Jamie Lee Curtis właśnie wyznała, że przez kilkanaście lat była uzależniona od leków przeciwbólowych. Aktorka znana z "Halloween" wiedziała, że nie wytrzyma już dłużej z ukrywaniem tego. Dlatego zdecydowała się przerwać milczenie.
Amerykański zespół Metallica odwołuje koncerty. Wszystko z powodu nawrotu choroby alkoholowej Jamesa Hetfielda, który przez ostatnie 15 lat żył w trzeźwości. Niestety muzyk znowu trafił na odwyk.
W wywiadzie z "Gazetą Wyborczą" Borys Szyc zdobył się na szczerość i opowiedział o mrocznych chwilach w jego życiu. Miały one związek z uzależnieniem od alkoholu. – Mam to za sobą – wyznaje.
2,6 promila alkoholu – tyle we krwi miał dziennikarz Kamil D., kiedy zbadała go policja, po tym jak uderzył autem w pachołki rozdzielające pasy ruchu. Choć, jak podają media, kierowca dochodził do siebie dwie doby, to i tak znaleźli się tacy, którzy postanowili go usprawiedliwiać. – Aż się wierzyć w to nie chce. Dramat – podsumowuje takie podejście do sprawy Błażej Gawroński, dyrektor Miejskiego Zespołu Terapii Uzależnień w Olsztynie.
Wiedziałem, że to jest złe, ale się buntowałem, bo przecież mogłem się dzięki temu wyluzować, mogłem się fajnie poczuć – Wojciech Czuchnowski, wieloletni dziennikarz "Gazety Wyborczej", w szczerej rozmowie z naTemat opowiada o swoim alkoholizmie. Choć nie pije już od ponad sześciu lat, nadal obawia się choroby.
Znana z bardzo rygorystycznych procedur amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) podjęła właśnie bezprecedensową decyzję: dopuściła do sprzedaży na terenie Stanów Zjednoczonych pierwsze bezdymne urządzenie elektroniczne, będące alternatywą dla papierosów, czyli wspomnianego IQOS-a. To ogromny krok w stronę ziszczenia się scenariusza, w którym tradycyjne "kopciuchy" znikają całkowicie z powierzchni Ziemi.
Borys Szyc przez lata przeszedł imponującą przemianę. Aktor zerwał z nałogiem alkoholowym, zaczął dbać o zdrowie i formę fizyczną. Teraz sam dopinguje do walki z uzależnieniami tych, którzy nadal się z nimi borykają.
Wiele zdjęć w tym albumie jest rozmytych, zupełnie tak, jakby zrobiono je dłonią trzęsącą się w delirium. Jednak bez tego zabiegu chaos zawarty w alkoholowym uzależnieniu nie byłby taki wyraźny i porażający jak w "Deceitful Reverence".
"Mama postawiła mi ultimatum, że tego już było tak wiele i jeśli ja chcę, żeby ona żyła, to muszę koniecznie pójść na leczenie. (...) I rzeczywiście wtedy się otrząsnęłam" – wyznała modelka Luxuria Astaroth w pierwszym wywiadzie po zakończeniu terapii odwykowej.
Minister zdrowia przyznał się, że palił marihuanę. Co prawda tylko raz w życiu, ale było to dla niego na tyle traumatyczne doświadczenie, że więcej nie spróbował. Łukasz Szumowski podał w rozmowie z RMF FM argumenty, dlaczego jest przeciwko jej legalizacji jako używki. I jednym z nich było właśnie osobiste doświadczenie.
Siostry Godlewskie, paradokumenty, filmy Patryka Vegi, ale i popularne seriale. Produkcji, które oglądamy, bo są słabe, jest coraz więcej. "Hate-watching" to zjawisko negatywnego uzależnienia, które odbija się nie tylko na nas, ale i całej popkulturze. I będzie coraz gorzej.
"Czuję się oszukana, myślałam, że chodzi o przemoc", "chcą nas uczyć jak odpowiedzialnie pić? To mansplaining", "do dyskryminuje i upodla kobiety". Tak o kampanii "10 dowodów" z Jackiem Braciakiem i Anną Dereszowską piszą internautki. Twierdzą, że bardziej szkodzi kobietom niż im pomaga. Ewa Lach z agencji Chromatique, która odpowiada za kampanię, twierdzi, że chodziło o coś innego...
W Warszawie 18-letni Daniel G. rzucił się na własną matkę. Szarpał ją i podduszał. Wszystko dlatego że kobieta nakłaniała go, by przestał grać w nocy na laptopie. Gracz podczas rozgrywki korzystał z mikrofonu. Jego rozmowy słyszała cała rodzina, przez co jej członkowie nie mogli zmrużyć oka. Teraz młodemu mężczyźnie grozi teraz pięć lat za kratami.
Grażyna Wiśniewska relacjonuje w swojej nadchodzącej książce, że to za sprawą syna zerwała z nałogiem. Chwali się, że w maju tego roku upłynęło już 14 lat, odkąd zaprzestała picia. Kobieta zdradza, że muzyk sam przez długi czas nie radził sobie z uzależnieniem alkoholowym. Przekonuje w rozmowie z "Super Expressem", że Wiśniewski upijał się latami, zaś dopiero trzy lat temu zdecydował się na wszywkę alkoholową z esperalem. To przestarzała już nieco metoda, która odnotowuje niewielkie rezultaty (może być skuteczna raczej na krótką metę) i jest o wiele mniej efektywna od kompleksowego leczenia w specjalistycznym ośrodku.
Zwykłe fajki? Nikt zdrowo myślący nie wątpi w armagedon, jaki fundują one płucom palacza. Elektroniczne papierosy? To już zupełnie inna bajka. Na tym polu trwa gorąca dyskusja i zdania są mocno podzielone. Jedni twierdzą, że ta alternatywa ratuje ludzi przed zgubą, drudzy przekonują, że to wciąż to samo zło, ale w innym opakowaniu.
Wszystko stało się jasne. To nie nasza wina, że kochamy ser i używamy go w większości potraw. Okazuje się, że wszyscy ser, jak mało który produkt, jest silnie uzależniający!
E-papieros jest zdrowszą alternatywą tradycyjnego palenia. Badania koncernu tytoniowego Lorillard wykazały, że w dymie tytoniowym znajduje się około 1500 razy więcej szkodliwych składników w porównaniu z aerozolem z e-papierosów.
Lider "Elektrycznych Gitar" jest nie tylko artystą, ale i lekarzem neurologiem. Przede wszystkim jednak jest również zwykłym człowiekiem narażonym na stres i nałogi. O swoim uzależnieniu od alkoholu i leków psychotropowych opowiedział w swojej biografii.
– Bardziej sensowne byłoby nam pomóc w skończeniu z nałogiem a nie jeszcze oferowanie alkoholu – komentuje jedna z uzależnionych. Jednak eksperci, którzy w niemieckim Essen będą motywować alkoholików do pracy dając im 3 butelki piwka dziennie, mają swoja wizję terapii. Oby skuteczną, ale polscy eksperci mówią jednoznacznie. – To idiotyczny pomysł, na który nie wpadłby nikt przy zdrowych zmysłach – mówi terapeuta uzależnień Krzysztof Brzózka.
W walce z uzależnieniem nie ma ważniejszego momentu niż ten, w którym walcząca z nałogiem osoba sama potrafi nazwać swój problem. Świadomość tego, że jest się alkoholikiem, narkomanem, czy hazardzistą to największy krok do podjęcia leczenia i wyjścia z problemów. Realną szansę mają na to w zasadzie ludzie walczący z najróżniejszymi uzależnieniami, oprócz nikotynistów.
Choć najnowszy film Wojtka Smarzowskiego ustępuje "Drogówce" czy "Domowi złemu", stanowi doskonały przykład tego, jak nakręcić wierną ekranizację, oferującą przy tym coś innego niż książka.
Po co piszę ten tekst? Po co przyznałam się do choroby alkoholowej? Po co każdego dnia podejmuję walkę żeby żyć w trzeźwości? Po co...
Obchodzimy dziś Międzynarodowy Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionymi. Uzależnienia to jedna z najpoważniejszych plag współczesnego świata. Choroba ta nie dzieli pacjentów ze względu na płeć, kolor skóry, wyznawane wartości, orientację seksualną, poziom wykształcenia, czy posiadania. Dotyka ludzi wszystkich środowisk, grup społecznych i wiekowych.
To będzie pierwszy wpis na t e n temat. Nie powiem tym razem o mediach, edukacji, zjawiskach kultury współczesnej. Będzie to pierwsze wspomnienie z bogatego pamiętnika prezentującego moje doświadczenia życia z chorobą alkoholową, a właściwie - w głównej mierze - doświadczenia terapeutyczne. Zaczynam od mocnego akcentu, związanego z moim pierwszym pobytem na tzw. detoksie. Z każdego wpisu usuwam informacje lub dane na podstawie których można byłoby zidentyfikować osoby, które towarzyszyły mi w leczeniu odwykowym. Fragmenty mojego pamiętnika były wcześniej udostępniane studentom pedagogiki i psychologii, piszącym prace licencjackie i magisterskie na temat choroby alkoholowej i leczenia alkoholizmu.
Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii opublikowało dzisiaj swój coroczny raport na temat handlu i używania narkotyków oraz polityki narkotykowej. Możemy się z niego dowiedzieć między innymi, że w Polsce pomimo bardzo restrykcyjnego prawa narkotykowego nielegalne substancje zażywa znacznie więcej młodych ludzi niż przeciętnie w całej Europie.
Kraj, który w 1971 roku wypowiedział wojnę narkotykom dziś powoli składa broń i wywiesza białą flagę. Pytanie kto dorósł, politycy czy społeczeństwo? A może w Stanach udało się osiągnąć - tak w polskich warunkach niedościgniony - społeczny kompromis, w którym wygrała racjonalność i dobro wspólne a nie partyjne interesy czy personalne aspiracje? Czy Polska wciąż czeka na swojego Davida Simona (twórca The Wire) czy Eugene Jareckiego (reżyser House I Live In), który stworzy obraz zrozumiały i jasny dla zwykłego człowieka, bez zbędnej gadaniny i ideologii pokaże prawdziwe oblicze wielopoziomowej polskiej narkofobii?
Kwartalnik “Dziecko krzywdzone” opublikował najnowsze badania na temat zagrożeń wynikających z korzystania przez młodzi ludzi z internetu oraz funkcjonowania dzieci i młodzieży online. Większość prezentowanych w tomie artykułów spłaszcza opisywane problemy, mimo to warto przyjrzeć się jeszcze raz takim zjawiskom jak nadużywanie sieci czy ryzykowane zachowania online.
Jamie Lee Curtis właśnie wyznała, że przez kilkanaście lat była uzależniona od leków przeciwbólowych. Aktorka znana z "Halloween" wiedziała, że nie wytrzyma już dłużej z ukrywaniem tego. Dlatego zdecydowała się przerwać milczenie.
Amerykański zespół Metallica odwołuje koncerty. Wszystko z powodu nawrotu choroby alkoholowej Jamesa Hetfielda, który przez ostatnie 15 lat żył w trzeźwości. Niestety muzyk znowu trafił na odwyk.
W wywiadzie z "Gazetą Wyborczą" Borys Szyc zdobył się na szczerość i opowiedział o mrocznych chwilach w jego życiu. Miały one związek z uzależnieniem od alkoholu. – Mam to za sobą – wyznaje.
2,6 promila alkoholu – tyle we krwi miał dziennikarz Kamil D., kiedy zbadała go policja, po tym jak uderzył autem w pachołki rozdzielające pasy ruchu. Choć, jak podają media, kierowca dochodził do siebie dwie doby, to i tak znaleźli się tacy, którzy postanowili go usprawiedliwiać. – Aż się wierzyć w to nie chce. Dramat – podsumowuje takie podejście do sprawy Błażej Gawroński, dyrektor Miejskiego Zespołu Terapii Uzależnień w Olsztynie.
Wiedziałem, że to jest złe, ale się buntowałem, bo przecież mogłem się dzięki temu wyluzować, mogłem się fajnie poczuć – Wojciech Czuchnowski, wieloletni dziennikarz "Gazety Wyborczej", w szczerej rozmowie z naTemat opowiada o swoim alkoholizmie. Choć nie pije już od ponad sześciu lat, nadal obawia się choroby.