Naukowcy sądzą, że pod powierzchnią Ziemi ukryty jest ogromny ocean

Badacze uważają, że pod powierzchnią Ziemi może być trzy razy więcej wody niż na powierzchni.
Badacze uważają, że pod powierzchnią Ziemi może być trzy razy więcej wody niż na powierzchni. Shutterstock.com
Naukowcy uważają, że pod płaszcze Ziemi jest ukryty ocean. Wierzą, że może w nim być trzy razy więcej wody niż w oceanach i morzach na powierzchni.

Wyniki badań opublikowane 13 czerwca w prestiżowym piśmie naukowym "Science" sugerują, że jakieś 650 km po Ameryka Północną znajdują się ogromne rezerwy wody w postaci krystalicznych minerałów ringwoodytu. Badacze przeanalizowali fale sejsmiczne po trzęsieniach ziemi i na tej podstawie wyciągnęli wnioski, że ringwoodyt w płaszczu Ziemi jest nasycony wodą. Uważają, że może jej być nawet trzy razy więcej niż w zbiornikach wodnych na powierzchni Ziemi.

Jak do tej pory zajmujący się tym zagadnieniem badacze – geofizyk dr Stevem Jacobsen i sejsmolog dr Brandon Schmandt z uniwersytetu w Nowym Meksyku – mają dowody, że nasycone wodą pokłady ringwoodytu znajdują się pod Ameryką Północną. Chcą sprawdzić, czy występują też w innych miejscach.

Naukowcy czekali na odkrycie tego rodzaje od dekad. – Procesy geologiczne zachodzące na powierzchni Ziemi, takie jak trzęsienia ziemi czy erupcje wulkanów, są wyrazem tego, co się dzieje w środku Ziemi, poza naszym polem widzenia. Sądzę, że w końcu widzimy dowody całego cyklu, co może pomóc wyjaśnić ogromne ilości wody na powierzchni naszej planety – napisał dr Jacobsen w oświadczeniu.


Źródło:
earthsky.org
Trwa ładowanie komentarzy...