O autorze
Dorota Minta jest psychologiem klinicznym, pomagającym dzieciom i dorosłym z zaburzeniami odżywiania. Michał Bonarowski od lat pracuje w mediach i specjalizuje się w komunikacji nowoczesnych marek w Internecie. Łączy nas pasja kulinarna: lubimy uczestniczyć w ciekawych zdarzeniach z jedzeniem w roli głównej, poznawać doskonałe produkty i ich oryginalne smaki oraz stojących za nimi prawdziwych ludzi.
Lubimy spędzać czas z ludźmi ceniącymi dobry smak, kunszt rolników, producentów i kucharzy, cukierników, winiarzy. Od czasu do czasu zapraszamy przyjaciół do stołu i gotujemy dla nich dania, które właśnie odkryliśmy.
Dla ludzi tak jak my lubiących dobre smaki, powstał kalendarz imprez kulinarnych wartych odwiedzenia. Czekamy na Wasze maile: kontakt@wydarzeniakulinarne.pl

Sylwester w listopadzie? W gastronomii to normalność.

Branżowy Sylwester dla szefów kuchni i cukierników w tym roku odbędzie się 4 listopada w Gdańsku
Branżowy Sylwester dla szefów kuchni i cukierników w tym roku odbędzie się 4 listopada w Gdańsku Stowarzyszenie Kucharzy Polskich
Najbardziej zajęty czas w branży restauracyjnej to koniec roku. Od firmowych „śledzików” przez wigilijny catering po sylwestrowe szaleństwa – tak wygląda rzeczywistość tej branży.


Nic więc dziwnego, że jeśli szefowie kuchni czy cukiernicy chcą pobawić się na imprezie, na której nie muszą dbać o przygotowane menu, to tylko wtedy, gdy inni o balowaniu jeszcze nie myślą.
Dlatego już po raz trzeci branżowy Sylwester dla szefów kuchni i cukierników odbędzie się poza świąteczno – noworocznym szczytem. W tym roku będzie to 4 listopada w gdańskim hotelu Almond Business & SPA. Nie będzie to też weekend, ale poniedziałek, bo wtedy w gastronomii bywa najspokojniej.
W tym roku hasłem przewodnim wieczoru są „Superheroes”. To miano pasuje do szefów i cukierników, którzy w tym trudnym fachu dokonują cudów, żeby klienci mogli cieszyć się dobrym smakiem. Jak zapewnia Krzysztof Szulborski, prezes Stowarzyszenia Kucharzy Polskich, organizator tego spotkania, na szefów i ich osoby towarzyszące czekać będzie kolacja, wyskokowe trunki, gorący parkiet i moc atrakcji – do białego rana. W końcu to Sylwester, tyle, że w innym terminie.

Informacje organizacyjne:
Miejsce: Hotel Almond Business & SPA w Gdańsku
Data: 4 listopada 2019 (poniedziałek)
Godz.: 19:00
Wstęp: obowiązują zaproszenia

Kontakt:
e-mail: biuro@stowarzyszeniekucharzy.pl
FB: /Stowarzyszenie.Kucharzy.Polskich/
WWW: stowarzyszeniekucharzy.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

POLECAMY

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
0 0Kaju Godek, zamilcz. Naprawdę wolałabym nie usłyszeć tych słów o miesiączce
X-lander 0 0Złożysz go jedną ręką. Mamy cenią go za wielofunkcyjne zastosowanie
PSSB 0 0Konsultanci sprzedaży bezpośredniej. Kim są osoby działające w tej rozwijającej się branży?
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy
DADHERO 0 085 procent kierowców w Warszawie chce mnie zabić. I mam tego dosyć!