O autorze
Ksiądz Wojciech Lemański (1960) - proboszcz parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy. Za swoją działalność na rzecz poprawy stosunków polsko-żydowskich odznaczony medalem przyznawanym przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej i przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Niedźwiedź i kundle

Kardynalska godność oznacza dziś szczególne miejsce w Kościele. To jakby potwierdzenie nie tylko prawowierności, ale dobitne wskazanie - ten ci jest prawdziwie przewodnikiem do Królestwa Bożego. To trochę tak, jakby komuś za życia przypisać miano wybitnego pośród gorliwych i pobożnych.


W tym określaniu szczególnego miejsca kardynałów w Kościele niech pomocą będą nam liczby. Biskupów mamy blisko pięć tysięcy, zaś kardynałów zaledwie dwustu. To coś znaczy, przynajmniej dla niektórych z nas. Warto więc wsłuchiwać się w ich głos, zwłaszcza wtedy, gdy kardynałowie decydują się coś Kościołowi powiedzieć. Bo są w tym gronie i tacy, którzy milczą. Jedni milczą, bo uniemożliwiono im przemawianie i takie milczenie ma niezwykłą moc apostolską. Ale są i tacy, którzy z biegiem lat już nie mają Kościołowi nic do powiedzenia.

Kardynał Carlo Maria Martini z pewnością nie należał do tych milczących. Przemawiał do Kościoła przy różnych okazjach i na wiele różnych sposobów. Jego ostatnie słowa, nazwane przez niektórych jego testamentem, skierował do nas niedługo przed swoją śmiercią. To odważne i ważne dla Kościoła słowa. To słowa niezwykle krytyczne wobec ludzi Kościoła i to słowa kardynała, świadomego odpowiedzialności za Kościół. Tak by się chciało, by się w te słowa Kościół wsłuchał i nad nimi z zadumą zatrzymał. Wielu usłyszało te słowa. Wielu w potoku słów dostrzegło ten głos i zatrzymało się nad nim.

Zajrzałem na stronę Frondy i zadziwiło mnie tylko jedno. Otóż ci świadomi i tradycyjnie konserwatywni katolicy nie pozwolili kardynałowi nawet spokojnie spocząć w grobie. Jeszcze nie zdążył dobrze ostygnąć, a już nasi nadwiślańscy „prawdziwi katolicy” dali hasło do sądu trupiego. Uznali, że wreszcie przyszedł czas, by wobec zamkniętych ust kardynała przemówiły usta polskich obrońców wiary. Rzucili się na wypowiedzi dopiero co zmarłego, na zajmowaną przezeń postawę, a zwłaszcza na krytykę funkcjonowania Kościoła, której był zmarły kardynał niejednokrotnie autorem. To ci dopiero odwaga. Gdy kardynał Martini żył, żaden z autorów Frondy, nie pojechał do niego na rozmowę, by przedyskutować sporne kwestie, by poszukać wyjaśnienia, doprecyzowania, oceny. Teraz nabrali odwagi, chwycili wiatr w żagle i wypłynęli, niczym bałwany, na przestwór oceanu.


Mam nadzieję, że mądre słowa kardynała Martiniego, które pozostawił po sobie, przemawiać będą jeszcze długo i to do wielu. Co zaś do tych „odważnych”, to odbieram ich słowa jak ujadanie kundli, które gdy niedźwiedź zaryczy, biorą ogon pod siebie i z piskiem uciekają. Gdy zaś zobaczą martwego niedźwiedzia, a już najlepiej jego skórę, wtedy z jazgotem rzucają się na zdobycz szczerząc kły.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz jak? Nie przejmuj się, nie ty jeden. Oto nasze rady, jak mądrze wychowywać syna
SAP 0 0Od personalizacji adidasów do zatrzymania powodzi. Oto jak transformacja cyfrowa zmienia nasze życie
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!