Lubisz curry za ten charakterystyczny smak? To teraz możesz polubić znacznie bardziej! Bo przyprawa curry to też cenne właściwości, o których niekoniecznie mogłeś wiedzieć wcześniej. Czytaj, jedz i ciesz się zdrowiem!
Zaczęło się dawno temu – prawie 4 tys. lat temu wynaleziono curry. Intensywny smak, który idealnie pasuje do mięsa, czy warzyw dziś jest ulubioną potrawą wielu Polaków. Co więcej, curry uważana jest za jedną z najzdrowszych przypraw świata. Dlaczego? Bo właściwości tej orientalnej przyprawy wynikają z wyjątkowej kompozycji przypraw wchodzących w jej skład.
Ostre znaczy dobre
- Już od dawna wiadomo, że ostre przyprawy wpływają na smak i zapach potraw, a także trawienie, metabolizm, czy nawet choroby. Świetnym wyborem jest tu curry, mieszanka kilku przypraw, które razem stanowią swoistą bombę prozdrowotną. Kurkuma - przeciwzapalna, a dodatkowo możliwe działanie przeciwnowotworowe, kumin - przeciwnowotworowy, chili - pobudza metabolizm, cynamon - pomaga w chorobach wirusowych, imbir - świetny na niestrawność, dodaje energii i również podkręca metabolizm, kolendra - przeciwbakteryjna. Dlatego nie bójmy się dodawać tej przyprawy np. do kurczaka, zup, sosów, gulaszy – tłumaczy dietetykAnna Szul.
Kurkuma, która jest podstawowym składnikiem curry hamuje rozwój komórek nowotworowych, działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo, może chronić przed udarem i demencją. Kurkuma korzystnie wpływa na wątrobę, jest pomocna w zaburzeniach trawienia, a także redukuje niekorzystny wpływ tłustego jedzenia na serce. Pieprz czarny ułatwia trawienie, łagodzi wzdęcia, zapobiega zaparciom. Kapsaicyna, substancja odpowiedzialna za pikantny smak papryczki chilli, przyśpiesza metabolizm nawet o 15 proc. jednocześnie zmniejszając apetyt. Chilli reguluje trawienie i zwiększa wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia. Znana jest jako środek łagodzący przekrwienie błon śluzowych i oczyszczający drogi oddechowe ze śluzu. W skład curry wchodzi również cynamon - kilka lat temu naukowcy udowodnili, że przeciwutleniacze cynamonu obniżają ryzyko cukrzycy i chorób serca. Nie ma dowodów, ale są przypuszczenia, że cynamon chroni również przed chorobą Alzheimera.
Wiedziałeś, że w curry znajduje się imbir? Przyprawa ta znana jest z przeciwgrzybicznych, przeciwwirusowych i odkażających właściwości. Dodatkowo poprawia krążenie. Nieco inne właściwości ma kmin rzymski - kolejny składnik curry. Kumin, bo tak inaczej go nazywamy, pobudza apetyt, łagodzi wzdęcia, kolkę, działa moczopędnie. Kmin rzymski często stosuje się w leczeniu biegunki i niestrawności, w celu pobudzenia laktacji, a nawet w złagodzeniu bólów menstruacyjnych.
Curry to nie pojedyncza przyprawa, to jedna z najpopularniejszych mieszanek przyprawowych na świecie. Między innymi, dlatego nie może jej zabraknąć na Twojej kuchni.