O autorze
Wanda Nowicka. Wieloletnia działaczka na rzecz praw kobiet i praw człowieka. Prezeska stowarzyszenia Równość i Nowoczesność (RóNo). Posłanka na Sejm i wicemarszałkini Sejmu VII kadencji. Współzałożycielka Stowarzyszenia Neutrum. Przez 20 lat prowadziła Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Była ekspertką WHO. Autorka raportów, a także wielu artykułów publikowanych w Polsce i za granicą. Wykładala w szkole Gender Mainstreamingu PAN. Laureatka nagród za swoją działalność w kraju i za granicą. Nowicka z wykształcenia jest filolożką klasyczną.
@WandaNowicka

Rusza Muzeum Historii Żydów Polskich

Wezmę dziś udział w uroczystym otwarciu Muzeum Historii Żydów Polskich. Społeczność żydowska wpływała na dzieje naszego kraju przez 1000 lat, ponosząc przy tym krwawą ofiarę holokaustu, pogromów, a w czasach komunizmu ostracyzmu i potępienia.


Przez ostatnie dziesięć wieków Żydzi byli, są i będą ważną częścią naszego społeczeństwa, wnosząc do niego swoją kulturę i tradycję. Są one pieczołowicie pielęgnowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie nie tylko w Polsce, gdzie w ostatnich latach obserwujemy prawdziwe odrodzenie kultury żydowskiej, ale też pośród społeczności zagranicznych diaspór, których przedstawiciele coraz częściej odwiedzają Polskę. W Warszawie, Krakowie i wielu innych miejscach nierozerwalnie związanych z kulturą żydowską szukają oni swych korzeni, badają historię i utrwalają poczucie tożsamości, co jest szczególnie istotne w przypadku młodych pokoleń, żyjących dziś w zglobalizowanym i wielokulturowym świecie.

Tym bardziej cieszy mnie fakt, że obok Żydowskiego Instytutu Historycznego, od wielu lat zajmującego się badaniem przeszłości polskich Żydów, powstało Muzeum Historii, które prócz tragicznych losów milionów Żydów, pozwoli poznać wszystkim odwiedzającym ich codzienne życie, dorobek i spuściznę.

Z przyjemnością zobaczę tę najnowocześniejszą w Polsce ekspozycję.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze
0 0Powiedzieli "sprawdzam". Oto, co się stało ze 100 obietnicami partii Kaczyńskiego
0 0Przestajemy wierzyć, że może być inaczej. Polacy wiedzą, kto wygra wybory
WYBORY2019 0 0Pozwolił powiesić plakaty kandydata PiS i teraz żałuje. "Popełniłem błąd i właśnie za niego płacę"
0 0Parodiował niepełnosprawnych? Pszoniak: Trzeba się puknąć w głowę!