Ukąszenie przez kleszcza może być niebezpieczne dla naszego zdrowia, dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona przed nimi. Na sklepowych półkach czy w aptekach dostępne są dziesiątki preparatów, lecz z pomocą przychodzi sama natura, bo wiele roślin odstrasza kleszcze.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Ukąszenie kleszcza jest bezbolesne, dlatego wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że gdzieś na ciele może mieć niepożądanego pajęczaka. Dlatego tak ważne jest skrupulatnie sprawdzanie ciała po wizycie w lesie, parku a nawet po powrocie z centrum miasta. Im dłużej kleszcz pozostaje wbity w skórę, tym większe prawdopodobieństwo, że do organizmu dostaną się groźne patogeny.
Gdzie występują kleszcze?
Gorące miesiące sprzyjają rozpowszechnianiu się kleszczy. Występują one nie tylko w lasach i parkach, mogą pojawić się praktycznie wszędzie, gdzie rośnie trawa bądź krzewy. Zatem z kleszczem na ciele możemy wrócić nawet po spacerze w mieście między klombami roślin.
I to właśnie roślinny mogą być ochroną przed niebezpiecznymi pajęczakami, bowiem kleszcze odstraszają niektóre gatunki roślin, warto zadbać o zasadzenie ich w ogródkach.
Rośliny, które odstraszają kleszcze:
1. Kocimiętka
Wydzielane przez nią olejki eteryczne o cytrynowym zapachu zawierają neptalakton. Kocimiętka wabi swoim zapachem koty, ale odstrasza kleszcze i komary. Kwitnie od czerwca do września.
2. Wrotycz
Zapach tej dziko rosnącej rośliny odstrasza kleszcze, komary, muchy i mszyce. Wrotycz ma niewielkie żółte kwiaty. Charakteryzuje się szeregiem właściwości - wspomaga trawienie, usprawnia pracę wątroby. Ma działanie przeciwpasożytnicze i przeciwwirusowe. Wyróżnia się ostrym korzennym zapachem.
3. Lawenda wąskolistna
To naturalny odstraszacz kleszczy. Lawenda to roślina o intensywnym zapachu. Olejek eteryczny z jej kwiatów ma właściwości uspokajające, pomaga walczyć z bezsennością, działa też rozkurczowo i jest pomocny przy dolegliwościach układu trawiennego.
4. Rozmaryn lekarski
Rozmaryn to zioło o bardzo aromatycznym zapachu. Dodawane jest do wielu potraw i drinków. Chętnie jest wykorzystywany zwłaszcza w kuchni śródziemnomorskiej. Rozmaryn wzmacnia odporność, ma też właściwości bakteriobójcze. Roślinę tę można posadzić w ogrodzie, ale też hodować w doniczce na oknie. Olejek eteryczny zawarty w rozmarynie jest znany ze swoich właściwości odstraszających kleszcze.
5. Mięta
Mięta ma bardzo intensywny zapach, jest świetnym dodatkiem do schłodzonych napojów, ale kleszcze od niej stronią. Mięta ma też właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne. Roślinę tę łatwo jest hodować w ogrodzie lub w doniczce.
6. Złocień dalmatyński
Roślina o bardzo intensywny zapachu, którego nie lubią kleszcze i komary. W dodatku zawiera substancje toksyczne, które można wykorzystać do stworzenia płynu zabijającego pajęczaki i owady. Substancje te wywierają istny efekt uderzeniowy, porażając im mięśnie i nerwy. Najpierw, więc całkowicie je unieruchamiają, a potem uśmiercają.
7. Piołun bylica
Właściwości odstraszające kleszcze zawdzięcza dużej zawartości olejku lotnego wzbogaconego o tujon oraz substancjom goryczkowym, takim jak absynty czy atrabsyny. Bylicę piołun rośnie zwykle na polach, łąkach i nieużytkach.
8. Jaskry
Rosą głównie na mokrych łąkach, na mokradłach i w wodach, także w lasach i na suchych murawach. Rośliny mają charakterystyczny zapach i ostry smak. Zawierają trującą protoanemoninę, która negatywnie oddziałuje na układ nerwowy.
10. Tatarak
Tatarak rośnie na terenach wilgotnych, przy mokradłach, stawach, nad jeziorami. Olejek eteryczny tej aromatycznej rośliny zawiera ponad 80 procent azaronu. Jest to substancja, która odstrasza kleszcze. Skuteczny w walce z kleszczami jest także zmielony proszek z tataraku.