Na każdym kroku towarzyszą ci stresowe sytuacje? Szkoła, praca, dom, związek, pogoń za pieniędzmi - one naprawdę potrafią dać w kość i zepchnąć na dalszy plan nasze zdrowie i samopoczucie. Stres zjada nas od środka i to dosłownie. "Dramatycznie boli i piecze mnie w żołądku" – skarży się zapracowana czytelniczka naTemat, która zastanawia się, czy mogła nabawić się wrzodów żołądka. To możliwe? Wyjaśniamy.
Redaktorka, reporterka, koordynatorka działu show-biznes. Tematy tabu? Nie ma takich. Są tylko ludzie, którzy się boją. Szczera rozmowa potrafi otworzyć furtkę do najbardziej skrytych zakamarków świadomości i rozjaśnić umysł. Kocham kolorowych i uśmiechniętych ludzi, którzy chcą zmieniać szarą Polskę. Chcę być jedną z tych osób.
Jak przewlekły stres wpływa na organizm? Paleta odpowiedzi jest spora
Do redakcji naTemat napisała 27-letnia Patrycja, która jak sama mówi, na co dzień pracuje w dość znanej korporacji związanej z bankowością, a dorywczo w agencji marketingowej. Co dwa tygodnie ma zabite weekendy, ponieważ rok temu stwierdziła, że chce dokończyć magisterkę zaocznie. Mieszkająca w stolicy poznanianka przyznaje, że w ostatnim czasie czuje się fatalnie.
"Mam naprawdę mało czasu, aby o siebie zadbać. I tak jestem dumna, że dwa razy w tygodniu daję radę biegać na siłownię. Do tego wypadałoby mieć chwilę oddechu i moment dla mojego partnera. Przyznaję, że moją słabością jest czarna kawa i fajki, ale trudno mi z tego zrezygnować" – podkreśla.
27-latka pisze, że gdy przychodzi weekend, to dla rozluźnienia lubi napić się wina lub whisky, ale z ilościami nie przesadza. Z odżywianiem także uważa. Stara się patrzeć na to, co je oraz pilnować porcji. Jest wegetarianką i fanką ostrego jedzenia.
Patrycja nie kryje, że obydwie prace w połączeniu ze studiami są mieszanką wybuchową, a na pewno stresogenną. "Staram się być wobec siebie wymagająca. Konkurencja nie śpi. Mam założone pewne cele. Coraz bardziej czuję się jednak wyczerpana. Z natury jestem bardzo wrażliwą osobą. Na każdą błahostkę reaguje potrójnym stresem" – dodaje.
"Praktycznie codziennie miewam poranne nudności i piekielne pieczenie w brzuchu. Raz jest lepiej, raz gorzej. W każdym razie jestem już tym zmęczona, a moje wnętrzności wołają o pomoc. Czy to może być wina przewlekłego stresu?" – pyta.
Jakie są objawy i przyczyny wrzodów żołądka? Lekarz przestrzega
Obawy Patrycji postanowiliśmy skonsultować ze specjalistką. Rozwiała wszelkie wątpliwości. – Długotrwały stres sprzyja nasileniu objawów choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy – mówi dr Anna Dołaszyńska-Żółkiewska, chirurg ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
Doktor zaznacza jednak, że stres nie jest bezpośrednim podłożem tego schorzenia. W grę muszą wejść inne czynniki. Jakie są zatem inne najczęstsze przyczyny?
infekcja Helicobacter pylori - przyczyną jest infekcja bakterią HP, ale bakteria ta jest rozpowszechniona i część osób to nosiciele, którzy nie chorują
zła dieta
zbyt ostre jedzenie
palenie papierosów
spożywanie zbyt dużych ilości alkoholu
osłabienie organizmu
przyjmowanie niektórych leków
– Przepis na wrzody? Stres, fatalna dieta i palenie tytoniu – dodaje dr Dołaszyńska-Żółkiewska. Dopytaliśmy też o to, czy poranne nudności, pieczenie w żołądku i niekontrolowane odruchy wymiotne powinny być czerwoną lampką w kierunku diagnostyki wrzodów?
– Pojawienie się takich objawów należy skonsultować z lekarzem, który zdecyduje o dalszym procesie diagnostycznym i leczeniu – zaznacza.
Co jeść przy wrzodach żołądka?
Dieta pacjenta zmagającego się z wrzodami opiera się na jedzeniu kilku niewielkich porcji, mowa głównie o produktach gotowanych, które nie stymulują nadmiernego wytwarzania soku żołądkowego. Należy wystrzegać się kawy, alkoholu, napojów mocno gazowanych i ostrych potraw.
Czy wrzody żołądka da się wyleczyć bez leków?
Choroba wrzodowa jest uleczalna, należy być pod kontrolą gastrologa, internisty. Chodzi m.in. o długotrwałe przyjmowanie leków, w tym antybiotyku, badania kontrolne, czyli gastroskopie, eliminację niewłaściwej diety, a także, co niezmiernie ważne, rzucenie palenia, gdyż palenie tytoniu zwiększa zapadalność na wrzody żołądka i wrzody dwunastnicy, powoduje częstsze nawroty i trudniejsze gojenie wrzodów.