nt_logo

To warszawskie laboratorium diagnostyczne będzie mogło wykonać ponad 12 mln badań rocznie

Beata Pieniążek-Osińska

05 kwietnia 2022, 16:26 · 3 minuty czytania
Z zewnątrz to nowy kilkupiętrowy budynek biurowy. Jednak w środku na dwóch piętrach znajduje się największe i najbardziej zaawansowane technologicznie laboratorium diagnostyczne w Polsce. Próbki przesuwają się - niczym wagoniki kolejki - po najdłuższej, mierzącej 200 metrów linii. Większość procesów jest zautomatyzowana, bo liczy się czas. Centralne laboratorium Diagnostyki, które otwarto w Warszawie obecnie może wykonać ponad 12 mln badań rocznie, a docelowo będzie to czterokrotnie więcej.


To warszawskie laboratorium diagnostyczne będzie mogło wykonać ponad 12 mln badań rocznie

Beata Pieniążek-Osińska
05 kwietnia 2022, 16:26 • 1 minuta czytania
Z zewnątrz to nowy kilkupiętrowy budynek biurowy. Jednak w środku na dwóch piętrach znajduje się największe i najbardziej zaawansowane technologicznie laboratorium diagnostyczne w Polsce. Próbki przesuwają się - niczym wagoniki kolejki - po najdłuższej, mierzącej 200 metrów linii. Większość procesów jest zautomatyzowana, bo liczy się czas. Centralne laboratorium Diagnostyki, które otwarto w Warszawie obecnie może wykonać ponad 12 mln badań rocznie, a docelowo będzie to czterokrotnie więcej.
Największe i najbardziej zaawansowane technologicznie laboratorium diagnostyczne w Polsce otwarto w piątek w Warszawie. Rocznie będzie mogło realizować nawet 50 mln badań. Fot. Materiały prasowe Diag.pl

Ogólnopolska sieć laboratorium medycznych Diagnostyka podkreśla, że to najnowocześniejsze laboratorium medyczne w tej części Europy, a jednocześnie największe i najbardziej zaawansowane technologicznie laboratorium medyczne w Polsce.


W sumie budynek centralnego laboratorium, który mieści się przy ul. Jutrzenki 100 w Warszawie, ma powierzchnię 14 tys. m2, z czego ponad 7 tys. m2, to laboratoria. Koszt inwestycji to 75 mln zł.

Działają tu trzy laboratoria: całodobowe laboratorium centralne wykonujące badania rutynowe i wysokospecjalistyczne 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę, a także medyczne laboratorium mikrobiologiczne oraz laboratorium histopatologiczne.

Najdłuższa linia automatyczna

To co wyróżnia centalne laboratorium, to zainstalowana tu najdłuższa, bo mierząca ponad 200 m linia automatyczna, na którą składają się trzy zintegrowane systemy technologiczne. Przypomina to nieco ogromną makietę torów kolejki z szeregiem rozjazdów i punktów kontrolnych oraz przemieszczającymi się po schematach wagonikami z probówkami.

Nowością jest też wertykalny transport próbek, czyli automatyczne przenoszenie materiału do badań pomiędzy piętrami.

Wydajność laboratorium wynosi obecnie ok. 50 tys. badań dziennie, a docelowo będzie można tutaj wykonać nawet ok. 200 tys. badań w ciągu jednej doby.

– Nasza wizja sprzed kilku lat, aby odważnie inwestować i intensywnie rozwijać ofertę nowoczesnych badań medycznych, właśnie się spełnia – podkreślał prof. Jakub Swadźba, prezes Diagnostyka S.A w piątek podczas oficjalnego otwarcia tego laboratorium.

- Naszym celem, który jest określony czasowo, jest większa centralizacja badań z całej Polski, która do tej pory odbywała się głównie w trzech laboratoriach – w Krakowie, Wrocławiu i w Warszawie. Chcemy, aby wszystkie badania były możliwe do wykonania w Warszawie oraz aby wyniki badań z całej Polski były dostępne nie po 48, a po 24 godzinach. To cel, który zamierzamy osiągnąć w lecie przyszłego roku – stwierdził prof. Jakub Swadźba, Prezes Zarządu Spółki.

Technologia plus personel

Mimo, że wiele procesów jest zautomatyzowanych, w centralnym laboratorium pracuje ponad 220 osób. To pod ich okiem odbywa sie kontrola procesów, obsługa wyposażenia i wykonywanie badań wraz z autoryzacją wyników. Są to diagności laboratoryjni, ale też przedstawiciele innych zawodów medycznych, biotechnolodzy, technicy analityki medycznej, ale także inżynierowie, którzy kontrolują m.in. procesy automatyzacji badań.

- Laboratorium oparte o tak zaawansowane technologicznie rozwiązania, potrafi również zapewnić bezpieczeństwo jego pracownikom, między innymi poprzez maksymalne ograniczenie ich kontaktu z materiałem zakaźnym - podkreśla dr Beata Wiktorowicz, dyrektor Regionu Centralno-Wschodniego Diagnostyki.

Dodaje, że komfort pracy personelu jest też możliwy dzięki temu, że budynek jest iInteligentny i zapewnia odpowiednią temperaturę, wilgotność czy oświetlenie.

W budynku oprócz wielu pracowni laboratoryjnych: analityki ogólnej, immunobiochemii, hematologii, biologii molekularnej, mikrobiologii, parazytologii, autoimmunologii, patomorfologii i serologii, mieszczą się też biura spółek należących do Grupy Diagnostyka.

Funkcjonuje tu również punkt pobrań czynny non stop. Dzięki temu badane są nie tylko próbki przesłane do laboratorium centalnego, ale również materiał pobrany na miejscu.

Przyszłość medycyny w genetyce

Dr n. med. Tomasz Anyszek, pełnomocnik zarządu ds. medycyny laboratoryjnej, Diagnostyka S. A. podaje, że firma ma w ofercie ponad 3 tys. badań, ale medycyna i diagnostyka stale się rozwijają, więc ciągle pojawiają się też nowe rodzaje badań.

Według niego, jedną z najbardziej rozwojowych dziedzin medycyny jest genetyka i terapie spersonalizowane. Tu niezbędna jest diagnostyka genetyczna. Wyzwaniem pozostaje też rozwój badań w dziedzinie chorób autoimmunologicznych oraz alergicznych.

- Takie badania są wykonywane obecnie rzadko. Stworzenie centralnego laboratorium pozwoli na wykonywanie takich badań w Polsce, bo teraz często próbki wysyłane są za granicę - dodaje dr T. Anyszek. W Polsce bowiem niektóre badania zlecane są tak rzadko, że nie udaje się w określonym czasie zebrać odpowiedniej liczby próbek, aby wykonać badanie.

Kolejne inwestycje w laboratoria regionalne

Diagnostyka otwiera też kolejne laboratoria regionalne. W sobotę oficjalnie oddano do użytku takie laboratorium w Bielsku-Białej, a kolejne mają powstać w Łodzi, Gdyni i Poznaniu.

Diagnostyka to największa, ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych. Obecnie prowadzi ok. 200 laboratoriów, działających na terenie całego kraju. Współpracuje też z kilkoma tysiącami placówek medycznych. Firma prowadzi też ponad 1 tys. punktów pobrań.

Czytaj także: https://natemat.pl/404571,rzecznik-praw-pacjenta-moze-nam-skutecznie-pomoc