Nowy subwariant Omikronu, który niedawno został wykryty w Indiach, dotarł już do Ameryki i Europy. Otwarte pozostaje pytanie: czy Centaurus wywoła kolejną, potężną falę zakażeń?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Wirus SARS-CoV-2, który wywołał światową pandemię, wciąż mutuje
BA.2.75 Centaurus – nowy subwariant Omikronu, który niedawno wykryto w Indiach, dotarł już m.in. do USA, Kanady, Holandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii
Wiadomo, że jest superzakaźny, a czy wywoła ogromną falę?
Podwarianty Omikronu odpowiadają obecnie za większość zakażeń na świecie. W czerwcu pojawił się natomiast nowy – BA.275, którego naukowcy określają Centaurusem.
Nowy wariant Omikronu
Pierwsze przypadki zakażenia tą odmianą stwierdzono w Indiach, ale coraz więcej krajów informuje o jego wykryciu. Centaurus dotarł już m.in. do USA, Kanady, Japonii, Australii, a także do Europy – Holandii, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Sytuacja cały czas jest monitorowana przez Światową Organizację Zdrowia.
"Wariant BA.2.75 SARS-CoV-2 został zidentyfikowany w Holandii. Wykryto go w próbce z 26 czerwca 2022 z regionu północno-wschodniej Geldrii" – poinformował w środę holenderski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.
To może być najmniej śmiertelna odmiana
BA.2.75 jest superzakaźny. – Najnowsza mutacja wydaje się rozprzestrzeniać szybciej niż inne warianty – powiedziała Lipi Thukral, badaczka z New Delhi w Indiach, cytowana przez amerykański "Time".
Otwarte pozostaje pytanie, czy Centaurus wywoła kolejną, potężną falę zakażeń. Obecnie nie wiadomo, czy BA.2.75 może spowodować poważniejszy przebieg COVID-19 niż inne podwarianty Omikrona. Ale...
– ...badania sugerują, że połączenie infekcji i szczepień zapewnia najlepszą ochronę, więc obecna fala może pomóc chronić ludzi przed jesiennym wzrostem spowodowanym przez BA.2.75 – powiedział w rozmowie z "Daily Mail" prof. Paul Hunter, ekspert ds. chorób zakaźnych z University of East Anglia. Jak dodał, fala BA.2.75 może być najmniej śmiertelna z dotychczasowych.
Centaurus wywoła nową falę?
– Ten subwariant ma dodatkowych osiem mutacji w białku kolca, co może przełożyć się na niewrażliwość na istniejącą już odpowiedź odpornościową, poinfekcyjną i poszczepienną. Będzie więc zwiększone prawdopodobieństwo reinfekcji – ostrzega natomiast w rozmowie z portalem ABC Zdrowie prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.
Nie ma też wątpliwości, że – biorąc pod uwagę tempo, w jakim się rozprzestrzenia – Centarus nibawem dotrze także do Polski.
– Do tej pory wykryto tylko 69 przypadków subwariantu BA.5, który jest przecież teraz dominujący. Nawet biorąc pod uwagę oficjalne statystyki dobowych zakażeń, których jest ponad 2000, można przypuszczać, że przypadków BA.5 jest znacznie więcej – stwierdza.
O tym, że "Omikron w wersji BA.5 jest bardzo zakaźny", mówił w środę także Adam Niedzielski. Minister zdrowia został też zapytany, kiedy zostaną podjęte decyzje o szczepieniu w Polsce czwartą dawką szczepionki przeciwko COVID-19.
Niedzielski przekazał, że "jeżeli chodzi o szczepienie, to rzeczywiście rekomendacja wydana w Polsce była dla seniorów w wieku powyżej 80. roku życia. Z kolei decyzja dotycząca osób od 60. do 79. roku życia ma pojawić się do końca lipca.