Dziś praktycznie każdy uczy lub uczył się języka angielskiego. Przeważnie zaczynał już w szkole podstawowej albo jeszcze w przedszkolu. Czy to wystarczyło? Najczęściej po takich zajęciach uczniowie rozumieją, ale nie mówią w języku obcym. Z tego powodu pojawiło się coraz popularniejsze rozróżnienie znajomości języka na poziomy: mówienia, rozumienia (słuchania) i pisania. Ale przecież język obejmuje wszystkie te zagadnienia jednocześnie i trzeba opanować każdą z tych dziedzin, by dobrze się nim posługiwać.
Aby dobrze opanować dany język obcy, należy się nim otoczyć. Ze wszystkich stron. A najlepszym na to sposobem jest wyjazd za granicę, przynajmniej na pewien czas. Jak jednak sprawić, by taki wyjazd stał się przygodą naszego życia, a nie polegał tylko na siedzeniu w klasie? Co ciekawego można robić za granicą, by połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli niezwykłe doświadczenie i naukę języka obcego? Oto 8 sposobów, na spędzenie czasu za granicą, o których mogłeś nie pomyśleć!
1. Klasyk - kurs języka za granicą
Masz okazję nauki wybranego języka w mieście, do którego zawsze chciałeś pojechać: od Londynu po Paryż, Barcelonę, Nowy Jork i Tokio. Do zwiedzenia jest cały świat, nie ma ograniczeń! Większość kursów językowych za granicą można dopasować do Twoich potrzeb – od tematyki po intensywność i długość – wszystko zależy od Ciebie. W zależności od harmonogramu, możesz spędzić czas wolny zwiedzając, szalejąc z nowymi przyjaciółmi, oddając się zainteresowaniom oraz przygotowując się do egzaminu językowego, takiego jak FCE.
2. Drzwi do kariery - semestr za granicą
Praktyki zagraniczne mogą być przepustką do wymarzonej kariery lub niesamowitym doświadczeniem, które poszerzy Twoje horyzonty myślowe. Masz okazję udowodnić przyszłym pracodawcom swoją samodzielność i otwartość, zdobyć cenne doświadczenie zawodowe i, oczywiście, poprawić umiejętności językowe. Nie zapomnijmy też o pewności siebie i sieci cennych kontaktów z całego świata – to wszystko na Ciebie czeka, jeśli tylko zdecydujesz się na praktyki.
3. Przerwa od życia na uczelni - semestr za granicą
Po przestudiowaniu jednego lub dwóch lat na tej samej uczelni, spędzenie semestru za granicą jest świetnym sposobem na ożywienie nie tylko Twojego życia studenckiego, ale także i CV. Nadal będziesz uczęszczał na zajęcia na swoim kierunku, jednak cała reszta – zaczynając od uniwersytetu i kraju, kończąc na znajomych – ulegnie gruntownej przemianie.
4. Dla długodystansowców - studia za granicą
Jeśli masz ochotę spędzić trochę więcej czasu za granicą, rozważ wyjazd do innego kraju na cały okres studiów licencjackich lub magisterskich. W Wielkiej Brytanii studia magisterskie mogą zająć od roku do dwóch lat (częściej jest to rok, chyba że mowa o studiach magisterskich połączonych z badaniami naukowymi). Dodatkowo ukończysz studia z biegłą znajomością języka angielskiego (lub jakiegokolwiek innego, w którym będziesz studiować).
5. Z wizytą u rodziny - programy au pair
Jeśli interesuje Cię poznanie nowej kultury od środka, wybierz jeden z programów wymiany au pair i zamieszkaj u miejscowej rodziny, zajmując się dziećmi. Wstępne wymagania to wiek (18-26 lat) i możliwość udowodnienia doświadczenia w opiece nad dziećmi lub praca jako wychowawca w przedszkolu. Doświadczenie w pracy au pair może się okazać niezmiernie przydatne, jeśli interesuje Cię kariera pedagoga, a do tego jest dobrym pomysłem na spędzenie czasu za granicą bez wydawania dużych pieniędzy – zakwaterowanie i wyżywienie są zwykle zapewnione, dostaniesz też małe kieszonkowe!
6. Praca i podróż - work & travel
Jeśli jesteś poszukiwaczem przygód, otrzymanie tymczasowej lub sezonowej pracy w nowym kraju może być dobrym i ekscytującym pomysłem. Praca daje możliwość poznania nowego kraju od podszewki, ale czeka Cię też nieco planowania i przyzwyczajania się do nowych warunków życia. Życie w hostelu lub w kamperze podczas zbierania owoców, praca asystenta biurowego lub kelnera nie każdemu przypadnie do gustu, ale jednego nie można zarzucić temu sposobowi podróżowania – będziesz mógł w pełni zanurzyć się kulturze nowego kraju, a jeśli nie podoba Ci się dane miejsce lub praca, zawsze możesz po prostu wyjechać do nowego miasta.
7.Wycieczka sezonowa - letnie szkoły
Letnie szkoły to idealna okazja do zasmakowania życia studenckiego na zagranicznej uczelni. Wakacje możesz wykorzystać na zagraniczne kursy, integrację ze studentami z całego świata i zwiedzenie nowego kraju. Szkoły letnie to zatem sprytny sposób na wakacje – łączą naukę z przyjemnością poznawaniem nowej kultury.
8. Szczytny cel - praca wolontariusza
Jeśli chcesz przysłużyć się ludzkości, a przy okazji zwiedzić świat, możesz rozważyć wzięcie udziału w wolontariacie. Niezależnie od środowiska, z jakiego pochodzisz czy zainteresowań, masz do dyspozycji całą gamę organizacji, które potrzebują Twojego wsparcia i poświęcenia. Pracując na szczytny cel z pewnością nauczysz się wiele nie tylko o nowym środowisku, języku i kulturze, ale też o sobie samym – wolontariat jest naprawdę wart poświęcenia.
Wyjazd za granicę to zawsze dobry pomysł, obojętne jak wygląda Twój plan podróży i gdzie w końcu wylądujesz. Od zdobywania cennego doświadczenia po szlifowanie zdolności językowych, poznawania nowych przyjaciół i poszerzanie horyzontów – w wyjeździe za granicę kryje się potencjał na nowe ciekawe życie.
Artykuł powstał we współpracy z firmą EF Education.