O autorze
Blogerem jestem od połowy 2007 roku. Piszę o tym co ważne dla Warszawy, Polski i Europy. Ale przede wszystkim piszę o tym co ważne dla ludzi.Podoba mi się Europa. Podzielam przekonanie łączące wielu Polaków, chciałbym aby w Polsce było tak jak na Zachodzie. Aby jakość życia Polaków była zbliżona do jakości życia innych Europejczyków. Chciałbym aby europejskie normy dotyczyły również usług publicznych: dostępu do wysokiej jakości edukacji, ochrony zdrowia, opieki nad osobami starszymi. Aby każdy obywatel wiedział co dostaje od Unii i miał świadomość, że nie jest obywatelem drugiej kategorii. W Parlamencie Europejskim pracuję w komisjach rolnictwa i rozwoju regionalnego. Wybór tej pierwszej związany był z moim wykształceniem i doświadczeniem publicznym. W Polsce pełniłem funkcję Ministra Rolnictwa. Moim zadaniem było przygotowanie systemu wypłat dopłat bezpośrednich dla rolników. System zadziałał. Dzięki temu zmniejsza się przepaść między poziomem życia rolników w Polsce i w Europie Zachodniej. Wybór drugiej komisji był w tym kontekście jeszcze bardziej naturalny. Rozwój regionalny to pomoc regionom słabszym, dbanie o terytorialną spójność Europy. Komisję rozwoju regionalnego wybrałem, ponieważ nie chciałbym aby mówiono o Europie A i Europie B. Moje marzenie jest jednocześnie marzeniem milionów Europejczyków. Aby zostało ono zrealizowane musimy najpierw się poznać, podzielić się swoimi doświadczeniami i pomysłami. A potem połączyć nasze siły. Dlatego serdecznie zapraszam do lektury i dyskusji na moim blogu.

Kaczyński płaci za swoje własne błędy

Jarosław Kaczyński wygłosił przemówienie programowe nieistniejącego rządu. Znacznie ciekawsze od smoleńskich rozważań i insynuacji. Też wolę Kaczyńskiego z kalkulatorem, niż z zapałkami. Tyle, że kalkulator Kaczyńskiego jest chyba zepsuty.


Część propozycji Kaczyńskiego jest nie do zaakceptowania. Chociażby rezygnacja z posłania sześciolatków do szkół, czy zrównanie statusu lekcji religii z lekcjami języka polskiego, czy historii. To grube anachronizmy.

Części nie sposób jednak odrzucić. Są one zbieżne z tym co lewica mówi od lat. Kasy mieszkaniowe z premiami od państwa, przywrócenie gabinetów lekarskich do szkół, sprzeciw wobec komercjalizacji szpitali. Czyli wszystko co wiąże się z opiekuńczą rolą państwa.

Kaczyński – znowu go pochwalę - trafnie zauważa, że problemem państwa polskiego są niskie dochody do budżetu, które nie pozwalają na sfinansowanie tych i innych ambitnych projektów. I tutaj dochodzimy do istoty problemu. Komu zawdzięczamy ten niedobór środków? PiS-owi!


To za rządów PiS-u ugrupowanie Kaczyńskiego ręka w rękę z Platformą zlikwidowała 40 proc. stawkę podatku dla osób o najwyższych dochodach. To wtedy zlikwidowano podatek spadkowy (kuriozum na skalę europejską!), który obciążał głównie najmajętniejszych. To wówczas pochopnie obniżono składkę rentową, na czym najwięcej zyskali najbogatsi.

Na zmianach w systemie podatkowym i w polityce społecznej za rządów PiS-u najbogatsi zyskali 264 zł, najubożsi tylko 42 zł miesięcznie. Za rządów PO najbogatsi zyskali 550 zł, najubożsi zaledwie 10 zł. Sam budżet kilkadziesiąt miliardów zł wpływów.

Gdyby nie te ruchy dzisiaj Kaczyński nie musiałby pisać od nowa trzech ustaw o PIT, CIT i VAT, czy wprowadzać podatek obrotowy.

Kaczyński jednak ma od dawna zgodności słów z czynami . Najpierw głosi hasła „Polski solidarnej”, a później robi ultraliberałkę Zytę Gilowską ministrem finansów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

#SkuteczniePosprzatane 0 0Znamy wyniki akcji #SkuteczniePosprzatane. Organizatorzy przygotowali ogromną niespodziankę
NSC 0 0National Sales Congress po raz trzeci na Narodowym. Motyw przewodni ma wiele wspólnego ze sportem
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Znajomi mi wyjaśnili". Kaczyński popłynął mówiąc o dzieciach – lekarka obala jego teorię
0 0Unia Europejska ma obciąć Polsce 13 miliardów euro. Chce przeznaczyć te pieniądze na ekologię
0 0Cios w kandydata PiS na komisarza. Zabrano mu część zadań
0 0Poważne oskarżenia Edyty Górniak. Wyjaśniła, czym były "podziękowania" Cleo
0 0Youtuber z kolegą nagrał jak jedzie 300 km/h i udawał, że to nie w Polsce. Szybko go namierzono
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy