nt_logo

Koniec ze staniem w kolejce do rejestracji. Wkrótce badania "na NFZ" umówisz przez internet

Koniec ze staniem w kolejkach do rejestracji w przychodni lub wiszeniem godzinami na telefonie, żeby zapisać się na badanie lub na wizytę u specjalisty na NFZ. Będzie można zrobić to przez e-rejestrację. Na razie w ramach pilotażu przez internet zapiszesz się na rezonans, tomografię komputerową oraz do kardiologa w wybranych placówkach w Łodzi i Siedlcach. Docelowo - w całej Polsce, do wszystkich specjalistów i na wszystkie badania.


Koniec ze staniem w kolejce do rejestracji. Wkrótce badania "na NFZ" umówisz przez internet

Beata Pieniążek-Osińska
01 lipca 2022, 11:40 • 1 minuta czytania
Koniec ze staniem w kolejkach do rejestracji w przychodni lub wiszeniem godzinami na telefonie, żeby zapisać się na badanie lub na wizytę u specjalisty na NFZ. Będzie można zrobić to przez e-rejestrację. Na razie w ramach pilotażu przez internet zapiszesz się na rezonans, tomografię komputerową oraz do kardiologa w wybranych placówkach w Łodzi i Siedlcach. Docelowo - w całej Polsce, do wszystkich specjalistów i na wszystkie badania.
Już wkrótce takich kolejek do rejestracji w przychodni będzie znacznie mniej. Do specjalisty lub na badania zapiszemy się centralnie przez Internet. Piotr Matusewicz/East News
  • Rusza pilotaż w zakresie elektronicznej rejestracji centralnej na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej
  • Przez e-rejestrację zapiszesz się na badania tomografem komputerowym, rezonansem magnetycznym oraz do kardiologa
  • Pilotaż przewidziano w 20 placówkach medycznych w dwóch regionach: siedleckim i łódzkim. Ma potrwać do końca listopada tego roku
  • Docelowo przez internet zapiszemy się do wszystkich specjalistów oraz na różne badania "na NFZ".

Cyfryzacja w ochronie zdrowia postępuje od lat w mniejszym lub większym tempie. Z pewnością przyspieszyła ją pandemia, kiedy okazało się, że z dnia na dzień wszyscy musieliśmy przestawić się na telekonsultacje.

Tuż przed pandemią weszły też w obieg e-recepty i e-skierowania. Każdemu łatwiej jest wyszukać w telefonie kod e-recepty lub e-skierowania, aby podać je w aptece lub w przychodni niż nosić papierową receptę.

Nadal jednak jedną z bolączek systemu ochrony zdrowia pozostaje sposób zapisywania się do specjalistów.

O ile w prywatnym systemie już od dawna możemy zamówić wizytę przez internet, klikając na ekranie swojego telefonu lub na komputerze i wybierając placówkę, lekarza, a także dogodny dla nas termin, to "na NFZ" nic się nie zmieniło od lat. Ułatwieniem jest wprawdzie podawanie numeru e-skierowania zamiast pokazywania przy zapisie lub dosyłania papierowej formy skierowania, jaka obowiązywała przez długie lata.

Zamiast kolejki w przychodni centralna e-rejestracja

Jednak nadal nie pozostaje nam nic innego, jak ustawianie się w kolejce do rejestracji w przychodni lub wiszenie - niekiedy godzinami - na telefonie, próbując w ten sposób skontaktować się z rejestratorkami z wybranej placówki.

Wkrótce ma się to zmienić. "Na NFZ" będziemy mogli zapisać się przez e-rejestrację.

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował zarządzenie, na mocy którego startuje program pilotażowy w zakresie elektronicznej rejestracji centralnej na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Chodzi o e-rejestrację do:

  • kardiologa,
  • na badanie rezonansem magnetycznym
  • na badanie tomografem komputerowym.

Kilka miesięcy pilotażu

Pilotaż ten ma potrwać do końca listopada tego roku. Natomiast docelowo e-rejestracja ma dotyczyć wszystkich świadczeń w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej i świadczeniach kosztochłonnych. Potem ma być wdrożona przez wszystkie placówki medyczne, które mają umowę z NFZ.

Zarządzenie prezesa NFZ wynika z wejścia w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2 czerwca 2022 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie elektronicznej rejestracji centralnej na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Po co pilotaż e-rejestracji?

Pilotaż ma pokazać, jaka jest efektowność elektronicznej rejestracji centralnej.

W ramach tego projektu badana będzie m.in. możliwości samodzielnego wyszukiwania przez pacjentów dostępnych terminów udzielania wybranych świadczeń i dokonywania przez nich zgłoszeń.

NFZ oceni też działanie mechanizmów przydzielania pacjentom terminów wizyt i badań, z uwzględnieniem określonych przez nich kryteriów dotyczących terminu udzielenia świadczenia, realizatora lub realizatorów programu pilotażowego, u których chcieliby uzyskać pomoc medyczną.

Chodzi też o ocenę systemu udostępniania przez placówki i gabinety harmonogramów przyjęć dla zakresów świadczeń, których dotyczy pilotaż oraz ich prowadzenia w systemie P1.

Placówki, które będą brały udział w pilotażu, otrzymają za jego realizację dodatkowe środki w formie miesięcznego ryczałtu. To w zależności od liczby udzielanych świadczeń od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Etap przygotowania i realizacji programu pilotażowego trwa od dnia wejścia w życie rozporządzenia, czyli od 25 czerwca do 30 listopada 2022 roku. Placówki muszą podpisać z NFZ umowy na realizację tego projektu.

Nadzór nad realizacją pilotażu sprawuje Centrum e-Zdrowia. To właśnie tam można zgłosić wszelkie pytania i wątpliwości w tej sprawie.

Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/420988,pielegniarki-chca-lepszych-warunkow-pracy-i-placy-gola-pensja-to-malo