O autorze
Wanda Nowicka. Wieloletnia działaczka na rzecz praw kobiet i praw człowieka. Prezeska stowarzyszenia Równość i Nowoczesność (RóNo). Posłanka na Sejm i wicemarszałkini Sejmu VII kadencji. Współzałożycielka Stowarzyszenia Neutrum. Przez 20 lat prowadziła Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Była ekspertką WHO. Autorka raportów, a także wielu artykułów publikowanych w Polsce i za granicą. Wykładala w szkole Gender Mainstreamingu PAN. Laureatka nagród za swoją działalność w kraju i za granicą. Nowicka z wykształcenia jest filolożką klasyczną.
@WandaNowicka

Moja Wiosenna przygoda

Przeżyłam fantastyczną przygodę. Decydując się na kandydowanie z Wiosną w województwie kujawsko-pomorskim, miałam świadomość, że mandatu nie zdobędę. Postanowiłam jednak kandydować, bo chciałam wesprzeć ten projekt polityczny, którego program jest moim programem – programem, który od lat próbuję realizować we wszystkich rolach, które do tej pory pełniłam.


Na kampanijnym szlaku spotkałam fantastyczne osoby – wolontariuszy/szki Wiosny, którzy zaangażowali się w Wiosnę, bo z nadzieją czekają na progresywne zmiany w Polsce – sztabowców Wiosny i młodych aktywistów/ki, którzy towarzyszyli nam w zbieraniu podpisów, rozdawaniu materiałów wyborczych i kampanijnych akcjach wszelkiego typu. Wszyscy oni poświęcali swój wolny czas, pasję i pomysły, by wspólnie działać na rzecz nowoczesnej Polski. Chwała im za to!

Wśród kandydatów/ek z Wiosennej listy nr 2 fantastyczne osoby, które ciężko pracowały i sprawiły, że nasza lista zrobiła dobry wynik, jak na województwo, o najmniejszej frekwencji w całej Polsce – w wyborach w naszym województwie zagłosowało 663 tys. osób, podczas gdy w Małopolsce zagłosowało 2.5 raza więcej osób (1,7 mln.), a w Katowicach 1,6 mln. osób.
W kujawsko-pomorskim Wiosna zdobyła prawie 6% wszystkich głosów (7-my wynik Wiosny w kraju). W liczbach bezwzględnych zdobyliśmy ponad 39 tys.głosów. Na mnie oddało swój głos 22 tysiące osób.
Jestem wdzięczna za każdy głos oddany na Wiosnę i osobiście na mnie.

Podczas kompanii poznałam wiele niezwykłych osób – lokalnych działaczy i działaczki, podejmujących ważne problemy w swoim środowisku. Problemy, którymi w pierwszym rzędzie zajęłam się podczas kampanii to prawa człowieka, w szczególności praw kobiet, kwestie ekologiczne, problemy społeczne, w szczególności sprawy ważne dla osób z niepełnosprawnościami, kwestie zdrowotne, zwłaszcza potrzebę poprawy profilaktyki zdrowotnej. Ponadto angażowałam się w w sprawy bieżące, takie jak strajk nauczycieli, który Wiosna wspierała. Nie można było nie zabierać głosu w sprawach pedofilii w kościele, m.in. Wiosna złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez lokalnych biskupów z powodu ukrywania przestępców w sutannach, o czym poinformowała w swoim raporcie fundacja Nie lękajcie się. Z wieloma osobami, które spotkałam podczas swojej kampanii, chciałabym być w kontakcie i współpracować w przyszłości.


Wreszcie poparcie, które otrzymałam od wielu osób – nieznanych i znanych – jest dla mnie wielką nagrodą za trud kampanijny. Wysłuchać bądź przeczytać o sobie gorące słowa wsparcia, to jest to. Dla tego samego warto było zasuwać przez dwa miesiące od rana do wieczora.

Chciałabym najgoręcej podziękować wszystkim, którzy mnie wspierali – m.in. Basi Labudzie, Agnieszce Holland, Joannie Piotrowskiej, Magdzie Środzie, a także Kongresowi Kobiet, Fundacji Nasz Bocian, Joannie Turkowskiej z Alimenty to nie Prezenty, Ninie Sankari z Fundacji K. Łyszczyńskiego i wielu, wielu innym!

No i oczywiście dziękuję Robertowi, za to że zaprosił mnie do udziału w tej Wiosennej przygodzie.

Teraz czas na odpoczynek, a niebawem znowu trzeba się brać do roboty.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
0 0Półtora tysiąca euro za pracę 4 godziny dziennie. Taka oferta czeka na chętne dziewczyny, ale jest pewien szczegół
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!
Oknoplast 0 0Na takiej sprzedaży korzystają wszyscy. Polska marka promuje model "na później"
Actina Pact 0 0Albo dobrze, albo tanio? Ta firma potwierdza, że można mieć wszystko i to w bardzo trudnej branży
HYDEPARK 0 0Amatorzy często trenują tak ostro jak zawodowcy. Różnica często się zaciera
0 0Święta to czas (u)dawania. Tomasz Kot w poruszającym spocie, daje cenną lekcję
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Była pierwszą polską influencerką, kochała kobiety i seks. Łempicka to dziś ikona