Ćwiczenia cardio jest jednym z najlepszych sposobów, aby zrzucić niechciane kilogramy i pochwalić się pięknym i zadbanym ciałem. Nie bez powodu ten rodzaj aktywności zdobył sławę wśród amatorów dbania o sylwetkę.
Powodem takiej popularności tego rodzaju ćwiczeń jest fakt, że jest to najbardziej uniwersalny rodzaj aktywności fizycznej. Oznacza to, że może być wykorzystywany przez ludzi w różnym wieku, bez względu na kondycję fizyczną czy płeć. Dodatkowo odpowiednio rozłożona intensywność treningu pozwala na większą wydajność i wytrzymałość organizmu, a co za tym idzie – na lepszą pracę serca i płuc oraz utratę zbędnych kilogramów.
Przykładowe ćwiczenia
Trening cardio może być wykonywany w domu oraz na siłowni. Do typowych aktywności, które można wykonywać samodzielnie w ramach takiego planu treningowego, należą: jazda na rolkach, marszobiegi, jogging lub, ogromnie popularny ostatnio, nordic walking (spacery z towarzyszeniem specjalnych kijków). Dobre efekty przeniesie taniec. Amatorzy pływania mogą w ramach ćwiczeń cardio wybrać się na spacer (sprawdź, jak spacery mogą wpływać na odchudzanie: https://portal.abczdrowie.pl/spacer-na-odchudzanie).
Planując swoje ćwiczenia warto pamiętać o tym, że najważniejsze są regularność i konsekwencja. Trzeba również odpowiednio rozplanować trening, ponieważ czynności sprawiające mały wysiłek (na przykład: spacer), mogą być niewystarczające. Dobrze jest także połączyć ruch z odpowiednio zbilansowaną dietą.
Dlaczego cardio jest tak skuteczne
Aby odpowiedzieć na pytanie na temat skuteczności ćwiczeń cardio, warto zastanowić się, w jaki sposób organizm spala tkankę tłuszczową w trakcie treningu. Jego podstawą jest zapotrzebowanie na tlen. Oznacza to, że im intensywniej się trenuje, tym zapotrzebowanie na tlen jest większe. Jeżeli organizm nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej jego ilości, zaczyna uruchamiać procesy beztlenowe. Niestety, aby spalić tłuszcz potrzebny jest tlen, a w momencie jego braku, energia brana jest z innych źródeł. Trening cardio z kolei pozwala na umiarkowane tempo ćwiczeń, a co za tym idzie, umiarkowane tętno i zachowanie procesów tlenowych (więcej informacji o treningu cardio można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/trening-cardio).
Cardio wpływa na serce i płuca
Oprócz skutecznego obniżania wagi, ten rodzaj ćwiczeń ma również inne zalety. Warto wspomnieć, że wysiłek o średniej intensywności pozytywnie wpłynie na serce zarówno w trakcie wysiłku, jak i podczas spoczynku. W trakcie ruchu będzie ono pompować więcej krwi, co wspomoże przepływ krwi w organizmie i jednocześnie zapobiegnie odkładaniu się złogów cholesterolu w tętnicach. Oznacza to automatycznie zmniejszenie ryzyka zachorowalności na choroby układu krążenia takie, jak: miażdżyca czy zawał serca.
Jednocześnie ze wzmocnieniem serca, zwiększa się praca płuc, co oznacza poprawę ich wydajności. Większe dotlenienie organizmu sprawia, że ciało staje się bardzie wydajne i mniej męczy się przy wykonywaniu niektórych, wymagających większego wysiłku, czynności.