Obchodzimy dziś Międzynarodowy Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionymi. Uzależnienia to jedna z najpoważniejszych plag współczesnego świata. Choroba ta nie dzieli pacjentów ze względu na płeć, kolor skóry, wyznawane wartości, orientację seksualną, poziom wykształcenia, czy posiadania. Dotyka ludzi wszystkich środowisk, grup społecznych i wiekowych.
Wanda Nowicka. Posłanka na Sejm VII kadencji i Wicemarszalkini Sejmu. wieloletnia działaczka na rzecz praw kobiet i praw człowieka
Dziś szczególnie solidaryzuję się z chorymi, na co dzień toczącymi walkę ze swoimi uzależnieniami oraz wszystkimi ich konsekwencjami. Popieram też wszelkie działania, podejmowane przez międzynarodowe organizacje np. ONZ, przenoszone na grunt polski. Pomoc osobom uzależnionym jest naturalnym obowiązkiem państwa i powinna być im zapewniona w sposób kompleksowy oraz skuteczny.
W szczególności należy z całą sumiennością wdrażać zalecenia i wytyczne wyspecjalizowanych organizacji międzynarodowych, zajmujących się leczeniem i profilaktyką uzależnień, w tym chorób zakaźnych dotykających osób iniekcyjnie używających narkotyków takich jak Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii.
Równo rok temu 26 czerwca 2012 przy ich współudziale odbyła się w Warszawie konferencja na temat dostępności i skuteczności serwisów redukcji szkód w Polsce. Dotyczyła ona wytycznych tych organizacji nt. zapobiegania i nadzoru nad chorobami zakaźnymi wśród osób używających narkotyków drogą iniekcyjną oraz ich przełożenia na Polskę.
Jej efektem były wypracowane przez grono ponad 100 specjalistów propozycje zmian w polskim systemie zapobiegania i nadzoru nad chorobami zakaźnymi wśród osób używających narkotyków drogą iniekcyjną.
Znalazły się wśród nich takie propozycje jak finansowanie ze środków publicznych darmowego dostępu do sprzętu iniekcyjnego w aptekach, udostępnianie automatów ze sprzętem do iniekcji w miejscach publicznych oraz w ośrodkach zamkniętych, możliwość przepisywania leków substytucyjnych na receptę, darmowy dostęp do anonimowych badań na wirusy HCV, HBV i choroby weneryczne, badanie dróg zakażenia wirusem HIV, aktywne działania przeciwdziałające przedawkowaniom, dekryminalizacja posiadania substancji psychoaktywnych i wiele innych.
Warto pamiętać, że od początku epidemii HIV na świecie, w Polsce użytkownicy narkotyków stanowili dużą grupę wśród zakażonych. Dzisiaj to niecałe 40 proc. osób, u których wykryto zakażenie HIV. U 65 proc. przypadków zakażeń wirusem HIV zdiagnozowanych w 2011 r. źródło zakażenia pozostaje nieznane.
Działania podejmowane w Polsce mające przeciwdziałać problemowi chorób zakaźnych wśród osób uzależnionych są wciąż niewystarczające. Tylko liczba programów metadonowych zaspakaja jedynie 9 – 15 proc. faktycznych potrzeb. Kary dla użytkowników środków psychoaktywnych są zbyt restrykcyjne, przez co mniej chętnie korzystają oni z państwowych programów redukujących skutki uzależnień.
Przed nami dużo pracy i zmian, których wprowadzenie pozwoli na skuteczniejszą pomoc osobom chorym. Warto jak najszybciej podjąć to wyzwanie, chociażby poprzez edukację młodych, stale narażonych na zgubne skutki uzależnień.