Afroamerykanie ponad trzy razy częściej umierają z powodu zakażenia SARS-CoV-2 niż osoby z białym kolorem skóry – potwierdzają badacze z Uniwersytetu Yale. Wśród ofiar śmiertelnych pandemii jest też więcej osób z niepełnosprawnością intelektualną (w tym z zespołem Downa oraz porażeniem mózgowym) w porównaniu z pozostałą częścią społeczeństwa – udowodniono w Nowym Jorku.
Pandemia SARS-CoV-2, która trwa od kilku ostatnich miesięcy, dostarczyła nowych danych na temat statystyk zachorowań na covid-19.
Po przebadaniu ponad 30 tys. pacjentów zakażonych koronawirusem (pomiędzy 20 stycznia a 14 maja 2020 roku) i cierpiących na wywoływaną przez niego chorobę covid-19, zespół badawczy pod kierunkiem dr Margaret Turk (profesor medycyny fizykalnej i rehabilitacji z SUNY Usptate Medical University w Syracuse w stanie Nowy Jork) wykazał, że:
Dlaczego tak się dzieje?
Nierówności społeczne mają spory wpływ na to, co się dzieje z niektórymi grupami zakażonych covid-19
Wyniki badań opublikowanych przez naukowców z Upstate Medical University na łamach "Disability and Health Journal" wskazują, że nawet w Stanach Zjednoczonych osoby z niepełnosprawnością intelektualną często nie mają dostępu do wysokiej jakości opieki zdrowotnej. We wszystkich grupach wiekowych częściej występują u nich takie choroby współistniejące jak: cukrzyca, astma, otyłość, choroby serca i płuc, a także zaburzenia hormonalne, co również wpływa na ich ogólną kondycję.
Na różnych etapach życia częściej niż rówieśnicy mieszkają też w większych grupach ludzi (w różnego typu zakładach opieki lub ośrodkach pomocy), co może być jednym z czynników sprzyjających zakażeniom.
Wiele z takich osób nie jest w pełni samodzielnych i wymaga pomocy opiekunów nawet przy takich czynnościach jak ubieranie się, kąpiel czy spożywanie pokarmów. W czasie pandemii naraża ich to na częstszy kontakt z innymi ludźmi i stwarza wyższe ryzyko zakażenia.
Naukowcy uważają, że w przypadku infekcji SARS-CoV-2 wśród takich pacjentów częściej dochodzi do zgonów niż u rówieśników zakażonych koronawirusem.
Nierówności w dostępie do opieki medycznej w czasie pandemii zdaniem ekspertów z Uniwersytetu Yale mają także związek z kwestiami rasowymi. Z czego to wynika?
Czarnoskórzy Amerykanie ponad 3 razy częściej umierają na covid-19 niż biali
Badacze z Yale podważają wiele z dotychczasowych statystyk dotyczących zakażeń covid-19 w USA i wskazują, że w zależności od danego stanu różnie klasyfikuje się zgony wywołane SARS-CoV-2.
Według zgromadzonych przez nich informacji, w regionach, w których mieszka najwięcej Afroamerykanów (stanowiących około 35 proc. populacji osób z czarną skórą w USA) zanotowano dotąd 58 proc. wszystkich przypadków śmiertelnych covid-19 w Stanach Zjednoczonych.
Dr Carry Gross z zespołem badawczym z Uniwersytetu Yale wykazał, że:
Z kolei w przypadku Latynosów infekcja SARS-CoV-2 powoduje aż dwukrotnie wyższe ryzyko śmierci na covid-19 niż w przypadku białych ludzi.
Według niezależnego Raportu AMP Research Lab, który opublikowano pod koniec maja 2020 roku, ogólny wskaźnik śmiertelności z powodu covid-19 dla Afroamerykanów jest 2,4 razy wyższy niż dla osób z białą skórą i 2,2 razy wyższy niż ten sam wskaźnik dla Azjatów oraz Latynosów. Z czego wynikają takie różnice?
Dlaczego kwestie etniczne mają wpływ na statystyki zgonów z powodu covid-19?
Naukowcy zwracają uwagę przede wszystkim na kwestie socjoekonomiczne i niższy status społeczny, który wiąże się z gorszym dostępem do opieki medycznej w przypadku Afroamerykanów oraz ludności etnicznej, która nie ma białego koloru skóry.
W Stanach Zjednoczonych jakość życia wielu osób z czarną skórą nadal pod wieloma względami jest na niższym poziomie niż w przypadku białych ludzi, co przekłada się również na ich ogólny stan zdrowia.
Po ogłoszeniu, że w niektórych miastach (m.in. w Chicago) na pewnym etapie ponad 70 proc. ofiar śmiertelnych stanowili Afroamerykanie, głos w tej sprawie zabrała m.in. Oprah Winfrey, która podczas programu "Oprah Talks covid-19" ostrzegła, że koronawirus dosłownie "pustoszy" czarnoskórą społeczność w USA.
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną (w tym z porażeniem mózgowym lub zespołem Downa) w przypadku zakażenia koronawirusem są bardziej narażone na zgon niż ich rówieśnicy.
Czarnoskórzy obywatele USA są aż 3,5-krotnie bardziej narażeni na zgon z powodu zakażenia koronawirusem niż osoby rasy kaukaskiej z białą skórą.