O autorze
Jestem ekonomistą, który stara się zrozumieć co się dzieje na świecie. Staram się też rozumieć różne punkty widzenia. Drażni mnie niekompetencja. Nie lubię teoretycznego doktrynerstwa. Nie cierpię populizmu w żadnej formie, ani „pseudosocjalnej” ani „pseudoliberalnej”. Zdaje się, że należę przez to do mniejszości, ale nie wykluczam że komuś może to odpowiadać.

Jankiel i cymbały

Stała się rzecz przerażająca: z dnia na dzień, z powodu kilku słów wtrąconych do ustawy o IPN, odżyło w Polsce widmo antysemityzmu. Jest w tym ogromny ładunek bezmyślnej podłości. Ale jest też ogromny ładunek bezbrzeżnej głupoty.


Żydzi są narodem niezwykłym. Ich licząca tysiące lat historia to pasmo nieszczęść i upokorzeń ze strony potężnych prześladowców. Ich stolica była niszczona przez babilońskich i rzymskich najeźdźców, ich naród był siłą zmuszany do emigracji z własnego kraju. W obcych krajach, w których usiłowali się schronić i kultywować swoje zwyczaje i kulturę, spotykali się z niechęcią i agresją. Jeszcze w średniowieczu wygnano ich z szeregu krajów Zachodniej Europy. Na ziemiach Europy środkowej i wschodniej, gdzie się schronili, dopadły ich za to najpierw pogromy, a potem Holocaust. W Izraelu, gdzie po dwóch tysiącach lat wygnania odbudowali swoje państwo, czekała ich walka na śmierć i życie z arabskimi sąsiadami.

A jednocześnie Żydzi są narodem niewiarygodnie utalentowanym. Stanowią zaledwie 0,2% ludności świata (przed Holocaustem było to 0,6%) – ale zdobyli blisko jedną czwartą wszystkich nagród Nobla. Odgrywali i wciąż odgrywają zdumiewająco wielką rolę wśród światowych elit intelektualnych, politycznych i gospodarczych. Państwo Izrael ma zaledwie 9 milionów mieszkańców (6 milionów Żydów), ale jest potężnym centrum rozwoju, ściśle sprzężonym z najbardziej zaawansowanymi technologicznie gałęziami amerykańskiej gospodarki. A w samych USA, gdzie mieszka 6 milionów Żydów (2% ludności), ich wpływy są niezwykłe, a Izrael jest najważniejszym sprzymierzeńcem - być może jedynym krajem świata, dla obrony którego USA byłyby gotowe rozpocząć globalną wojnę.

Siłą wyrzucali z kolejnych krajów Żydzi znaleźli w średniowieczu bezpieczną przystań w Polsce. Niestety, tylko do wieku XVIII, kiedy na fali upadku Rzeczpospolitej stopniowo w siłę urósł antysemityzm – prymitywny, chłopski, pełen zazdrości, zwalający na Żydów winę za wszystkie nieszczęścia narodu. Obozy zagłady stworzyli Niemcy. Ale my także mamy na sumieniu swoje winy w stosunku do Żydów – przedwojenne getta ławkowe, powojenne pogromy, haniebny rok 1968. Wystarczy poczytać wpisy w internecie, by się przekonać że antysemityzm – podszyty dziś najbardziej zawiścią na tle ekonomicznym – jest wciąż żywy. I że w swojej głupocie neguje zarówno historyczny wkład Żydów w rozwój Polski, jak obecny interes narodowy, każący szukać jak najlepszych relacji z Izraelem i USA.


Na pewnym przedwojennym przyjęciu literackim Adolf Nowaczyński (znakomity publicysta i pisarz, dotknięty jednak niestety chorobą antysemityzmu) wzniósł nieco sarkastyczny toast na cześć Juliana Tuwima: „Nie ma literatury polskiej bez Mickiewicza, nie ma Mickiewicza bez Pana Tadeusza, nie ma Pana Tadeusza bez Jankiela – niech żyje Tuwim!”. Tuwim, genialny polski poeta żydowskiego pochodzenia w odpowiedzi dodał: „…nie ma Jankiela bez cymbałów, niech żyje Nowaczyński!”. Cymbały wiecznie żywe.


Opublikowane w Rzeczpospolitej, 16.02.2018
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Jazda w tym aucie to czysta przyjemność. Rodzina będzie zachwycona
Brita 0 0Co powinno pić dziecko? Dobrą wodę znajdziesz nie tylko na sklepowych półkach
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
Möller's 0 0Jak wspierać rozwój dziecka po 4 tygodniu życia? Ten składnik warto wprowadzić do diety
dad:HERO 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
0 0Takich ludzi trzeba jak najszybciej wyeliminować z dróg. "Bogate dzieciaki" chwalą się piractwem