Grypa, przeziębienia, zapalanie zatok to choroby, które często powracają. Szczególnie problem pojawia się jesienią i zimą, a towarzyszą mu objawy, takie jak kichanie, smarkanie oraz gorączka. Warto wiedzieć więcej o zapaleniu zatok.
Jeśli objawy, takie jak kichanie, smarkanie, czy gorączka utrzymują się przez dłuższy czas to być może masz problem z zatokami. Do powyższych objawów dochodzą jeszcze zatkany nos, katar, ból głowy, łzawienie oczu oraz osłabienie. Jak sobie z tym radzić?
Jeszcze gorzej, kiedy mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem zatok. - Okres trwania rozciąga się zazwyczaj na wiele lat. Błona śluzowa zatok grubieje i przerasta tworząc często polipy. Objawy to chrząkanie związane ze ścieki em wydzieliny do gardła , bóle głowy, blokady nosa, upośledzenie węchu , nawrotowość zapaleń w okresie jesienno - zimowym. Przewlekłego zapalenia zatok nie daje się wyleczyć antybiotykiem. Dla rozpoznania oprócz charakterystycznego wywiadu i dolegliwości konieczna jest tomografia zatok. Zazwyczaj konieczne jest leczenie operacyjne oraz podawanie sterydów. Ryzyko nawrotu choroby jest duże, wynosi od 3% do nawet 24% - mówi dr n. med. Krzysztof Jach - laryngolog.
Nie lekceważ zapalenia zatok
Niedoleczony ból zatok może przekształcić się w stan przewlekły (dowiedz się, jak odpowiednio zadbać o zatoki: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dbac-o-zatoki). Wówczas pokonać stan choroby będzie o wiele trudniej, a nawet, jeśli się uda, to nawroty choroby są bardziej prawdopodobne. Staraj się wzmocnić układ odpornościowy, chociażby przez inne nawyki żywieniowe. Pomocne będą produkty bogate w witaminę C - kapusta, kalafior, pomidory, papryka, owoce cytrusowe (poznaj właściwości witaminy C: https://portal.abczdrowie.pl/wlasciwosci-witaminy-c). Dietę warto uzupełnić też o czosnek czy chrzan, które mają działanie bakteriobójcze. W utrzymaniu prawidłowej drożności nosa pomoże też m.in. odpowiednie nawilżanie pomieszczeń, w których przebywamy.
Źródła choroby
Przyczyną zapalenia zatok najczęściej są wirusy, ale może też dojść do zakażenia bakteryjnego, rzadziej grzybicznego. Przy zapaleniu zatok charakterystyczny jest też ból głowy przy pochylaniu się. W takich sytuacjach warto podjąć konkretne kroki ku leczeniu. Znane są też domowe sposoby leczenia zatok. Pomyśłem są inhalacje wykonane za pomocą nebulizatora i przy użyciu soli fizjologicznej. Można użyć garnka lub miski, w którym wymieszamy około litra gorącej wody z 6 łyżkami zwykłej soli. Do tak przygotowanego naparu można dodać jeszcze rumianek, który ma działanie przeciwzapalne lub olejek z mięty, który dobrze udrażnia kanały nosowe, a co za tym idzie również zatoki. Najlepiej przykryć głowę ręcznikiem i wdychać napar przez 10 minut. Jeśli domowe sposoby nie pomagają koniecznie udaj się do lekarza laryngologa.