Sumienie czy antykoncepcja?

Klauzula sumienia – szczególna i wyjątkowa regulacja prawna, zgodnie z którą lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem.


Rozumiem, no rozumiem w przypadku lekarzy. Embriony, aborcja, macierzyństwo zastępcze. Rozumiem, że każdy ma prawo do oceny tak kontrowersyjnych tematów. Każdy lekarz może mieć własne zdanie, czy 2 tygodniowa ciąża to już dziecko, czy też nie.

Z racji tego, że burza wokół tego tematu już ucichła postanowiłem sam go poruszyć. Bo nic mocno kontrowersyjnego by nie wypłynęło, gdyby nasz rząd nie postanowił przekazać możliwości posługiwania się klauzulą sumienia dla farmaceutów.

Lekarz może, jeśli zabrania mu tego sumienie, odmówić niektórych usług. Farmaceuta będzie mógł odmówić sprzedaży antykoncepcji bo jego sumienie właśnie uznało, że ta para młodych osób, która stoi przed nim i próbuje zakupić zwykły aptekarski artykuł, powinna wrócić do domu i płodzić dzieci jak na katolików przystało.

Dlaczego takie uprawnienia chce się dać farmaceutom? Dlaczego nie mechanikom albo piekarzom? Wchodzisz rano przed pracą do piekarnii i chcesz kupić przepyszną bułkę z parówką aby mieć coś pożywnego na drugie śniadanie, a piekarz informuje Cię, że jego sumienie nie widzi Ciebie z parówką w buzi i on Ci tej bułeczki niestety nie sprzeda. Paranoja? Ale nie w aptekach.


Profesor Jacek Hołówka mówi nam – Klauzula sumienia jest potrzebna i powinna obowiązywać. Filozof objaśniał, że gdyby nie te rozwiązania to ludzie staliby się robotami. Według większości znanych trzech praw robotyki Asimova, nawet robot miałby problem. Dla tych osób, które nie znają/pamiętaja tychże praw przypominam tylko pierwsze bo jest nadrzędne i najważniejsze.

1.Robot nie może skrzywdzić człowieka, ani przez zaniechanie działania dopuścić, aby człowiek doznał krzywdy.

Czyli, jeśli robot-farmaceuta według swojej religijnej bądź jakiejkolwiek filozofii uzna, że sprzedaż środków antykoncepcyjnych zaszkodzi właśnie Tobie i tak do transakcji nie dojdzie. Nawet roboty wysiadają przy klauzuli sumienia.

Oczywiście to wszystko to żarty, lecz niestety to się dzieje. Jeśli to przejdzie, to niedługo każdy z nas będzie musiał się zastanawiać, czy aptekarz nie uważa prezerwatyw za zło wcielone pod latexowym przebraniem. Ciekawi mnie tylko jedno, jeśli aptekarz odmówi mi środków antykoncepcyjnych z powodu jego problemów z sumieniem, mogę odmówić płacenia z sumiennych pobudek?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Olga Bołądź rzuciła wyzwanie koleżankom z branży. Teraz kobiety dołączają do #boladzchallenge
0 0Czekasz, aż ostygnie, zanim włożysz do lodówki? 3 kulinarne błędy, które popełnia każdy Polak
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz jak? Nie przejmuj się, nie ty jeden. Oto nasze rady, jak mądrze wychowywać syna
SAP 0 0Od personalizacji adidasów do zatrzymania powodzi. Oto jak transformacja cyfrowa zmienia nasze życie
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!