Noc to bardzo trudny moment dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry (AZS) i ich rodziców. Podrażniona skóra przeszkadza spać. Często dziecko boryka się wtedy też z trudnymi myślami o swojej chorobie. Małym pacjentom z AZS ulgę przynosi odpowiednie leczenie, pielęgnacja i wsparcie bliskich. Kojące opowieści pomagają dziecku zasnąć. Stąd konkurs, gdzie wygraną jest wyjazd do francuskiego uzdrowiska, aby ukoić skórę.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Z AZS zmaga się w Polsce milion osób. Wśród dzieci odsetek chorych sięga 20 proc.
Atopowe zapalenie skóry to choroba zapalna skóry. Najbardziej dokuczliwym objawem tej choroby jest uporczywe swędzenie.
Odczucie świądu można znacząco złagodzić, stosując odpowiednie preparaty. Właściwości kojące i wspomagające terapię AZS miewają również wody termalne.
Jedno z najbardziej znanych źródeł wód kojących dolegliwości skórne znajduje się we francuskim Avène. Wyjazd do uzdrowiska w tym miejscu to nagroda w konkursie, który trwa do 5 kwietnia.
AZS to uciążliwa choroba, zwłaszcza dla dzieci. Szczególnie trudnym momentem jest noc. Wtedy choroba ta dotyka nie tylko dzieci z AZS, ale także ich rodziców. Uporczywy świąd sprawia, że razem z dzieckiem nie śpi cała rodzina. Wszyscy wkładają ogromny wysiłek w to, aby opanować nieustanną potrzebę drapania swędzącej skóry. Podrażniona skóra nie tylko przeszkadza spać. Nie mogąc zasnąć, często dziecko boryka się z trudnymi myślami na temat swojej choroby.
– Samo to, że dziecko w nocy odczuwa dokuczliwy świąd, który nie pozwala spać, powoduje, że trudno mu się skoncentrować w ciągu dnia – mówi Karolina, mama 9-letniej Heleny zmagającej się z AZS.
Ulgę małym pacjentom zmagającym się z AZS może przynieść odpowiednie leczenie, pielęgnacja, a także wsparcie bliskich, które łagodzi stres związany z chorobą. Aby dziecko zasnęło, rodzice snują nierzadko kojące opowieści.
Czym jest AZS?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest chorobą zapalną skóry, która dotyczy coraz większej liczby małych dzieci, a czasami również dorosłych. Jej objawy są wywoływane przez współwystępowanie czynników genetycznych, immunologicznych (związanych z naszą naturalną odpornością) i środowiskowych. Dominującym objawem AZS jest suchość i świąd skóry, które w znaczący sposób utrudniają pacjentom życie.
Długotrwałe i konsekwentne stosowanie emolientów to bardzo ważny element profilaktyki oraz pielęgnacji skóry w przebiegu AZS, a więc walki ze świądem. Należy pamiętać, że w tym przypadku najważniejsze jest, by wzmocnić barierę ochronną skóry i przywrócić jej komfort.
Niekiedy potrzebne jest też specjalistyczne leczenie.
Z pewnością jednak dzieci z AZS potrzebują wsparcia najbliższych, aby odpędzić trudne myśli związane z chorobą, a także pomocy w takich momentach, jak noc, gdy uporczywe drapanie suchej jak papier skóry nie daje zasnąć, a nieprzespane noce powodują frustrację, niepokój i niemoc.
Kampania Atopowe Wsparcie od Avène
Stąd pomysł marki Eau Thermale Avène, aby podzielić się kojącymi opowieściami, jakie rodzice wymyślają dla swoich dzieci. .
Co mogą zrobić rodzice? Wymyślić dla swoich dzieci Kojące Opowieści i dołączyć do akcji Avène, a dzięki temu wygrać 3-tygodniowy pobyt dziecka z rodzicem w Centrum Hydroterapii w Avène we Francji (od 2 do 22 lipca 2023 r.).
W tym roku wygrać można też nagrody dodatkowe, jak roczny zapas dermokosmetyków do pielęgnacji skóry atopowej czy jednorazowe zestawy kosmetyków w ramach wyróżnienia.
Na zgłoszenia pozostało już niewiele czasu. Konkurs wystartował 8 marca, a czas na zrealizowanie zadania konkursowego mija 5 kwietnia.
Zadanie konkursowe składa się z 3 kroków:
przygotowanie przez rodzica kojącej opowieści na dobranoc dla swojego dziecka w dowolnej formie: pisemnej, zdjęć lub video;
opublikowanie go w formie postu lub rolki na Instagramie, z użyciem #KojaceOpowiesciAvene oraz uzupełniająco: #AtopoweWsparcieodAvene;
przesłanie poprawnie wypełnionego formularza.
Właściwości wody termalnej
To już szósta edycja tego konkursu. W ubiegłym roku z wygranej w postaci trzytygodniowego pobytu w Avène cieszyła się 8-letnia Helenka z AZS i jej mama.
Dziewczynka została zdiagnozowana jeszcze jako niemowlę; na ciele miesięcznej córeczki Karolina zauważyła zaczerwienienia oraz suchą skórę. Potem pojawiła się diagnoza i coraz większe zaostrzenia choroby. Pomaga stała pielęgnacja, jednak na skórze nawracają zmiany.
Ubiegłoroczna wygrana i wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène pozwoliło ukoić skórę, dzięki zabiegom w źródlanej wodzie o unikalnym składzie i właściwościach.
Emolienty na co dzień
Helenka przyjechała do Avène ze zmianami w okolicy łokci i pod kolanami, a także z zaczerwienioną, bardzo twardą skórą na rękach. Po trzech tygodniach skóra wyraźnie się zmieniła. Ręce Heli stały się gładsze.
Wyjazd pozwolił także mamie na edukację na temat odpowiedniej pielęgnacji skóry z AZS. Aby skutecznie łagodzić intensywność objawów, konieczne jest stałe stosowanie dermokosmetyków, emolientów. Nawet wtedy, gdy choroba "odpuszcza", bo podstawą pielęgnacji skóry atopowej jest nieustanne i obfite jej nawilżanie.
Dziennikarka działu Zdrowie. Ta tematyka wciągnęła mnie bez reszty już kilka lat temu. Doświadczenie przez 10 lat zdobywałam w Polskiej Agencji Prasowej. Następnie poznawałam system ochrony zdrowia „od środka” pracując w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejnym przystankiem w pracy zawodowej był powrót do dziennikarstwa i portal branżowy Polityka Zdrowotna. Moja praca dziennikarska została doceniona przez Dziennikarza Medycznego Roku 2019 w kategorii Internet (przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia) oraz w 2020 r. II miejscem w tej kategorii.