nt_logo

Minister zapowiada zmiany na liście refundacyjnej. Skorzystają pacjenci z konkretnymi schorzeniami

Beata Pieniążek-Osińska

21 czerwca 2022, 11:21 · 3 minuty czytania
Od lipca będą refundowane kolejne leki w ramach programów lekowych. Chodzi m.in. o terapię dla pacjentów chorujących na migrenę przewlekłą. Nowe leki pojawią się też dla chorych na raka z przerzutami do kości – wylicza w rozmowie z naTemat wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Refundowane będą też flozyny dla pacjentów z niewydolnością nerek. Z kolei od września duże pozytywne zmiany szykowane są dla pacjentów z cukrzycą.


Minister zapowiada zmiany na liście refundacyjnej. Skorzystają pacjenci z konkretnymi schorzeniami

Beata Pieniążek-Osińska
21 czerwca 2022, 11:21 • 1 minuta czytania
Od lipca będą refundowane kolejne leki w ramach programów lekowych. Chodzi m.in. o terapię dla pacjentów chorujących na migrenę przewlekłą. Nowe leki pojawią się też dla chorych na raka z przerzutami do kości – wylicza w rozmowie z naTemat wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Refundowane będą też flozyny dla pacjentów z niewydolnością nerek. Z kolei od września duże pozytywne zmiany szykowane są dla pacjentów z cukrzycą.
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podsumowuje zmiany na liście refundacyjnej, która będzie obowiązywała od lipca. Jakub Kaminski/East News

Projekt listy refundacyjnej, która ma obowiązywać od lipca, przed weekendem trafił do konsultacji publicznych. Minister Miłowski zapewnił, że lista zostanie podpisana lada moment.


Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski nie kryje zresztą zadowolenia z nowej listy, która zacznie obowiązywać za 10 dni.

- Ja jestem bardzo zadowolony - ocenia nowy wykaz wiceminister. Jak powiedział w rozmowie z NaTemat, osiem leków udało się wprowadzić do refundacji w reumatologii, co jak dodał, do tej pory się nie zdarzyło.

Podkreśla, że istotnie zmieniły się programy lekowe w tym zakresie. - Dorzuciliśmy do każdego po dwie, trzy nowe terapie - dodaje.

Do programu B.33 leczenia aktywnej postaci RZS oraz młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów dołączono lek anakinrum (Kineret).

Do programów - B.33 leczenia aktywnej postaci RZS oraz młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, B.35 leczenia aktywnej postaci ŁZS oraz B.36 leczenia aktywnej postaci zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) włączono upadacytynib (Rinvoq).

Do programów B.36 leczenia aktywnej postaci zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) oraz B.82 leczenia pacjentów z aktywną postacią spondyloartropatii (SpA) bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla ZZSK dołączono lek iksekizumab (Taltz).

Nowe leki refundowane w hematonkologii i onkologii

- Tutaj wszedł jeszcze ledanolidomid dla chłoniaka z komórek płaszcza. A Ibrutynib czeka w kolejce (...) - wyjaśnił wiceminister pytany o zmiany w onkologii.

Według wiceministra "bardzo duża rzecz" w onkologii to wejście leku dla pacjentów chorych onkologicznie z przerzutami do kości.

Do programu lekowego B.134 zapobiegania powikłaniom kostnym u dorosłych pacjentów z zaawansowanym procesem nowotworowym obejmującymi kości z zastosowaniem denosumabu wprowadzono lek Xgeva.

- To jeden z najskuteczniejszych leków, który wydłuża życie - podkreśla Maciej Miłkowski. Wyjaśnia, że jest to leczenie wspomagające, które wydłuża życie.

Kolejne nowości na liście

Jak informuje wiceminister, kolejne zmiany dotyczą m.in. mielofibrozy czy choroby Castelmana.

Do programu lekowego B.131 leczenia pacjentów z idiopatyczną wieloogniskową chorobą Castelmana wprowadzono lek siltuximabum (Sylvant) w dawkach 100 i 400 mg.

Z kolei do programu lekowego B.81 leczenia mielofibrozy pierwotnej oraz mielofibrozy wtórnej w przebiegu czerwienicy prawdziwej i nadpłytkowości samoistniej dołączono lek fedratynib. Będzie mógł być stosowany zarówno u chorych, którzy byli wcześniej leczeni inhibitorami kinazy janusowej, jak też u tych, którzy byli wcześniej leczeni ruksolitynibem. Chorzy z mielofibrozą uzyskają więc drugą linię leczenia w ramach programu lekowego.

Do programu lekowego B.132 stosowanie letermowiru w celu zapobiegania reaktywacji cytomegalowirusa cytomegalowirusa (CMV) i rozwojowi choroby u dorosłych, seropozytywnych względem CMV pacjentów, którzy byli poddani zabiegowi przeszczepienia allogenicznych krwiotwórczych komórek macierzystych, wprowadzono lek Prevymis.

Do programu lekowego B.133 profilaktycznego leczenia chorych na migrenę przewlekłą wprowadzono leki: erenumabum (Aimovig) oraz fremanezumabum (Ajovy) - które mają być stosowane w drugiej linii leczenia oraz toksynę botulinową, która zgodnie z zapisami projektu programu ma być stosowana w pierwszej linii leczenia.

Do programu lekowego B.135 leczenie nintedanibem choroby śródmiąższowej płuc związanej z twardziną układową wprowadzono preparat Ofev.

Do programu lekowego B.82 leczenia pacjentów z aktywną postacią spondyloartropatii (SpA) bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla ZZSK dołączono lek sekukinumab (Cosentyx).

Do programu lekowego B.55 leczenia pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG) oraz programu B.32 leczenie pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna dołączono lek vedolizumab (Entyvio).

Refundacja apteczna

Od 1 lipca zmiany dotyczyć będą też leków refundowanych dostępnych w aptekach. Na listę trafiły:

  • Asaris stosowany w astmie, POChP oraz eozynofilowym zapaleniu oskrzeli.
  • AuroDulox stosowany w leczeniu dużych zaburzeń depresyjnych
  • AuroFena stosowany w bólu przebijającym u dorosłych pacjentów z chorobą nowotworową, którzy w ramach leczenia przewlekłego bólu nowotworowego poddawani są opioidowej terapii podtrzymującej, a u których istnieją udokumentowane przeciwwskazania do stosowania innych krótkotrwale działających opioidów lub stwierdzono nieskuteczność tych leków
  • Delortan stosowany w profilaktyce dolegliwości związanych z pokrzywka oraz alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa
  • Forxiga (dapagliflozyna) stosowany w przewlekłej chorobie nerek u dorosłych pacjentów z eGFR <60 ml/min/1.73m2, albuminurią ≥200 mg/g oraz leczonych terapią opartą na ACE-i/ARB nie krócej niż 4 tygodnie lub z przeciwskazaniami do tych terapii

To nie koniec nowych refundacji w tym roku

Wiceminister Maciej Miłkowski zapowiedział objęcie refundacją kolejnych nowych terapii w najbliższych miesiącach.

Już we wrześniu duże zmiany mają czekać na pacjentów z cukrzycą.

- Spotkaliśmy się dziś rano w profesorami. Bardzo dobre spotkanie. Będzie właściwie bardzo mocno rozszerzona (terapia w cukrzycy-przyp. red.) - zapowiada wiceminister zdrowia, jednak na razie nie może zdradzić więcejszczegółów.

Dodaje jednak, że po zmianach, które miałyby wejść od września, być może nie będą potrzebne żadne kolejne przez najbliższy czas, jeśli chodzi o leczenie cukrzycy.

Nie wyklucza też zmian dla pacjentów z niewydolnością serca. Jak mówi, być może jedna z firm farmaceutycznych zdecyduje się do tego czasu na złożenie wniosku o refundację, który mógłby być szybko rozpatrzony.

Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/420046,szczepienia-przeciw-covid-19-drugi-booster