Bartoszyce - zapomniane miasto na północy Polski.

Bartoszyce Bez Fikcji - Facebook
Pięknie się pisze o dużych metropoliach, o wielkich biznesach i utalentowanych ludziach. Tylko w pośpiechu i w tej całej sztafecie do wielkomiejskiego przepychu zapominamy o małych miasteczkach na krańcach naszego Państwa, takich jak Bartoszyce.


Warmią i Mazurami zatrzęsła informacja o odwołaniu rady miasta i burmistrza w Elblągu. Ludzie, zresztą słusznie, postanowili podziękować nieodpowiednim osobom na nieodpowiednich stanowiskach. Po krótce, dotychczasowy Prezydent Elbląga postanowił wzorować się na wielkich miastach, kopiując sporo chociażby od Gdańska. Kiedy skopiował reformę czynszów, skończył się sen Pana Nowaczyka o drugim Trójmieście w Elblągu. Nie ma co się dziwić, jeśli podwyższa czynszu o 100% nie doprowadziła by do wyrzucenia prezydenta to nie wiem co ludzie mieliby w głowach.


Jednak Elbląg to wciąż kraina mlekiem i miodem płynąca przy innym mieście w którym dane mi było się wychować. Bartoszyce, na pierwszy rzut oka malownicze miasto z rzeką przepływającą przez sam środek. Tętniące zielenią, obdarowane pięknymi okolicami oraz wypełnione uśmiechniętymi, życzliwymi ludźmi. Przynajmniej taki obraz próbuje sprzedać nam urząd miasta wraz ze starostwem. A jak jest naprawdę?


Jak to mówi w swoich felietonach Mariusz Max Kolonko "A teraz czas na fakty" a fakty są niestety nie tak kolorowe jak poprzedni obrazek. Zacznijmy od widoku Bartoszyc dla osoby która pierwszy raz przejeżdża nie tylko główną drogą. Jest to miejsce zapuszczone, które aż roi się od budynków które nadają się jedynie do rozbiórki. Wielkie ceglane molochy straszą ludzi każdego dnia, nie tylko swym wyglądem ale także wizją zawalenia się na głowe. Oczywiście władze nic z tym nie zrobią.
Zastanawia mnie również czemu nie ma problemu z wydaniem dużych pieniędzy na fotoradary czy podnoszenie diet radnym, a niektóre ulice wyglądały lepie w 39' niż dziś.
Niestety nie jest to ponury żart lecz smutna rzeczywistość. Nie zazdroszczę ludziom którzy muszą tam codziennie jeździć, to musi być katorga jakich mało. Oczywiście władze nic z tym nie zrobią.Załóżmy, że macie firmę. Firma jest spora, ale przynosi spore straty. Wasze zadłużenie sięga już 60 procent rocznych dochodów. Czy jako prezes i rada nadzorcza przyznajecie sobie podwyżki? Może tak, ale miasto to nie jest prywatny biznes. A jednak radni tak go traktują i za swoje nic-nie-robienie postanowili podnieść sobie diety. No bo jeśli ktoś może nic nie robić i dostawać za to pieniądze, to czemu dalej nic nie robić i nie dostawać za to jeszcze większych kwot? Oczywiście w tej kwestii władze są nadwyraz aktywne.*

No tak, ale przecież nie może być tak źle, prawda? Przecież ludzie pracują? Oczywiście że pracują. Jacyś muszą pracować, ale wciąż miasto ma największe bezrobocie w województwie, które.. ma największe bezrobocie. Akurat w tej kwestii jesteśmy niepokonani. Przodujemy we wszelkich rankingach i dumnie nie oddajemy prowadzenia. Oczywiście władze nic z tym nie zrobią.

Bartoszyce w Polsce są znane, tego nie można im odmówić. Co chwilę w programach typu Uwaga, 911 albo innych traktujących o podobnych sprawach dumnie pojawia się temat Bartoszyc, bo znów ktoś się upił nie mogąc znieść swojego 'idealnego' życia w Bartoszycach. I później widzimy jak dziecko ucieka przed swoim rodzicem, albo ktoś kogoś niechący zachaczy nożem przy czyszczeniu. 6 razy. Celnicy otworzą bagażnik mieszkańca Bartoszyc a tam setki nielegalnych papierosów, choć przysięgał że zabrał tylko paczkę. Dlaczego osoby z Bartoszyc nie mogą być zapraszane do "Dzień Dobry TVN" zamiast do programu "Uwaga"? ***

Już od kilku lat najlepszych dramatów nie pisze się w Hollywood, najlepsze dramaty pisze rada miasta i burmistrz Bartoszyc. Tylko czemu idąc śladem Elbląga nie wywalić tych ludzi tam gdzie jest ich miejsce?

* Zdjęcia pochodzą z profilu Bartoszyce Bez Fikcji na Facebooku https://www.facebook.com/bezfikcji
** Część faktów jest wykorzystana z tekstu Pan Rafała Morawskiego zamieszczonego na w/w stronie na Facebooku.
*** Oczywiście oczekuje na zaproszenie. :)

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze
WYBORY2019 0 0Pozwolił powiesić plakaty kandydata PiS i teraz żałuje. "Popełniłem błąd i właśnie za niego płacę"
0 0Parodiował niepełnosprawnych? Pszoniak: Trzeba się puknąć w głowę!