Witamina K jest jedną z witamin, które skutecznie chronią przed wieloma poważnymi chorobami, np. nowotworami. Jednak wiedza o jej dobroczynnym działaniu nie jest tak rozpowszechniona, jak w przypadku innych witamin.
Witamina K została odkryta przez duńskiego badacza Henrika Dama w 1930 roku w trakcie badań nad kurczętami na sztucznej diecie. Zauważył, że ich skórę pokrywają krwawe wybroczyny, których powodem był jadłospis ubogi w tłuszcze, a co za tym idzie niedobór witaminy koagulacji, zwanej w skrócie witaminą K.
Funkcje witaminy K w organizmie
Witamina K jest niezbędna do wytwarzania związku zwanego protrombiną. Jest on jednym z czynników krzepnięcia krwi. Równocześnie zapobiega nadmiernym krwawieniom wewnętrznym i zewnętrznym, a także przyspiesza gojenie się ran. Dodatkowo jej spożywanie obniża ryzyko zwapnienia naczyń krwionośnych i innych chorób układu naczyniowego.
Witamina K jest niezbędna również do funkcjonowania układu kostnego, w którym odpowiedzialna jest za proces mineralizacji kości, chroniąc przed osteoporozą.
Wykazano, że witamina K ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i przeciwbólowe. Może również hamować rozwój niektórych nowotworów, m.in.: piersi, wątroby, okrężnicy, jajnika i pęcherzyka żółciowego.
Czy niedobór witaminy K jest groźny?
Niedobory witaminy K mogą powstać z wielu powodów, jednak najczęstszym z nich jest nieodpowiednia lub zbyt restrykcyjna dieta. Zbyt niski poziom tejże witaminy może być także spowodowany niektórymi schorzeniami (choroby jelit, wątroby lub nowotwory) lub zbyt długim przyjmowaniem antybiotyków lub stosowaniem niektórych leków przeciwzakrzepowych.
Brak witaminy K powoduje przede wszystkim problemy z krzepliwością. Przy niedoborach można zaobserwować nadmierne krwawienia lub pojawienie się długo gojących się ran. Wraz ze zbyt mała ilością tej witaminy, pojawia się ryzyko wystąpienia stanów zapalnych jelit i biegunek. Trwały niedobór może z kolei doprowadzić do osteoporozy, nowotworów, a nawet wywołać chorobę Alzheimera (więcej o chorobie Alzheimera przeczytasz na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/choroba-alzheimera).
Gdzie znaleźć witaminę K?
Na witaminę K składają się cztery związki. Dwa z nich są naturalne, dwa-syntetyczne. Składniki naturalne to filochinon oraz menachinon. Pierwszy z nich, tzw. witamina K1, znajduje się przede wszystkim w zielonych warzywach: kapuście, sałacie, lucernie, jarmużu, brokułach, brukselce i szpinaku oraz w niektórych olejach i owocach. Menachinon, czyli witamina K2, dostarczana jest głównie przez bakterie flory jelitowej. W mniejszym stopniu może być dostarczona w mięsie lub nabiale.
Związki syntetyczne to witamina K3 i witamina K4. Są one stosowane w celu uzupełniania niedoborów witaminy K u ludzi i zwierząt. Obecnie odchodzi się od tych substancji z powodu ich potencjalnej toksyczności.
- Źródła witaminy K to przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego, zwłaszcza zielone rośliny. Ilość witaminy K w liściach jest proporcjonalna do zawartości barwnika - chlorofilu. Im więcej chlorofilu, tym więcej witaminy K. Doskonałe źródła to: szpinak, brokuł, jarmuż, sałata czy brukselka. Na szczęście niedobory witaminy K występują rzadko, gdyż znajdziemy jąw wielu produktach. Wykazuje głównie działanie przeciwkrwotoczne. Bierze również udział w tworzeniu tkanki kostnej. Posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne - mówi Natalia Ulewicz , dietetyk (zobacz profil eksperta: http://ranking.abczdrowie.pl/d/31919,natalia-ulewicz).