Wiele się słyszy o ogólnie pojętej higienie. Dbania o ciało, czystość, higiena dłoni. Rzadziej, ale jednak słyszymy też o higienie wzroku. Jak więc dbać o oczy?
Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na to, aby w naturalny sposób zatroszczyć się o nasze oczy.
1. Unikaj promieniowania UV
Promieniowanie UV ma niekorzystny wpływ na skórę, ale też na wzrok! Może się on wręcz przyczynić do uszkodzenia wzroku. To dlatego właśnie tak ważne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych. Noś okulary przeciwsłoneczne, które posiadają odpowiedni filtr.
2. Czytaj przy wyraźnym świetle
Niewystarczające oświetlenie może się w znaczącym stopniu przyczynić do problemów ze wzrokiem, w tym jego drastycznemu pogorszeniu. Zawsze należy dbać o to, aby czytać książkę czy gazetę przy zapalonym świetle.
3. Na czerwone oczy najlepszy sen
Wiele osób uważa, że na zaczerwienione oczy najlepsze są krople dostępne bez problemu w aptekach. Nie jest to najlepsze rozwiązanie. Owszem krople redukujące zaczerwienienie oczu zwężają naczynka krwionośne tam zlokalizowane, ale na dłuższą metę niewiele pomagają. Najlepiej zadbać o odpowiednią ilość snu i zmniejszyć ilość czasu spędzanego przed komputerem i telewizorem.
4. Jedz marchewkę
Marchewka to najbardziej prozdrowotne warzywo dla naszych oczu! Wszystko to, dzięki sporym ilościom witaminy A zawartej w marchewce. Witamina A chroni wzrok przed zaburzeniami i schorzeniami, takimi jak wysychanie spojówek czy kurza ślepota. Te powody potwierdzają to, że warto regularnie jeść marchewkę.
Szczególnie uczulone na higienę oczu (http://portal.abczdrowie.pl/higiena-oka) powinny być osoby, których bliscy chorują bądź chorowali na jaskrę i zaćmę. Wskazane jest badanie ostrości wzroku, ewentualnej wady wzroku, pola widzenia itd. O chorobie mogą świadczyć objawy takie jak: obniżenie ostrości wzroku, wszelkie „pajączki” czy tęczowe koła w polu widzenia, zniekształcenia w obrazie czy tzw. widzenie za mgłą. Niezwłocznie do okulisty trzeba się wybrać, kiedy m.in. dochodzi do nagłego spadku ostrości wzroku, silnego zaczerwienienia, dolegliwości bólowych, poczucia obecności ciała obcego w oku.
Rady od okulisty
Podstawą dbania o wzrok jest regularna (przynajmniej raz w roku) kontrola okulistyczna. Należy pamiętać, że badanie okulistyczne to nie tylko określenie ostrości wzroku, dobór odpowiedniej korekcji okularowej, lecz także ocena przedniego (m.in. powiek, spojówek, rogówki, soczewki oraz głębokości kąta przesączania) jak i tylnego odcinka oka (czyli badanie dna oczu). Dokładna ocena stanu oczu pozwala na wczesną diagnozę ewentualnych schorzeń okulistycznych a czasami także ogólnych (np. retinopatia w nadciśnieniu tętniczym, obrzęk tarczy nerwu wzrokowego w nadciśnieniu wewnątrzczaszkowym) - ocenia dr n. med. Michał Szumiński okulista. Zobacz profil eksperta w abcZdrowie.pl: http://ranking.abczdrowie.pl/d/35237,michal-szuminski.