O autorze
Blogerem jestem od połowy 2007 roku. Piszę o tym co ważne dla Warszawy, Polski i Europy. Ale przede wszystkim piszę o tym co ważne dla ludzi.Podoba mi się Europa. Podzielam przekonanie łączące wielu Polaków, chciałbym aby w Polsce było tak jak na Zachodzie. Aby jakość życia Polaków była zbliżona do jakości życia innych Europejczyków. Chciałbym aby europejskie normy dotyczyły również usług publicznych: dostępu do wysokiej jakości edukacji, ochrony zdrowia, opieki nad osobami starszymi. Aby każdy obywatel wiedział co dostaje od Unii i miał świadomość, że nie jest obywatelem drugiej kategorii. W Parlamencie Europejskim pracuję w komisjach rolnictwa i rozwoju regionalnego. Wybór tej pierwszej związany był z moim wykształceniem i doświadczeniem publicznym. W Polsce pełniłem funkcję Ministra Rolnictwa. Moim zadaniem było przygotowanie systemu wypłat dopłat bezpośrednich dla rolników. System zadziałał. Dzięki temu zmniejsza się przepaść między poziomem życia rolników w Polsce i w Europie Zachodniej. Wybór drugiej komisji był w tym kontekście jeszcze bardziej naturalny. Rozwój regionalny to pomoc regionom słabszym, dbanie o terytorialną spójność Europy. Komisję rozwoju regionalnego wybrałem, ponieważ nie chciałbym aby mówiono o Europie A i Europie B. Moje marzenie jest jednocześnie marzeniem milionów Europejczyków. Aby zostało ono zrealizowane musimy najpierw się poznać, podzielić się swoimi doświadczeniami i pomysłami. A potem połączyć nasze siły. Dlatego serdecznie zapraszam do lektury i dyskusji na moim blogu.

W obronie praw pracowników delegowanych

Spór w sprawie pracowników delegowanych pokazuje, czym różni się wizja rozwoju Polski preferowana przez rząd i Platformę od tej proponowanej przez Sojusz Lewicy Demokratycznej. PO sprawia wrażanie, jakby zatrzymała się w miejscu. Cały czas chce rozwijać Polskę w oparciu o tanią siłę roboczą, która ma podbijać Europę. To wizja anachroniczna i na dłuższą metę szkodliwa.


W przeciwieństwie do europosłów Platformy reprezentanci lewicy dostrzegają konieczność pogodzenia swobody świadczenia usług transgranicznych (na podstawie art 56 TFUE) z odpowiednim zabezpieczeniem praw pracowników tymczasowo oddelegowanych za granicę do świadczenia wyżej wymienionych usług.

Opowiadaliśmy się konsekwentnie za otwartą listą środków kontrolnych, tak ażeby można było skuteczni bronić praw pracowników i… przedsiębiorców. Uczciwych polskich przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją.

Europosłowie SLD konsekwentnie popierali również postulaty związków zawodowych, aby zapewnić jak najdalej idącą solidarną odpowiedzialność wykonawcy generalnego za zobowiązania podwykonawców, w duchu ochrony podstawowych praw pracowniczych. Rozwiązanie to ma na celu ochronę wynagrodzeń pracowników delegowanych w wypadku upadłości firmy będącej podwykonawcą przy realizacji większego kontraktu.

Jeśli Polska ma dokonać skoku cywilizacyjnego powinna oprzeć swój rozwój na dobrze płatnych miejscach pracy w branżach o największej wartości dodanej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Zaskoczenie po klęsce Szydło. [b]Kaczyński o tym, że Merkel zadzwoniła z przeprosinami[/b]
O TYM SIĘ MÓWI

Zaskoczenie po klęsce Szydło. Kaczyński o tym, że Merkel zadzwoniła z przeprosinami

"Ludzie homoseksualni w przemowach pracowników Pańskiej organizacji są odczłowieczani, dehumanizowani, pozbawiani twarzy i uczuć. Przypisywane są nam nie tylko zbrodnicze intencje, również naszemu życiu odbierana jest jego pełnowartościowość i godność".

Oficjalnie: PSL podjęło ostateczną decyzję ws. wyborów. [b]Gorzkie słowa Kosiniaka-Kamysza[/b]
DZIEJE SIĘ

Oficjalnie: PSL podjęło ostateczną decyzję ws. wyborów. Gorzkie słowa Kosiniaka-Kamysza