Ten europoseł bronił PiS skuteczniej niż Szydło? "To poprzedni rząd nominował nadprogramowych sędziów TK"

Brytyjski konserwatysta zachwycił wielu Polaków swoim wystąpieniem.
Brytyjski konserwatysta zachwycił wielu Polaków swoim wystąpieniem. Fot. Kadr z YouTube / Radio Maryja
Reprezentant konserwatystów należący do frakcji PE, w której zasiadają także politycy PiS, zachwycił wielu Polaków swoim wystąpieniem. Syed Kamall, brytyjski polityk hinduskiego pochodzenia, bronił rządów Beaty Szydło, przekonując że nie ma tu mowy o żadnych próbach zniszczenia praworządności w Polsce. Niektórzy twierdzą nawet, że swoją przemową wpłynął na pozytywny wizerunek PiS-u bardziej niż polska premier.

– To poprzedni rząd wprowadził nadprogramową liczbę sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Dlaczego wówczas nie powołano żadnej komisji śledczej? – pytał Syed Kamall na wczorajszej debacie Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski. Publika (w większości Polacy) zareagowała na te słowa brawami.
– Musimy respektować podział pomiędzy instytucjami regulacyjnymi, a mediami publicznymi – przekonywał dalej brytyjski polityk. – Jest to jednak kwestia wpływu na media. Kiedy ja pracowałem nad dyrektywą o mediach byłem zaszokowany liczbą członków Parlamentu z dużych krajów członkowskich, którzy zasiadają w radach nadzorczych tych mediów. Mamy tutaj do czynienia z ignorowaniem ewidentnego konfliktu interesu – powiedział Kamall.

Podczas wystąpienia brytyjskiego europosła na twarzy Beaty Szydło zaczął rysować się lekki uśmiech. – To ta izba (Parlament Europejski – przyp. redakcji) jest pełna interesów politycznych, również związanych z redakcjami czasopism – kontynuował Kamall. Jego wystąpienie jest dziś szeroko komentowane przez polskich internautów, którzy widzą w nim obrońcę polskich interesów oraz dobrej reputacji naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Sayed Kamall zasiada w Parlamencie Europejskim już trzecią kadencję z rzędu. Jest członkiem brytyjskiej Partii Konserwatystów, której tradycje sięgają jeszcze XIX wieku, a jej obecnym liderem jest premier David Cameron. Od VII kadencji Kamall jest członkiem frakcji PE Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, do której, oprócz jego partii, należą politycy PiS oraz Obywatelska Partia Demokratyczna z Czech. W kontekście polityki PiS w sprawie imigrantów warto dodać, że Kamall jest wyznania muzułmańskiego (sprzeciwia się jednak budowie meczetów finansowanych przez Arabię Saudyjską oraz masowemu przyjmowaniu imigrantów).

Napisz do autora: adam.gaafar@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...