Nowogrodzka, mamy problem! Minister finansów: “Nie mogę pozytywnie zaopiniować projektu 500 zł na dziecko”

Minister finansów nie zostawia suchej nitki na projekcie 500 złotych na dziecko
Minister finansów nie zostawia suchej nitki na projekcie 500 złotych na dziecko Fot. Rządowe Centrum Legislacyjne
Im dalej w las z pomysłem “500 złotych na dziecko”, tym więcej problemów. Ministerstwo Finansów właśnie zakomunikowało, że nie może pozytywnie ocenić rządowego projektu. Powód? M.in. “znaczący wzrost wydatków budżetu państwa”.

Jak wynika z opublikowanego przez Rządowe Centrum Legislacji dokumentu, ministerstwo finansów ostro sprzeciwia się projektowi 500+ w obecnym kształcie. Zakłada on finansowanie nowego świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko.

Co na to ministerstwo? Przede wszystkim oburza się, że miało tylko jeden dzień na zaopiniowanie projektu. Taki termin “uniemożliwia prawidłową analizę i rzetelne zaopiniowanie i może prowadzić do skutków, które teraz nie są do zauważenia”.

Dalej jest jeszcze mocniej. Ministerstwo wylicza dwa powody, dla których nie może poprzeć projektu. Pierwszy to wydatki z budżetu państwa. Drugi to “wprowadzenie katalogu wyłączeń świadczenia wychowawczego z dochodów osób ubiegających się o świadczenia wynikające m.in. z pomocy społecznej”.

“Należy spodziewać się, że wzrost transferów pieniężnych do rodzin spowoduje dezaktywację wśród rodziców, których (potencjalne) zarobki są drugie pod względem wysokości w rodzinie” – podkreślają także autorzy dokumenty.

Na tym nie koniec. W piśmie mowa jest także o “braku kwotowego określenia kosztów obsługi” zadań realizowanych przez samorządy (to one mają być odpowiedzialne za wypłatę świadczenia). “Obecnie projekt ustawy nie określa zasad, według których marszałek województwa otrzymywałby dotacje celowe z budżetu” – podkreśla minister.


Uwag jest więcej. Wszystkie można przeczytać TUTAJ.
Trwa ładowanie komentarzy...