Polska nie będzie mogła decydować ws. uchodźców. Donald Tusk pozbawia Polskę prawa weta

Polska nie będzie mogła decydować ws. uchodźców. Donald Tusk pozbawia Polskę prawa weta
Polska nie będzie mogła decydować ws. uchodźców. Donald Tusk pozbawia Polskę prawa weta Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Sprawa rozdzielania kwot uchodźców do poszczególnych państw nie będzie poruszana w środę 23 września na szczycie zwołanym przez Donalda Tuska. Dzień wcześniej, o wszystkim zdecydują ministrowie spraw wewnętrznych, na spotkaniu których Polska nie ma prawa weta.

Według listu szefa Rady Europejskiej, na zwołanym przez niego na 23 września szczycie unijnym nie zapadnie decyzja w sprawie rozdzielenia kwot uchodźców do poszczególnych krajów Europy. Decyzja ta zostanie podjęta dzień wcześniej – na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych unijnych państw.

Jeśli więc na tym spotkaniu nie dojdzie do porozumienia, wówczas prawdopodobnie dojdzie do głosowania, do którego gotów jest doprowadzić Luksemburg, który w tym półroczu przewodniczy pracom Unii. A jeśli do głosowania dojdzie, to Polska nie wygra, bowiem Grupa Wyszehradzka, której stanowisko jest zgodne z polskim nie ma mniejszości blokującej.
Tym samym Donald Tusk pozbawił Polskę możliwości decydowania o rozdziale kwot uchodźców do poszczególnych państw. Jak bowiem wynika z zapowiedz szefa Rady Europejskiej obrady na środowym szczycie mają głównie dotyczyć globalnego podejścia do kryzysu z uchodźcami, współpracy z krajami bałkańskimi i Turcją, a także polityki powrotowej i sprawy tworzenia centrów dla uchodźców na zewnętrznych granicach Unii.

Źródło: RMF 24

Napisz do autora: jakub.rusak@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...