Dostarczanie organizmowi witamin jest równie ważne, jak uzupełnianie wydalanej przez nasze ciała wody. Bez odpowiednich elementów, zawartych w pożywieniu, organizm nie jest w stanie poprawnie funkcjonować, czego efektem są różnego rodzaju dolegliwości, również poważne.
Zarówno nadmiar (hiperwitaminoza), jak i niedobór (hipowitaminoza) witamin, mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia. O ile niektóre witaminy trudno jest przedawkować, o tyle o niedobór już prościej. Istnieje wiele objawów sugerujących hipowitaminozę, dlatego należy uważnie przyglądać się swojemu organizmowi i nie lekceważyć jego potrzeb.
Najczęstszymi oznakami niedostatecznej ilości witamin są:
1. Przeziębienie, infekcje - zwykłe przeziębienie sugeruje obniżoną odporność, która wiąże się z niedoborem witaminy C (sprawdź, jak niedobór witaminy C wpływa na funkcjonowanie organizmu: https://portal.abczdrowie.pl/niedobor-witaminy-c). Chorujemy w okresie jesienno-zimowym, ponieważ spożywamy wtedy o wiele mniej warzyw i owoców, niż w sezonie. Największe ilości witaminy C znajdziesz nie w cytrusach, lecz w dzikiej róży, czarnym bzie, natce pietruszki, kiszonej kapuście, czarnej porzeczce.
2. Słaba kondycja włosów i paznokci- jeśli włosy są cienkie, słabe, z rozdwojonymi końcówkami, a paznokcie łamią się, nim osiągną pożądaną długość, wspomóż organizm witaminą A. Znajdziesz ją między innymi w marchwi, papryce, pomidorach, dyni, serze oraz tranie.
3. Osłabienie- odczuwanie ciągłego zmęczenia, apatia i brak sił do działania oznaczają niedostatek witaminy E. W jej uzupełnieniu pomogą jaja, orzechy, sałata, pieczywo razowe, migdały, jak również olej słonecznikowy.
4. Zapalenie spojówek- jest wynikiem deficytu witaminy D w organizmie (dowiedz się więcej o zapaleniu spojówek: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-spojowek). Dostarcz ją, wystawiając się na działanie słońca, kiedy tylko to możliwe oraz poprzez produkty, takie jak niepasteryzowane mleko, wątroba, dobrej jakości masło, oleje roślinne oraz tłuszcze zwierzęce.
5. Zaburzenia pracy jelit- należy dostarczyć układowi pokarmowemu produkty bogate w witaminę K, takie jak rzeżucha, botwinka, brokuły, jarmuż, cykoria oraz por.
6. Zbyt wysoki cholesterol- może być przyczyną niedostatecznej ilości witaminy B7. Jedz otręby, pomidory, czekoladę, groch i żółtka jaj.
7. Bezsenność, zaburzenia snu- te dolegliwości, które dotykają coraz większą liczbę osób, są wynikiem niedoboru witaminy B5. Wprowadź do diety żółtka, wątrobę, orzeszki arachidowe, brokuły oraz soję.
Jeśli zauważysz u siebie powyższe symptomy (wystarczy choćby jeden), koniecznie wprowadź do swojej diety więcej warzyw i owoców. Twoja kondycja ulegnie poprawie i poczujesz się lepiej. Zrezygnuj z chemicznych suplementów diety i syntetycznych witamin, które kupujesz w aptece, na rzecz świeżych warzyw i owoców. To najlepsze źródło witamin. Natura wyposażyła nas we wszystko, co niezbędne do utrzymania zdrowia i witalności.