Każdemu, kto regularnie musi przyjmować leki, zdarza się o tym zapomnieć. Teraz już nie musi tak być. Internetowe Konto Pacjenta uruchomiło nową funkcjonalność, która przypomina o konieczności zażycia leków. To kolejna funkcjonalność w aplikacji mojeIKP. Ta działa już od ponad roku, a zainstalowało ją ok. 3 mln osób.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Internetowe Konto Pacjenta zyskało popularność i stało się bardziej powszechne dzięki szczepieniom przeciwko COVID-19. Od roku można też korzystać z bezpłatnej aplikacji mojeIKP. Pozwala ona załatwiać wiele swoich spraw zdrowotnych przez telefon. Aplikacja mojeIKP została już pobrana i zainstalowana 3 mln razy.
mojeIKP i e-recepty
Dzięki aplikacji można m.in. odbierać e-recepty i zarządzać nimi w prosty sposób.
e-receptę odbierasz w aplikacji, w zakładce e-zdrowie, nową znajdziesz od razu po zalogowaniu się
dodatkowo na ekranie aplikacji widzisz powiadomienie (dzwoneczek), że przyszła nowa e-recepta
masz pod ręką wszystkie e-recepty, możesz sprawdzić ich historię
możesz wykupić lek w aptece przez pokazanie kodu QR na ekranie telefonu, bez konieczności podawania farmaceucie numeru PESEL
w każdej chwili możesz sprawdzić dawkowanie przepisanego leku lub jego ulotkę
Apka przypomni o zażyciu leków
Nowa funkcjonalność pozwala też na ustawienie przypomnienia o lekach. Ustawiony w telefonie dźwięk powiadomienia przypomni ci, kiedy masz zażyć lek.
Każdemu z nas zdarzyło się zapomnieć o dwace leku lub wziąć ją z opóźnieniem. W przypadku większości terapii regularność zażywania leków ma jednak kluczowe znaczenie, więc jeżeli chcemy mieć efekty terapii, to leki muszą być zażywane regularnie. W dobie nowych technologii o regularnym przyjmowaniu leków przypomnieć mogą właśnie funkcjonalności w ramach aplikacji. Ta jest prosta w obsłudze i udostępniona jest bezpłatnie.
Żeby ustawić przypomnienie dla zażywanych leków trzeba wejść w funkcję przypomienie o leku i tam wpisać nazwę leku lub wejść we wystawioną e-receptę i kliknąć znak dzwonka obok nazwy leku.
Następnie trzeba ustawić datę rozpoczęcia kuracji, określając czy jest to kuracja stała, czy na określony czas. Podać trzeba też godziny; co ile godzin lub konkretny czas i sposób przyjmowania leku (po posiłku, w trakcie posiłku, na czczo). Po zatwierdzeniu, aplikacja zacznie przypominać o terminach zażycia leku.
Przypomnienie takie można usunąć lub edytować, np. przedłużyć jeżeli jest taka potrzeba.
Inne funkcjonalności
W aplikacji mojeIKP można też zarzadać e-skierowaniami; na bieżąco mieć powiadomienia o wystawieniu nowych, a także mieć dostęp do historii już wystawionych.
Za pośrednictwem aplikacji mojeIKP możesz też m.in. odbierać e-recepty i e-skierowania bliskiej osoby, która cię upoważniła.
Poprzez aplikację mojeIKP możesz też upoważnić lekarza, pielęgniarkę czy farmaceutę do wglądu w twoje dane medyczne.
To niezbędne, jeśli jesteś zmuszony skorzystać z pomocy medyka, który nie zajmuje się tobą na co dzień. Musi on mieć dostęp do dokumentacji, aby wystawić ci np. receptę. W ten sposób lekarz dowie się też o innych przyjmowanych przez ciebie lekach i dobierze odpowiednią kurację, aby nie do doszło do interakcji między lekami.
Zdrowe odżywianie się i ruch
W zakładce "profilaktyka” znaleźć można ponadto rady i informacje, które pomogą zadbać o zdrowie i kondycję.
Chodzi m.in. o portal Diety NFZ, gdzie otrzymać można gotowe przepisy i listę zakupów. W aplikacji można też co miesiąc zrobić quiz sprawdzający wiedzę o dobrym odżywianiu.
Inna z niedawno wprowadzonych funkcjonalności to krokomierz. Pozwala on sprawdzić liczbę kroków wykonaną każdego dnia.
Po włączeniu tej funkcjonalności – krokomierz już działa. Nie trzeba powtarzać upoważnienia ani włączać aplikacji przed każdym spacerem, a wszystkie kroki będą liczone.
Dziennikarka działu Zdrowie. Ta tematyka wciągnęła mnie bez reszty już kilka lat temu. Doświadczenie przez 10 lat zdobywałam w Polskiej Agencji Prasowej. Następnie poznawałam system ochrony zdrowia „od środka” pracując w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejnym przystankiem w pracy zawodowej był powrót do dziennikarstwa i portal branżowy Polityka Zdrowotna. Moja praca dziennikarska została doceniona przez Dziennikarza Medycznego Roku 2019 w kategorii Internet (przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia) oraz w 2020 r. II miejscem w tej kategorii.