Gdyby ktoś zapytał, czym jest bezsenność, to w większości przypadków nawet dziecko w wieku wczesnoszkolnym poradziłoby sobie z odpowiedzą. Są jednak rzeczy o których możesz nie wiedzieć, a dotyczą właśnie problemów ze snem.
W zasadzie bezsenność to trudność w zaśnięciu, częste lub przedwczesne budzenie się albo brak uczucia wyspania się pomimo dostatecznej długości snu. Często jest wiązana z depresją, bólem głowy, migreną, zawałem serca, astmą, udarem mózgu i wieloma innymi schorzeniami (więcej informacji o depresji znajdziesz na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/wszystko-o-depresji).
Inne fakty związane z bezsennością
To nie wszystkie istotne informacji dotyczące bezsenności. Bo bezsenności bezsenności nierówna Pierwsza to przewlekła bezsenność, pojawia się 3 lub więcej dni w tygodniu od co najmniej 3 miesięcy. Ten typ bezsenności związany jest z wieloma zagrożeniami dla zdrowia Druga to ostra bezsenność, która występuje zwykle w wyniku nagłych wydarzeń życiowych. To rodzaj niemożliwości uśnięcia, którego doświadczamy przed rozmową kwalifikacyjną lub przed egzaminem.
Noce z bezsennością też są inne. Możesz usnąć na chwilę lub nie usnąć wcale, obojętnie, czy położysz się o 22 czy o 1 w nocy. Rozwiązaniem na to może być regularne chodzenie spać – zawsze o tej samej porze.
Unikaj pigułek nasennych, nie zawsze są one dobre i skuteczne w walce z bezsennością (dowiedz się, jak radzić sobie z bezsennością: https://portal.abczdrowie.pl/na-bezsennosc-leki-antydepresyjne). Większość ekspertów traktuje środki nasenne jako krótkoterminowe rozwiązanie, które może pomóc jednorazowo, jednak nie zawsze skutecznie i bezpiecznie. Coraz częściej mówi się o terapii poznawczo – behawioralnej. Chodzi o zmianę nawyków związanych ze snem, takich jak wstanie z łóżka wtedy, gdy naprawdę nie możesz spać lub wstawanie każdego dnia o tej samej porze.
Bezsenność to problem, którego nie należy bagatelizować. Obecnie specjaliści umieszczają ją na liście chorób cywilizacyjnych obok cukrzycy, astmy, otyłości i alergii. Szacuje się, że problemy ze snem ma w Polsce 30% ludzi.