Reklamówka przeterminowanych leków - taki zwykle jest finał akcji sprzątania domowej apteczki. Większość z nas taki przegląd robi zbyt rzadko i wówczas okazuje się, że na półce zalega nam sporo leków, które są już po terminie i straciły swoją właściwość. Taka apteczka wymaga też zwykle uzupełnienia w to, co jest niezbędne w nagłych zachorowaniach lub skaleczeniach.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
- Taki przegląd warto zrobić dwa razy do roku - radzą farmaceuci.
Po sezonie jesienno-zimowym, który również nazywany jest infekcyjnym, w domowej apteczce zazwyczaj mamy więcej różnych produktów medycznych, które przestają się mieścić w przeznaczonych do tego celu szafce, szufladzie czy pudełku.
Wiosenny przegląd to dobry pomysł, aby pozbyć się przeterminowanych medykamentów. To też sposób na to, aby być dobrze przygotowanym na sezon wiosenny, czyli sezon dla alergików lub sportowców, gdy łatwiej o zranienie podczas biegania czy jazdy na rowerze.
W takich awaryjnych sytuacjach nie powinno zabraknąć w domu płynu do dezynfekcji ran, podstawowego zestawu leków, jak syrop na gardło czy leki przeciwbólowe, ale też odpowiednich opatrunków.
Co powinno znaleźć się w naszej domowej apteczce?
Jeżeli nie masz choroby przewlekłej, to w domowej apteczce, którą na pewno warto mieć, nie trzeba trzymać nieskończonej liczby medykamentów na wszystko. Trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem i przewidywać, jakie środki mogą nam być potrzebne.
Najlepiej ogranicz zestaw do tych naprawdę niezbędnych w awaryjnych sytuacjach. Gromadzenie zbyt dużej ilości leków na zapas kończy się bowiem tym, że większość z nich traci swoją ważność i okazują się bezużyteczne w momencie, gdy najbardziej ich potrzebujemy.
Niezbędne w domowej aptecze są:
Leki na gorączkę oraz przeciwbólowe i przeciwzapalne
Leki łagodzące objawy przeziębienia (spray do nosa na katar, tabletki do ssania na gardło, tabletki lub syrop na objawy grypopodobne, syrop przeciwkaszlowy, syrop wykrztuśny).
Leki na biegunkę – np. węgiel oraz elektrolity
Inne: sól fizjologiczna, spirytus salicylowy i woda utleniona, plastry, kompresy jałowe i bandaże.
W apteczce powinny znaleźć się również nożyczki oraz termometr.
Nigdy w cieple i wilgoci
Jak podkreśla w rozmowie z naTemat.pl mgr farm. Katarzyna Gancarz, p.o rzecznika prasowego Naczelnej Rady Aptekarskiej, oprócz tego, co masz w apteczce, istotne jest też to, gdzie leki są przechowywane. To ważne, aby przez nieodpowiednie warunki przechowywania nie straciły swoich właściwości.
Część leków wymaga przechowywana w lodówce i o tym zwykle przypomina farmaceuta wydając medykamenty w aptece. Pozostałe leki należy trzymać w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu.
Większość z nas leki trzyma w specjalnie na to przeznaczonej szafce lub szufladzie w kuchni. Nie mogą one być jednak w miejscu nasłonecznionym. Bezwzględnie leki nie powinny być więc przechowywane np. na parapecie. Powinniśmy też unikać przechowywania apteczki w pobliżu kuchenk lub piekarnika - ze względu na podwyższoną temperaturę.
Niekiedy domowa apteczka ląduje też w szafce w łazience. Tu istotne jest, że leki nie lubią wilgoci. Łazienka ze słabą wentylacją nie jest więc najlepszym miejscem do przechowywania medykamentów.
Kolejna żelazna zasada, to przechowywanie leków w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Warto opisać opakowania
Katarzyna Gancarz radzi ponadto, aby wyraźnie zapisać na opakowaniu leków, kiedy np. dana butelka środka do dezynfekcji, syropu czy kropli do nosa lub oczu została otwarta, bo czasem właśnie od tego momentu liczy się termin przydatności.
Niepotrzebne leki zanosimy do apteki
Co istotne, żadnych leków nie wyrzucamy do kosza ani nie wylewamy do zlewu lub toalety, tylko zanosimy do apteki.
Tam znajdziesz specjalne pojemniki na przeterminowane leki, co daje gwarancję ich właściwej utylizacji.
Dziennikarka działu Zdrowie. Ta tematyka wciągnęła mnie bez reszty już kilka lat temu. Doświadczenie przez 10 lat zdobywałam w Polskiej Agencji Prasowej. Następnie poznawałam system ochrony zdrowia „od środka” pracując w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejnym przystankiem w pracy zawodowej był powrót do dziennikarstwa i portal branżowy Polityka Zdrowotna. Moja praca dziennikarska została doceniona przez Dziennikarza Medycznego Roku 2019 w kategorii Internet (przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia) oraz w 2020 r. II miejscem w tej kategorii.