prezydent, Wasz premier". Tak opozycja może pokonać Dudę w wyborach prezydenckich
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Możecie ich nie znać, ale zaraz o nich usłyszycie. 10 gwiazd nowego Sejmu, które mogą namieszać
Światowy Dzień Szefa 0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
FELIETON 0 0"W trzy miesiące zarobisz tyle, ile przez całą kadencję". Oto metody, którymi PiS może wyrwać Senat
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Krystyna Janda znów to zrobiła. Jeden obraźliwy wpis skasowała, drugi pozostał

POZNAJ DADHERO.PL

DADHERO.PL 0 0Nie wiesz, co to emocje, jeśli nie byłeś przy porodzie. Spróbuj mnie przekonać, że jest inaczej
0 0Tata po szwedzku. Gdy zobaczyłem, jakimi super ojcami są Szwedzi, z początku nie mogłem uwierzyć
0 0Ruszamy z dadHERO.pl, lifestyle'owym serwisem dla ojców
0 0Byliśmy w nowym bastionie "dobrej zmiany" i wiemy, skąd prawie 90 proc. poparcia dla PiS
0 0Wynik KO z Białegostoku to lekcja dla całej opozycji. Oto człowiek, który zrobił najlepszą kampanię
WYWIAD 0 0"Towarzystwo wzajemnej adoracji". W jej okręgu PiS zmiażdżyło PO, mówi o błędach własnej partii
0 0"Będę rozmawiała ze wszystkimi". Lidia Staroń mówi o Senacie