Dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych i profilaktyki zakażeń, został na wniosek Minister Zdrowia powołany przez premiera Donalda Tuska na stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego. Dr Grzesiowski podczas pandemii wielokrotnie komentował sytuację związaną z COVID-19, obostrzeniami czy szczepieniami.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Na wniosek minister zdrowia Izabeli Leszczyny premier Donald Tusk powołał Pawła Grzesiowskiego na stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego.
– Jestem emisariuszem wiedzy medycznej, a najważniejszy jest dla mnie odbiorca. Jeżeli źle przekażę wiedzę, np. w sposób niezrozumiały, bo chcę błysnąć mądrym zwrotem, to po prostu jest stracony czas – mój i odbiorcy. To chyba jest podstawowa recepta – mówi sam o sobie dr Paweł Grzesiowski.
W konkursie na stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego startowało w sumie dwóch kandydatów: Paweł Grzesiowski oraz Maciej Merkisz.
Popularyzator wiedzy medycznej
Paweł Grzesiowski to znany pediatra, ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych i prezes Fundacji "Instytut Profilaktyki Zakażeń".
Dr Grzesiowski w czasie pandemii często komentował sytuację covidową, jako ceniony ekspert i zdecydowany zwolennik szczepień przeciw COVID-19.
Co istotne, nie miał obaw przed wygłaszaniem niepopularnych opinii dotyczących m.in. niezbędnych działań, aby opanować rozprzestrzenianie się wirusa i obostrzeń. Chodziło o noszenie maseczek czy obowiązek szczepień.
Jak mówił, pandemia stała się "zakładniczką polityki i propagandy".
Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, doktorem nauk medycznych, specjalistą pediatrą i ekspertem w dziedzinie profilaktyki zakażeń.
W latach 1989-1998 był asystentem, potem adiunktem w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, następnie kierownikiem Zakładu Profilaktyki Zakażeń i Zakażeń Szpitalnych w Narodowym Instytucie Leków w Warszawie.
Od 2001 r. jest wykładowcą akademickim, m.in. na Wydziale Zdrowia Publicznego WUM, w Studium Podyplomowym Prawa Medycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Współpracuje z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
Jest autorem lub współautorem ponad 250 publikacji naukowych w krajowych i zagranicznych czasopismach medycznych z zakresu immunologii, szczepień ochronnych, profilaktyki, terapii i kontroli zakażeń oraz zakażeń szpitalnych, popularyzatorem wiedzy medycznej oraz laureatem nagrody "Wielkiego Edukatora" Stowarzyszenia Dziennikarzy dla Zdrowia.
Dziennikarka działu Zdrowie. Ta tematyka wciągnęła mnie bez reszty już kilka lat temu. Doświadczenie przez 10 lat zdobywałam w Polskiej Agencji Prasowej. Następnie poznawałam system ochrony zdrowia „od środka” pracując w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejnym przystankiem w pracy zawodowej był powrót do dziennikarstwa i portal branżowy Polityka Zdrowotna. Moja praca dziennikarska została doceniona przez Dziennikarza Medycznego Roku 2019 w kategorii Internet (przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia) oraz w 2020 r. II miejscem w tej kategorii.