COVID-19. Wszystko, co warto wiedzieć o testach na koronawirusa i miejscach ich wykonywania
Marcin Długosz
04 czerwca 2020, 06:32·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 04 czerwca 2020, 06:32
Reklama.
Ze względu na brak specyficznych objawów, a także zjawisko bezobjawowego nosicielstwa infekcji nowym koronawirusem (SARS-CoV-2) nie można potwierdzić bez wykonania badań laboratoryjnych. Dlatego tak kluczową rolę w walce z pandemią COVID-19 odgrywają testy. Jaki z nich zapewnia wiarygodny wynik i gdzie można go przeprowadzić? W znalezieniu odpowiedzi na te pytania pomoże serwis CoV-2.pl.
Rodzaje testów
Na polskim rynku dostępne są testy genetyczne (wykrywają obecność wirusa SARS-CoV-2 w wymazie z nosogardła) i serologiczne (wykrywają w próbce krwi przeciwciała przeciwko nowemu koronawirusowi). Te pierwsze pozwalają rozpoznać aktywną (wczesną) infekcję nowym koronawirusem. Te drugie stosowane są natomiast na późniejszym etapie zakażenia.
Z czego to wynika? Testy genetyczne mają najwyższą czułość pomiędzy 7. a 14. dniem od kontaktu z koronawirusem. W późniejszym czasie ich skuteczność maleje, ponieważ spada liczba cząsteczek wirusa w nabłonku dróg oddechowych. Czas przeprowadzenia rzetelnej diagnostyki wydłużają zaś testy serologiczne, które wykrywają przeciwciała produkowane przez organizm z pewnym opóźnieniem po kontakcie z wirusem.
Zalecenia WHO
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do wczesnego rozpoznania COVID-19, często jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów zakażenia, należy stosować testy genetyczne RT-PCR. Doskonałym uzupełnieniem bezpośredniego wykrywania koronawirusa metodą RT-PCR są natomiast testy serologiczne oparte o metodę ELISA.
Główną zaletą badań serologicznych jest możliwość ustalenia rzeczywistego zasięgu pandemii poprzez określenie, kto już przeszedł infekcję, np. bezobjawowo lub z łagodnymi symptomami, które zostały uznane za zwykłe przeziębienie. Testy te przeznaczone są także dla grup zawodowych, które ze względu na charakter wykonywanej pracy mają kontakt z dużą liczbą osób (np. pracownicy sklepów, poczty, aptek) i mogą być źródłem infekcji dla innych w przypadku bezobjawowej lub skąpo objawowej postaci choroby.
Jak wygląda pobranie materiału do badań? Do wykonania testu RT-PCR niezbędnym materiałem jest zwykle wymaz pobrany z jamy nosowo-gardłowej lub (w przypadku pacjentów szpitalnych) próbki z dolnych dróg oddechowych. Z kolei do wykonania badania serologicznego w kierunku przeciwciał konieczna jest próbka krwi pacjenta.
Renomowane laboratoria
Badania diagnostyczne w kierunku zakażeń SARS-CoV-2 wykonywane są w niektórych laboratoriach. Jak znaleźć te renomowane? Pomoże w tym pierwsza w Polsce wyszukiwarka laboratoriów diagnostycznych, jaką można znaleźć na stronie CoV-2.pl, założonej przez EUROIMMUN, firmę oferującą testy laboratoryjne do diagnostyki chorób autoimmunologicznych, zakaźnych i alergii.
Wyszukiwarka jest bardzo łatwa w obsłudze. Wystarczy wpisać nazwę miasta lub miejscowości i wybrać rodzaj testu, aby użytkownik otrzymał adresy trzech najbliższych laboratoriów, w których będzie mógł przeprowadzić wybrane badanie. W bazie wyszukiwarki znajdują się wyłącznie laboratoria medyczne, które przestrzegają rygorystycznych procedur, a ich działanie podlega licznym kontrolom. Trzeba jednak pamiętać, że otrzymane wyniki testów z laboratoriów należy zawsze skonsultować z lekarzem.