Jednym z kluczowych sygnałów ostrzegawczych świadczących o zakażeniu SARS-CoV-2 może być ansomia (czyli utrata zmysłu powonienia). Katarzynie Bilińskiej i Patrycji Jakubowskiej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika udało się ustalić przyczyny tego zjawiska, a wyniki badań, których są współautorkami (razem z Rafałem Butowtem oraz Christopherem von Bartheldem), zostały opublikowane przez American Chemical Society. Nowe odkrycie może wyjaśniać, dlaczego osoby starsze są bardziej narażone na covid-19.
Polacy odkryli przyczynę utraty węchu u zakażonych SARS-CoV-2
Wyniki badań polskich badaczek: Katarzyny Bilińskiej oraz Patrycji Jakubowskiej z Katedry Biologii i Biochemii Medycznej Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum w Bydgoszczy (filii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu) oraz p.o. Kierownika Zakładu Genetyki Molekularnej Komórki dr hab. n. med. Rafała Butowta, prof. UMK, a także prof. Christophera S. von Barthelda z Universty of Nevada w Reno (USA) American Chemical Society zamieściło na łamach "ACS Chemical Neuroscience".
Naukowcom udało się ustalić, z jakiego powodu jednym z istotnych objawów świadczących o zakażeniu koronawirusem jest nagła częściowa lub całkowita utrata zmysłu węchu.
Okazuje się, że wpływ na powstanie tego objawu mają receptory białek, które koronawirus wykorzystuje do tego, by namnażać się w organizmie zakażonego pacjenta po wniknięciu do jego ciała (o czym w naTemat.pl jako pierwsi w Polsce pisaliśmy w poniższym artykule).
Wyniki badań przeprowadzonych na myszach laboratoryjnych wskazują, że białka, które są niezbędne do tego, by koronawirus mógł wniknąć do organizmu, wytwarzane są przez komórki jamy nosowej i odpowiadają za wykrywanie cząsteczek zapachowych.
Po zbadaniu u myszy laboratoryjnych ekspresji białek (oraz tego, w jaki sposób wraz z wiekiem zmienia się ich poziom) naukowcy doszli do wniosku, że:
Dlaczego starsi są bardziej podatni na zakażenie koronawirusem?
Ekspertom udało się także wykazać, że ekspresja białek wejściowych wzrasta u zwierząt w starszym wieku. Zdaniem badaczy może to wyjaśniać – jeśli dotyczy to również ludzi – dlaczego osoby w podeszłym wieku są bardziej podatne na zakażenie SARS-CoV-2.
Wiele wskazuje na to, że starsi po prostu wytwarzają większe ilości białek niezbędnych do tego, by koronawirus mógł wniknąć do organizmu.
Gdyby okazało się, że komórki podtrzymujące nabłonka węchowego mogą po zainfekowaniu przekazywać koronawirusa do neuronów, dawało by im to szansę na to, by przedostać się do mózgu. Na razie nie potwierdzono, czy jest to możliwe. Obecne testy diagnostyczne są jeszcze zbyt niedokładne, by to ustalić.
Białko ACE2 i proteaza TMPRSS2 ulegają ekspresji w podtrzymujących komórkach nabłonka węchowego, które są zaangażowane we wnikanie wirusa SARS-CoV-2 i mogą wpływać na zaburzenia zmysłu węchu u pacjentów z covid-19.