Znamy już listę leków, które od 1 września będą bezpłatne dla dodatkowych grup, czyli dla osób po 65 roku życia oraz dla dzieci. Po tym, jak we wtorek prezydent RP podpisał ustawę wprowadzającą bezpłatne leki dla tych dwóch grup, Ministerstwo Zdrowia w środę opublikowało listę preparatów, które mają być bezpłatne.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Obecnie część leków bezpłatnie przysługuje osobom powyżej 75. roku życia, a także kobietom w ciąży i w połogu. We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która przewiduje, że cześć leków będzie bezpłatna dla dwóch nowych grup. Chodzi o poszerzenie grupy seniorów i przesunięcie granicy wieku do 65. roku życia.
Druga grupa, która będzie mogła bezpłatnie otrzymać wybrane leki to dzieci i młodzież do 18. roku życia. W sumie beneficjentami programu będzie ok. 16 mln osób, w tym ok. 7 mln to dzieci i młodzież do 18. roku życia.
Obowiązująca dotychczas lista bezpłatnych leków dla seniorów 75+ została zaktualizowana i w sumie jest tam blisko 2 tys. preparatów.
Są to m.in. wybrane leki przeciwcukrzycowe, leki przeciwzakrzepowe, leki stosowane w chorobach układu sercowo-naczyniowego, leki zmniejszające stężenie lipidów we krwi, preparaty hormonalne, kortykosteroidy, leki urologiczne, popularne antybiotyki i leki przeciwwirusowe, leki przeciwreumatyczne i przeciwzapalne, opioidowe leki przeciwbólowe, leki stosowane w chorobie Parkinsona czy Alzheimera, leki przeciwdepresyjne, leki okulistyczne m.in. przeciwko jaskrze.
Na liście jest także szczepionka przeciw pneumokokom. Do tej pory seniorzy mogli kupić ją z 50 proc. odpłatnością.
Leki bezpłatne dla dzieci
Na listę leków, które bezpłatnie będą mogły otrzymać dzieci, są m.in. leki przeciwbiegunkowe i przeciwwymiotne, leki stosowane w cukrzycy (insulina), leki przeciwłuszczycowe, kortykosteroidy do stosowania ogólnego oraz te na skórę, leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, leki przeciwpadaczkowe, leki wziewne stosowane w chorobach obturacyjnych dróg oddechowych
Co istotne, dużą grupę leków na liście stanowią popularne antybiotyki, leki przeciwwirusowe czy przeciwhistaminowe, stosowane przy alergiach.
Na listę preparatów bezpłatnych dla dzieci i młodzieży do 18 r. życia wpisano także szczepionki przeciw grypie oraz przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).
Dziennikarka działu Zdrowie. Ta tematyka wciągnęła mnie bez reszty już kilka lat temu. Doświadczenie przez 10 lat zdobywałam w Polskiej Agencji Prasowej. Następnie poznawałam system ochrony zdrowia „od środka” pracując w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejnym przystankiem w pracy zawodowej był powrót do dziennikarstwa i portal branżowy Polityka Zdrowotna. Moja praca dziennikarska została doceniona przez Dziennikarza Medycznego Roku 2019 w kategorii Internet (przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia) oraz w 2020 r. II miejscem w tej kategorii.