Nowotwory są jedną z trzech najczęściej występujących przyczyn śmierci. Nowotwory układu pokarmowego to 15-20 proc. wszystkich nowotworów. Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka?
Na nowotwory układu pokarmowego składają się: nowotwory przełyku, żołądka, trzustki, jelita grubego i okrężnicy. Najczęściej spotykanymi są rak żołądka i trzustki. Pomimo że objawy każdego nowotworu mogą być różne, czasami pierwsze stadia choroby mogą zostać niezauważone, im szybciej postawiona diagnoza, tym większe są szanse na wyleczenie.
Objawy raka przełyku Rak przełyku w początkowych stadiach nie daje wczesnych objawów. Są one zauważalne dopiero w momencie, gdy choroba osiąga zaawansowane stadium. Z tego też powodu raka przełyku diagnozuje się najczęściej przez przypadek. Do najczęstszych objawów należą: trudności w przełykaniu z towarzyszącym im uczuciem uwięźnięcia pokarmu w gardle lub klatce piersiowej (tzw. dysfalgia), bóle w klatce piersiowej (uczucie pieczenia lub ucisku), chrypka, spadek wagi, przewlekły kaszel, czkawka, zapalenie płuc, ból kości lub krwawienie do przełyku.
Objawy raka żołądka Wczesne rozpoznanie raka żołądka możliwe jest jedynie, dzięki regularnemu wykonywaniu badań gastroskopowych lub cytologicznego badania popłuczyn żołądka. Jednak tego typu diagnostyka zarezerwowana jest dla pacjentów z grupy ryzyka. Na szczęście istnieje lista dolegliwości, na które należy zwrócić uwagę w kontekście wczesnego rozpoznania. Są to: niestrawność oraz przewlekłe bóle brzucha, które nasilają się po posiłku i zmniejszają na czczo, a jednocześnie nie reagują na leki regulujące czynności układu trawienia. Ponadto mdłości, brak apetytu oraz uczucie pełności w nadbrzuszu. Do objawów późniejszych stadiów należą niewyjaśniona utrata wagi, bóle brzucha, smoliste stolce, trudności w przełykaniu, powiększenie wątroby lub wyczuwalny guz.
Objawy raka trzustki
Do wczesnych objawów raka trzustki zalicza się między innymi: pojawiająca się nagle cukrzyca, żółtaczka, nagły spadek apetytu i uczucie sytości nawet po zjedzeniu niewielkiego posiłku, nagła utrata masy ciała oraz bóle brzucha znikające przy pochylaniu się i ciemne, cuchnące stolce.
Objawy raka jelita grubego
Najbardziej charakterystycznym objawem nowotworu jelita grubego jest pojawienie się krwi w lub na stolcu. Należy również zwrócić uwagę na: zmianę rytmu wypróżnień i towarzyszące im dolegliwości, jak biegunka, zaparcia, a także skurcze, utrata wagi, gazy oraz niedokrwistość spowodowania niedoborem żelaza. Przeczytaj o raku jelita grubego: http://portal.abczdrowie.pl/rak-jelita-grubego-bez-tabu.
Objawy raka wątroby
W swoim początkowym etapie choroba ta nie daje zauważalnych objawów. Z czasem, gdy guz się powiększa, może powodować: osłabienie, zmęczenie, utrata apetytu, chudnięcie, zażółcenie skóry lub oczu, nudności, wymioty, ból w prawej górnej części brzucha. Ponadto mogą pojawić się blade stolce i ciemny mocz, uczucie pełności oraz wzdęcia.