Pojawienie się dziecka w życiu kobiety jest przełomowym momentem, który często zmusza ją do zmian w swojej codzienności oraz przyzwyczajeń. Najczęściej temu wydarzeniu towarzyszy radość, wzruszenie i podekscytowanie. Co zrobić w momencie, kiedy u matki pojawia się depresja poporodowa? Jak rozpoznać jej objawy? Gdzie szukać pomocy i wsparcia?
Organizmem kobiety sterują hormony. W okresie poporodowym wydzielane są oksytocyna i prolaktyna, a poziom hormonów tarczycy i hormonów płciowych ulega dużym wahaniom. To często wpływa na zmienność nastrojów u matki noworodka. Nie można jednak mylić depresji poporodowej z tzw. Baby Blues, który trwa krócej, ustępuje samoistnie i pojawia się zaraz po porodzie. Charakterystyczne objawy to zmęczenie, brak energii, wahania nastrojów, drażliwość i nadmierna aktywność.
- Aż 50-85% kobiet odczuwa przygnębienie poporodowe, zwane baby bluesem. U części z nich objawy te związane z wahaniami hormonalnymi mogą przerodzić się w depresję poporodową. Może ona wystąpić zarówno po 3-6 miesiącach po porodzie, jak i później. Do objawów depresji postnatalnej można zaliczyć: drętwienia, bóle klatki piersiowej, skurcze w kończynach, bóle głowy, przyspieszony oddech, uczucie kołatania serca, zakłócenia rytmu snu, zaburzenia hormonalne lub zaburzenia miesiączkowania (dowiedz się więcej o zaburzeniach miesiączkowania: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania). W tym czasie osłabiony jest popęd płciowy, samozachowawczy i pokarmowy. Kobieta traci dotychczasowe zainteresowania, ma problemy z koncentracją, natrętne myśli (także samobójcze), a także zaburzenia pamięci. Towarzyszy jej wewnętrzny lęk oraz uczucie rozpaczy, znużenia i niedostatku – wyjaśnia lek. med. Jarosław Maj, ginekolog (sprawdź profil eksperta: https://ranking.abczdrowie.pl/d/20962,jaroslaw-maj).
Depresja poporodowa- objawy
Przede wszystkim należy podkreślić, że pierwsze objawy mogą pojawić się nawet do 12 miesięcy po porodzie, w przeciwieństwie do objawów Baby Blues. Utrzymują się od kilku miesięcy do kilku lat. Objawy możemy podzielić na 4 kategorie:
• Objawy emocjonalne: drażliwość, smutek, wzmożona płaczliwość, brak radości z życia, a w niektórych przypadkach nawet lęki i napady paniki.
• Objawy somatyczne: wynikają ze stanu fizycznego organizmu. W ich obrębie możemy zaobserwować wzmożony apetyt lub jego utrata, trudności związane ze snem, spadek libido, migrena czy nadmierne zmęczenie.
• Objawy poznawcze: problemy emocjonalne i poczucie bezradności i beznadziejności, pesymizm, a czasami nawet myśli samobójcze oraz chęć skrzywdzenia własnego dziecka.
• Objawy motywacyjne: spowolnienie motoryczne, brak chęci do działania i podejmowania decyzji, apatia
Pomoc potrzebna od zaraz
Kobieta, która cierpi na depresję poporodową, sama sobie z nią nie poradzi. Niezwykle ważne jest tu wsparcie najbliższych: partnera, rodziców i przyjaciół. Taka osoba nie może być pozostawiona sama sobie, musi czuć oparcie i bezpieczeństwo, które może jej przede wszystkim zapewnić partner. To on w tak trudnej sytuacji, kiedy kobieta nie może lub nie chce zajmować się nowo narodzonym dzieckiem, przejmuje większość obowiązków. Niestety często potrzebna jest również pomoc specjalisty. Należy udać się z problemem do psychoterapeuty, który po zbadaniu pacjentki i rozmowie z nią zadecyduje, jaką formę leczenia zastosować. Czasami wystarczą tylko regularne spotkania, jednak w trudniejszych przypadkach konieczne są środki farmakologiczne.
Warto również zasięgnąć informacji o grupach wsparcia dla kobiet z depresją poporodową. Spotkania w gronie osób o podobnych problemach pozwalają odczuć nam, że nie jesteśmy same. Wspólnymi siłami łatwiej jest pokonać trudności i przeciwności losu.
Walcz od początku
Oto kilka rad, które pozwolą Ci zapobiec depresji poporodowej:
• Wolny czas poświęcaj przede wszystkim na sen i odpoczynek
• Rozmawiaj dużo ze swoim partnerem. To on jest głównie odpowiedzialny za Twoje poczucie bezpieczeństwa.
• Odchudzanie pozostaw na później. Spadek cukru we krwi wpływa na nasze złe samopoczucie.
• Nie tylko Ty jesteś odpowiedzialna za karmienie Twojego dziecka. Co jakiś czas możesz poprosić swojego partnera, aby to zrobił. Jeżeli karmisz piersią, wystarczy, że ściągniesz pokarm.
• Staraj się unikać sytuacji, kiedy jesteś w domu sama z dzieckiem. Towarzystwo zawsze dobrze wpływa na lepsze samopoczucie, a dodatkowo zapewni bezpieczeństwo Twojemu maluchowi, kiedy Ty się źle poczujesz.