Grupa naTemat

Ten europoseł bronił PiS skuteczniej niż Szydło? "To poprzedni rząd nominował nadprogramowych sędziów TK"

Brytyjski konserwatysta zachwycił wielu Polaków swoim wystąpieniem.
Brytyjski konserwatysta zachwycił wielu Polaków swoim wystąpieniem. Fot. Kadr z YouTube / Radio Maryja
Reprezentant konserwatystów należący do frakcji PE, w której zasiadają także politycy PiS, zachwycił wielu Polaków swoim wystąpieniem. Syed Kamall, brytyjski polityk hinduskiego pochodzenia, bronił rządów Beaty Szydło, przekonując że nie ma tu mowy o żadnych próbach zniszczenia praworządności w Polsce. Niektórzy twierdzą nawet, że swoją przemową wpłynął na pozytywny wizerunek PiS-u bardziej niż polska premier.

– To poprzedni rząd wprowadził nadprogramową liczbę sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Dlaczego wówczas nie powołano żadnej komisji śledczej? – pytał Syed Kamall na wczorajszej debacie Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski. Publika (w większości Polacy) zareagowała na te słowa brawami.
– Musimy respektować podział pomiędzy instytucjami regulacyjnymi, a mediami publicznymi – przekonywał dalej brytyjski polityk. – Jest to jednak kwestia wpływu na media. Kiedy ja pracowałem nad dyrektywą o mediach byłem zaszokowany liczbą członków Parlamentu z dużych krajów członkowskich, którzy zasiadają w radach nadzorczych tych mediów. Mamy tutaj do czynienia z ignorowaniem ewidentnego konfliktu interesu – powiedział Kamall.

Podczas wystąpienia brytyjskiego europosła na twarzy Beaty Szydło zaczął rysować się lekki uśmiech. – To ta izba (Parlament Europejski – przyp. redakcji) jest pełna interesów politycznych, również związanych z redakcjami czasopism – kontynuował Kamall. Jego wystąpienie jest dziś szeroko komentowane przez polskich internautów, którzy widzą w nim obrońcę polskich interesów oraz dobrej reputacji naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Sayed Kamall zasiada w Parlamencie Europejskim już trzecią kadencję z rzędu. Jest członkiem brytyjskiej Partii Konserwatystów, której tradycje sięgają jeszcze XIX wieku, a jej obecnym liderem jest premier David Cameron. Od VII kadencji Kamall jest członkiem frakcji PE Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, do której, oprócz jego partii, należą politycy PiS oraz Obywatelska Partia Demokratyczna z Czech. W kontekście polityki PiS w sprawie imigrantów warto dodać, że Kamall jest wyznania muzułmańskiego (sprzeciwia się jednak budowie meczetów finansowanych przez Arabię Saudyjską oraz masowemu przyjmowaniu imigrantów).

Napisz do autora: adam.gaafar@natemat.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU

ZOBACZ TAKŻE:
WIĘCEJ NA TEMAT:
Prawo i SprawiedliwośćTrybunał KonstytucyjnyBeata Szydło
Skomentuj