NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • A gdzie Pana audyt, Panie Tusk?

  Panie Premierze Tusk, czy ma Pan jakieś swoje podsumowanie 8 lat rządów Platformy? Czy żartobliwe komentarze na Twitterze to jedyne, co ma Pan do powiedzenia Polakom?

 • Czy Donald Tusk uciekł z Polski?

  Pan Ryszard Petru był łaskaw zaatakować przewodniczącego Rady Europejskiej uznając, że objęcie przez Donalda Tuska tego stanowiska było ucieczką z Polski.

 • Prymus w oślej ławce

  Przez ostatnie 12 lat jeśli ktoś mówił w Brukseli o Polsce to zwykle dobrze albo bardzo dobrze. Polska zmieniała się niemal na każdym kroku. Szybko zauważono nie tylko nasz wzrost gospodarczy (niezależnie czy w Europie szalał kryzys czy biznes rósł jak na drożdżach) ale także bardzo dobre wyniki związane z wykorzystaniem środków europejskich czy sukces reformy edukacyjnej potwierdzony badaniami niezależnych instytucji międzynarodowych. Do tych sukcesów doszły też sprawy prestiżowe, które przecież w Polsce bardzo lubimy – Jerzy Buzek został pierwszym od czasów upadku żelaznej kurtyny przewodniczącym Parlamentu Europejskiego jako przedstawiciel „nowej Europy” a przed rokiem przewodniczącym Rady Europejskiej został polski premier, Donald Tusk. To tylko potwierdzało naszą dobrą passę. Było zatem dobrze, ale się właśnie skończyło.

 • Dwa wywiady

  Jednego udzielił Donald Tusk w "Polityce", a drugiego Leszek Miller w "Polska The Times". W naturalny sposób sięgnąłem po nie, aby zobaczyć, czy dwóch znaczących polityków ma jakąś wizję przyczyn upadku systemu, który na różnych pozycjach wspólnie budowaliśmy przez ostatnie 25 lat. Takich odpowiedzi nie znalazłem. U Tuska jest natomiast kilka obserwacji, które trącą obłudą.

 • Tusk dalej zachwycony wielokulturowością?

  Jakub Noch z Natemat informuje, że 15 minut jazdy od biura szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska znajduje się „skrawek Państwa Islamskiego” w Europie.

 • Merkel, Tusk i klęska Platformy

  W "Rzeczpospolitej" z 27 października Jędrzej Bielecki stawia tezę, że to kanclerz Angela Merkel przyczyniła się w istotny sposób do klęski PO w wyborach. Przekonała Tuska do wyjazdu do Brukseli i pozbawiła Platformę głównego lidera, przez co partia straciła możliwość skutecznej rywalizacji z PiS. Nie chcę analizować czy pozostanie Tuska w Polsce poprawiłoby znacząco wynik Platformy. Nie potrafię tego racjonalnie ocenić, takie partyjne analizy nie są też przedmiotem zainteresowania Fundacji Schumana, którą reprezentuję. Niemniej jednak zwracam uwagę, że, moim zdaniem, Jędrzej Bielecki postawił przy okazji kilka bardzo wątpliwych i słabo uzasadnionych hipotez, jeżeli chodzi o sytuację w Unii Europejskiej.

 • Wazelina potrzebna od zaraz

  Jeszcze przed wyborami, jeszcze nie wiadomo – mimo sondaży – kto będzie rządził, a symbolizująca władzę, skóra na niedźwiedziu już jest prawie podzielona. Szarpią ją, bo każdy chce wyrwać kawał futra dla siebie. Prezes Kaczyński już był w ogródku, już witał się z gąską, adrenalina sięgnęła zenitu. Znów stał się bóstwem, któremu służą poddani, a on rozdziela nagrody i klapsy według uznania, gdy nagle wyrosły partie, które mogą wejść do sejmu i oddalić zwycięstwo. PO weźmie swoje, jasne, że nie tyle ile miała, bo po ośmiu latach rządów Tuska, Kopaczowa w kilka miesięcy wszystkiego nie nadrobi. Jednak może jeszcze ugrać parę punktów.