"To dzieło umiłowane przez Boga". Minister Gowin chwali uczelnię ojca Rydzyka. A ten pyta: "co to jest 20 milionów?"

Jarosław Gowin z kurtuazyjną wizytą na uczelni ojca Tadeusza Rydzyka.
Jarosław Gowin z kurtuazyjną wizytą na uczelni ojca Tadeusza Rydzyka. Zrzut ekranu z TV Trwam
W czasie objazdu po województwie kujawsko-pomorskim wicepremier Jarosław Gowin odwiedził także toruńską Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej, założoną przez ojca Tadeusza Rydzyka. Wysoki przedstawiciel rządu nie szczędził pochwał pod adresem duchownego.

– To dzieło, w którym uczestniczycie, dzieło zapoczątkowane przez Ojca Dyrektora, jest dziełem dobrym dla Polski, narodu polskiego i myślę, że też dziełem umiłowanym przez Pana Boga – podkreślił w przemówieniu minister Gowin. Zwrócił uwagę, że uczelnia kontrowersyjnego redemptorysty, choć mała, pełni obecnie bardzo ważną funkcję - "w tej wielkiej walce o kształt duszy współczesnego świata, współczesnej Polski, współczesnego człowieka".

Podczas kurtuazyjnej wizyty w murach uczelni wielokrotnie podkreślano, że od przyjazdu ministra wiele zależy. Zwrócił na to uwagę sam ojciec Rydzyk. Po ostatniej burzy medialnej spowodowanej próbą przeznaczenia na rozwój WSKSiM 20 mln złotych (ostatecznie pomysł zarzucono), wciąż ma nadzieję na wysokie dofinansowanie.

- Liczymy na to. Może nie na 20 milionów, bo co to jest 20 milionów? (...) No to jest pewne! Przecież ile miliardów ma ten instytut od innowacji czy od czegoś. Boże mój! Przecież to dla ludzi, a nie dla sitw - mówił duchowny. Przy okazji skrytykował poprzednie rządy Platformy Obywatelskiej, które cofało wszelkie dotacje, postępując "gorzej niż komuniści".


Prawo i Sprawiedliwość już od dawna szuka prawnych możliwości wsparcia toruńskiej uczelni. Na razie jednak inne przedsięwzięcie redemptorysty dostanie państwowe pieniądze. Chodzi o słynne odwierty geotermalne w Toruniu. Fundacja Lux Veritatis o. Rydzyka i Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej negocjują porozumienie – informowało na początku lutego br. Radio Zet. Może chodzić o kilkadziesiąt milionów: 27 milionów wstrzymanej dotacji plus odsetki za niemal osiem lat.

Źródło: gazeta.pl
Trwa ładowanie komentarzy...